Ramunė megztuką papuošė sniegu iš siūlų ir vaikystę primenančiomis plaukų gumelių dekoracijomis

Praėjusį savaitgalį į kalėdinių megztukų dirbtuves vilniečius pakvietė trijų veiklių moterų puoselėjama iniciatyva „Naujamainytuvės“. Dirbtuvių dalyviai galėjo dekoravimui atsinešti savo drabužį arba pasirinkti iš dovanojamų ant DĖK’ui drabužių kabyklos.

Jiems papuošti atrinkta įvairiausių smulkmenų – sagų, karoliukų, juostelių, anksčiau rišusių dovanas, bižuterijos detalės, nepritaikyti kalėdiniai mažmožiai. Vienintelė sąlyga – dekoracijas tvirtinti siūlu ir adata, kad vėliau jas nuėmus neliktų žymių ir drabužį būtų galima dėvėti šventėms praėjus.

„O karštų klijų tikrai neturite?“, – dar pasitikslino devynmetė Luknė. Jais sutvirtinti būtų daug greičiau, bet nuėmus papuošimus liktų grubūs klijų pėdsakai.

Netrukus paaiškėjo, kad ir dygsniuoti su adata einasi sparčiai, ypač padedant tėvams ar seneliams. Norimam rezultatui pasiekti užtenka 10 – 15 minučių.

Anūkės pradėtą dekoruoti drabužį užbaigė močiutė. Po švenčių jį lengvai pavyks nupuošti

Kalėdiniai megztiniai per pastaruosius dešimtmečius tapo neatsiejama šventinio laikotarpio dalimi. Jie džiugina savo ryškiais motyvais, linksmais dizainais ir suteikia progą pažvelgti į save nekasdieniškai.

Pastaraisiais metais kalėdinių megztinių paklausa įspūdingai išaugo. Jungtinėje Karalystėje kasmet parduodama apie 12 milijonų šventinių megztinių, bet daugelis jų dėvimi tik kartą ar du, o vėliau pamirštami spintose ar išmetami, geriausiu atveju, į tekstilės surinkimo konteinerius.

Išaugusį kalėdinių puošmenų poreikį pajaučia ne tik prekybos tinklai, bet ir dalinimosi gerais daiktais vietos, kurių galima rasti visoje Lietuvoje: Vilniaus apskrityje – stotelės DĖK’ ui, Klaipėdos – stotelės IMK, Panevėžio regione – KEISK’is, Utenos – „Dalinkimės“, Alytaus – „TikoTiks“, Kauno – „Atiduotuvės“, Marijampolės – „Daiktų pasidalytuvės“.

Visgi dauguma gyventojų dalintis nebeaktualiomis šventinėmis detalėmis linkę sausį, tad planuojantiems kalėdinius vakarėlius po Naujųjų ir pirmenybę teikiantiems dėvėtiems daiktams pasiseks.

Utenoje du kartus per savaitę dalintis drabužiais ir daiktais kviečiančios Maltiečių atiduotuvės įkūrėja Aurelija Mackonienė džiaugiasi, kad vis aktyviau uteniškiai įsitraukia į drabužių mainus, ieško jų ne tik dėvėjimui, bet ir kūrybiniams projektams.

Du kartus per savaitę visuomenei atvira Utenos „Maltiečių atiduotuvė“ sausakimša įvairių drabužių - ir nešiojimui, ir kūrybai. Nuotraukoje - savanorė Živilė

Pagalbos ranką čia tiesia ir aktyvi senjorų bendruomenė, savanoriaujantys Maltiečių atiduotuvėje ir bandantys suteikti vertės, atrodytų, beverčiams drabužiams – iškerpa jų sagas, užtrauktukus, įdomesnes detales, dalinasi patirtimis ir patarimais, kaip visa tai kūrybiškai panaudoti.

Iš sagų galima sukurti šaunių kalėdinių papuošimų: baltos skirtingo dydžio sagos ant megztuko primins snaiges, iš saujos žalių galima suformuoti nemažą eglutę, o raudonos ar auksinės primins klasikinius kalėdinius žaisliukus.

Sagos ne tik papuošė megztuką, bet ir paslėpė suadytas vietas

Skalbimo mašinoje susitraukę vilnos megztukai ar šalikai taip pat yra puikūs „donorai“ – tokie veltiniai nespūra, lengvai karpomi, tad nesudėtinga išgauti patinkančius ornamentus ir juos pridaigstyti prie pasirinkto pagrindo.

Dekoruojant pasitarnaus ir folijos girliandos, mažyčiai kalėdiniai žaisliukai, kutai iš siūlų likučių.

Jei visgi neįsivaizduojate savęs užsiimant tokiais dalykais, įtraukite draugus ir artimuosius. Taip padarė kino prodiuserė Ringailė Lesčinskienė, ruošdamasi šiuo metu Lietuvoje rodomo filmo „Kalėdų eglutės gyvenimas ir mirtis“ pristatymui. Vainiką naudotų šventinių papuošimų jai sukūrė bičiulė.

Kino prodiuserė Ringailė Lesčinskienė

Kita idėja – tarpušvenčiu pakviesti draugus į šventinių drabužių mainus. Nenuostabu, jei puikiausia suknelė ar švarkas Naujųjų metų vakarui laukia ne parduotuvėje, o kaimyno spintoje.

Į tokius mainus iki metų pabaigos kviečia „Elektrinės“ terasa, įsikūrusi ant Energerikos ir technikos muziejaus stogo Vilniuje. Čia ant DĖK’ui kabyklos laukiami ir iškart dovanojami šventiniai ir elegantiški vakariniai drabužiai, bateliai, aksesuarai.

Mainytis proginiais drabužiais iki pat Naujųjų metų kviečia Elektrinės terasa Vilniuje

Tvarus pasirinkimas yra ir karnavalinių bei proginių drabužių nuoma.

Viena iš Utenos Maltiečių grupės vadovės A. Mackonienės naujamečių svajonių – į atiduotuvės veiklas įtraukti daugiau vietos jaunuolių, kurie ne tik padėtų tvarkytis, taip „užsidirbdami“ mokyklose privalomas socialines valandas, bet ir aktyviau dalintųsi drabužiais tarpusavyje.

Nors tvarumo idėjos plačiai sklando po pasaulį, kalbama apie tekstilės pramonės sukeliamą taršą, populiarėja vintažiniai drabužiai, jaunuoliai Utenoje, pašnekovės teigimu, vis dar mieliau renkasi apsipirkinėti greitosios mados parduotuvėse ar užsisakinėti internetu. Vis dar egzistuoja nerimas, kad su dėvėtu drabužiu atrodysi nepasiturintis, nemadingas. Tebūna vienas tikslų ateinantiems metams tokius mitus griauti!