Kas yra techninė priežiūra?
Techninė priežiūra vykdoma atliekant ne tik modernizacijos, bet ir kitokius statybos darbus. Renovuojant daugiabutį techninis prižiūrėtojas prižiūri darbų vykdymą nuo pradžios iki pabaigos. „Iš esmės techninis prižiūrėtojas garantuoja, kad viskas bus atlikta kokybiškai. Jis tikrina rangovo darbą ir rekomenduoja, kaip taisyti pastebėtus netikslumus. Tačiau tai nereiškia, kad rangovas ir techninis prižiūrėtojas turi peštis kaip šuo su kate. Santykiai turi būti konstruktyvūs“, – sako statybų valdymo ir priežiūros įmonės direktorius G. Butkus.
„Vadovaujantis Statybos įstatymu ir Statybos techniniu reglamentu, techninė priežiūra vaidina svarbų vaidmenį ir teisine prasme. Tačiau Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, garantuoti, kad jokių sąsajų tarp dirbančios statybų įmonės ir techninio prižiūrėtojo nėra, neįmanoma. Laimei, praktikoje atsakomybė už kokybiškai atliktus darbus, kurią prisiima techninis prižiūrėtojas, tvirtindamas įvairius statybų dokumentus savo parašu, yra labai rimta. Pavyzdžiui, jeigu po kelerių metų išaiškėja statybų brokas, techninis prižiūrėtojas, kaip ir statybų įmonė, neša už tai didžiausią atsakomybę“, – pažymi G. Butkus.
T. Jatulis, modernizaciją organizuojančios ir prižiūrinčios įmonės direktoriaus pavaduotojas, atkreipia dėmesį, jog techninių prižiūrėtojų sąžiningumu paprastai rūpinasi ir įmonės, kuriose jie dirba: „Tačiau klausimas – universalus. Kaip turėti sąžiningą darbuotoją? Nesąžiningumo gali pasitaikyti bet kurioje srityje."
Daug ką lemia gyventojų iniciatyvumas
Pašnekovai vienbalsiai pastebi, jog atsakomybė už tinkamo techninio prižiūrėtojo pasirinkimą tenka užsakovui ir gyventojams. Tačiau pasiteiravus, ar rizika pasisamdyti šališką techninį prižiūrėtoją sumažėja, jeigu rangovas ir techninis prižiūrėtojas – iš skirtingų miestų, T. Jatulis sako: „Ar tai sutrukdytų kažkam kažką pasiūlyti? Pinigai visur vienodi. Todėl geriausias sąžiningumo garantas – suvokimas, jog nesąžiningai pasielgęs techninis prižiūrėtojas nubrauks visą savo karjerą.“
G. Butkus primena, kad renkantis techninį prižiūrėtoją, galima nustatyti tam tikrus reikalavimus jo kvalifikacijai. Nemažiau svarbu – atidžiai skaityti pateiktus gyvenimo aprašymus ir jau atliktų darbų sąrašus.
„Pavyzdžiui, pamačius, jog kandidatas yra dirbęs rangos darbų konkursą laimėjusioje įmonėje, reikia turėti tai omeny, nes sąsajų tokiu atveju gali būti. Be to, siekiant kokybiškos statybos, šiais laikas neužtenka statybos specialistų tik su atestatais. Manau, kad užsakovai ir gyventojai turi reikalauti, kad statybų techninis prižiūrėtojas turėtų ir prietaisus statybų kokybės kontrolei – tai yra aplinkos parametrų, sienų konstrukcijų drėgmės matuoklius, tinko storio matuoklį, termovizorių ir net namo sandarumo lygio nustatymo aparatą.“
Dar vienas patarimas – pasiteirauti apie specialistą su juo jau dirbusių žmonių. „Lietuva nėra didelė šalis, tad tiesiogiai pabendrauti su buvusiais užsakovais nėra sunku. Taip galima sužinoti naudingos informacijos. Pagaliau nereikėtų pamiršti ir visagalio interneto – jame galima rasti atsiliepimų. Mano nuomone, šiame pasirinkimo procese galėtų aktyviau dalyvauti gyventojai – kuo daugiau žmonių rūpinasi modernizacijos kokybe, tuo geriau“, – sako G. Butkus.