Renkasi nespausdinti kvito kopijos
Trečius metus iš eilės rengiami „Atliekų kultūros“ apdovanojimai - Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) iniciatyva, įgyvendinama kartu su partneriais iš Klaipėdos, Utenos ir Panevėžio regionų.
Aštuoniolika pretendentų į šešias nominacijas atrinkti iš daugiau kaip šimto pretendentų.
„Atliekų tvarkymo sritis pilna jaudulio: matai bėdas, rūpesčius, viskas tarsi nusidažę tamsiomis spalvomis. Bet ne šiandien - kasmet rengdami šiuos apdovanojimus matome, kad atliekų kultūra tampa vis pastebimesnė ir svarbesnė. Reiškia judame pirmyn ir yra kuo džiaugtis.“, - skelbdamas apdovanojimų pradžią kalbėjo renginio sumanytojas, VAATC direktorius Tomas Vaitkevičius.
Pirmasis saldų triumfo skonį pajuto mažmeninės prekybos tinklo „Rimi Lietuva“ generalinis direktorius Vaidas Lukoševičius, pakviestas atsiimti „Metų pavyzdys 2022“ statulėlės. Praėjusiais metais jo vadovaujamas prekybos tinklas pirmasis Lietuvoje suteikė klientams galimybę pasirinkti, spausdinti ar nespausdinti kasos kvito. Taip vien Lietuvoje per metus neatspausdinta 10 milijonų kasos kvitų.
„Galime matyti, kiek daug popieriaus visi kartu sutaupėme“, - džiaugėsi V. Lukoševičius, linkėdamas tvarumo kelionę sklandžiai tęsti ir kitiems šioje kategorijoje nominuotiems: Lietuvos jūrų muziejui, kasmet buriančiam tvarumo entuziastus į „Tvarios ateities kūrėjų laboratoriją“ bei prekybos slėniui „Nordika“, palaikančiam ir įsitraukiančiam į įvairias aplinkosaugines iniciatyvas.
Apie tvarumą - kasdien
„Metų įkvėpimu 2022“ šiemet paskelbta bendrovė „Biržų duona“, nuolat įvairiais būdais skatinanti savo klientus apsipirkti tvariau.
„Prieš aštuonerius metus vaikščiodama po kepyklą pamačiau kubilus, kuriuose perkepama nepatrauklios išvaizdos duona. Tas natūralus, tikras požiūris į tvarumą mane labai įkvėpė. Stebėjausi, kodėl šiomis praktikomis neskubame dalintis su klientais, bet buvo nerimaujančių, kad atrodysim paprasčiausiai taupūs“, - prisiminimais dalinosi bendrovės „Biržų duona“ marketingo ir tvarumo vadovė Natalija Kurganovė.
Į šį apdovanojimą taip pat pretendavo ir gausaus palaikymo sulaukė auksarankių bendruomenės „Antras šansas“ įkūrėja Eglė Gilė bei įvairių aplinkosauginių iniciatyvių organizatorė Valdonė Daugėlaitė.
Dėkojo augančiai bendruomenei
Už nuoširdžias pastangas vykdyti atliekų tvarkymo sričiai reikšmingus projektus „Metų pasiaukojimo 2022“ apdovanojimą Utenos regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Ramūnas Juodėnas įteikė senąsias Lietuvos girias siekiančiai išsaugoti „Sengirės fondo“ komandai.
Atsiimdama apdovanojimą šios nevyriausybinės organizacijos valdybos narė ir koordinatorė Rimantė Paulauskaitė - Digaitienė dėkojo augančiai bendraminčių ir rėmėjų bendruomenei, prisidedančiai prie senųjų miškų bei jų gyventojų išsaugojimo ir leidžiančių jiems tiesiog ramiai augti, senti, sunykti, atsinaujinti. Ir taip - šimtus metų.
„Metų pasiaukojimo 2022“ apdovanojimui taip pat buvo nominuota socialinių dirbtuvių „DĖK’ui“ koordinatorė Karolina Mumgaudytė bei aplinkosaugos aktyvistas, visuomenininkas, antrinio dizaino dirbtuvių „Kūrybos kampas 360“ organizatorius Giedrius Bučas.
Apdovanojimų ceremonijos metu jis pasidalino artėjančios ekspedicijos aplink Baltijos jūrą planais.
„Kultūra - ne tik spektakliai ar koncertai. Atliekų kultūra yra ta, kurios mokomės patys ir mokome savo vaikus. Ačiū, kad jūs esate šioje kultūroje“, - susirinkusiems dėkojo G. Bučas, „Save The Baltic Sea“ organizatorius.
Keičia nuomonę apie dėvėtus drabužius
Itin stiprų savo gerbėjų palaikymą nuo pirmųjų balsavimo už nominantus dienų jautė Augustė Barbora Budrienė. Svetainėje www.atliekukultura.lt jai skirta daugiau nei tūkstantis balsų. Kaip „silkė pataluose“ prisistatanti dėvėtų drabužių prekybos platformos „Dressed herring“ įkūrėja išsiveržė į priekį, aplenkdama į „Metų DĖK’ui 2022“ apdovanojimą pretendavusį Kauno technologijų universiteto mokslininką, docentą Visvaldą Varžinską ir tvaraus stiliaus platformos „Textale“ įkūrėją Viktoriją Nausėdę.
Šią ir kitas apdovanojimų nominacijas laimėjo kandidatai, surinkę didžiausią balų skaičių, lygiomis dalimis sudėjus visuomenės ir komisijos skirtus balsus.
„Dėkoju visiems, tikėjusiems mano sėkme. Jei nemėgstate dėvėtų drabužių, kviečiu pasekti mane socialiniuose tinkluose ir aš pakeisiu jūsų nuomonę“, - užtikrintai tarė Augustė Barbora.
Statulėlę jai įteikė garsus šalies mados dizaineris, festivalio „Sustainable Fashion Week“ kūrybos vadovas Serge Gandzumian.
Atskleidžia gamtos unikalumą
Paskelbti, kas apdovanojamas už kūrybinę veiklą, puoselėjančią atliekų kultūrą, į sceną žengė Vilniaus Gedimino technikos universiteto Aplinkos apsaugos instituto vyriausioji mokslo darbuotoja, Technologijos mokslų daktarė, profesorė Edita Baltrėnaitė-Gedienė.
Mokslininkė jautriai prisiminė savo tėtį, šviesaus atminimo VGTU profesorių emeritą Praną Baltrėną, lygiai prieš tris dešimtmečius atidariusį ir vadovavusį Aplinkos apsaugos katedrai. Nors per šį laikotarpį nuveikta daug, atliekų tema išlieka itin aktuali.
„Metų kūrėjo 2022“ statulėlę E. Baltrėnaitė-Gedienė įteikė gamtos fotografui, ornitologui, rašytojui, laidų vedėjui, tinklaraščio „Čepulio fotoklajonės“ autoriui Mariui Čepuliui.
„Apdovanojimas tarsi taškas žymi, kad einu teisinga linkme. Dėl to nekursiu nei geriau, nei blogiau, tiesiog darysiu tą patį toliau, kad mes, po velnių, visi didžiuotumės Lietuvos gamta be atliekų“, - sakė M. Čepulis.
Gausiais plojimais kūrėją sveikino ir šiam apdovanojimui nominuota menininkė Jolita Vaitkutė bei hamakus iš antrinių žaliavų siuvanti dizainerė Asta Gegužė.
Imasi vienkartinės maisto taros ribojimų
Reikšmingiausiu 2022-ųjų metų įvykiu atliekų kultūros srityje paskelbtas sprendimas apmokestinti lengvuosius plastikinius maišelius. Atsiimti apdovanojimo atvyko tokio pokyčio iniciatorius Seimo narys Kasparas Adomaitis.
„Mažiausiai tikėjausi, kad tai galėtų tapti „Metų įvykiu“. Dabar matau, kad pokytis pavyko tik dėl to, kad visuomenė jam jau buvo subrendusi. Esminis lūžis jau buvo įvykęs, todėl gyvenimas nesustojo, tiesiog sumažinome perteklinį maišelių naudojimą.
Gera žinia, kad čia nesustosime - panašia kryptimi keliaujame su vienkartinės maisto taros reglamentavimu. Vyrausybė tam pritarė, tad tikiuosi, kad atliekų mažės ir šioje srityje“, - vylėsi K. Adomaitis.
Dar dviem statulėlėmis pagerbti pavasarį vykusio Atliekų kultūros egzamino geriausieji. „Metų žinove 2023“ tapo mokytoja iš Jonavo Kristina Rimolaitienė už geriausius rezultatus vyresniųjų grupėje, o „Metų žinovais 2023“ - Baltosios Vokės „Šilo“ gimnazijos dabar jau 6 klasės moksleiviai.
Iš viso Atliekų kultūros egzamine dalyvavo beveik 14 tūkstančio dalyvių iš visos Lietuvos.