Net vykstant į svečius tame pačiame mieste tėvai kartais sugeba susikrauti kupiną automobilio bagažinę daiktų. Atrodo, kad vaikų priežiūrai reikia tiek daug visko. O jei išsiruošiama į ilgesnes keliones – bene visą lagaminą užima atžalų žaislai ir higienos priemonės. Visai kitokiu požiūriu vadovaujasi M. Balčiūnienė. Anot jos – su mažais vaikais keliauti nėra sudėtinga, o daugybė daiktų kelionę gali tik apsunkinti, o ne palengvinti.

Visas keliones organizuoja patys

31 metų fotografė M. Balčiūnienė šiuo metu džiaugiasi vaiko priežiūros atostogomis. Moteris drauge su vyru augina tris dukras. Nors vyresnėlė jau sulaukusi 5,5 metų amžiaus, kita dukra – 4 metų, šeimą visai neseniai aplankė „gandrai“, tad tėveliai sūpuoja vos 3 mėnesių pagrandukę. Trys mažylės visai netrukdo gyventi aktyviai.

„Pamenu, pirmoji kelionė, į kurią leidomės drauge su vyru, dar neturint vaikų, buvo į Šiaurės Italiją. Vėliau keliavome į Maroką, Kiprą. Visas keliones organizuojame patys, ieškome skrydžių bilietų patraukliomis kainomis, sudarome maršruto planą, užsisakome viešbučius ar kempingus. Toks keliavimo būdas mums – priimtiniausias, patinka suorganizuoti kelionę, kuri pritaikyta būtent mūsų šeimos poreikiams“, – pasakoja pašnekovė.

Ji pasakoja, kad pirmąjį kartą su pirmagime automobiliu į kelionę išvyko mažylei sulaukus vos 3 mėnesių amžiaus. Šeima pasirinko aktyvų poilsį Slovakijoje.

„Keliaujant pėstute kalnų takais kūdikį vyras nešė nešyklėje. Kadangi visos mūsų organizuojamos kelionės – aktyvios, natūraliai susiklostė, kad ir atsiradus vaikui rinkomės ne poilsį Turkijoje prie viešbučio baseino“, – sako moteris.

M. Balčiūnienė pasakoja, kad keliaujant su vaikais keliasi 7–8 val. ryto, visą dieną praleidžia gamtoje, daug vaikšto, tyrinėja gražiausias apylinkių vietas, o į išsinuomotus apartamentus grįžta tik 19–20 val. vakaro. Po intensyvios dienos dažniausiai vaikai greit užmiega, mat būna maloniai pavargę.

„Pavyzdžiui, praėjusių metų vasarą keliavome po šiaurė Italiją. Vyriausioji dukra puikai įveikė 500 vertikalių metrų kalnus, šiais metais grįžus į šią šalį 400 vertikalių metrų kalnai pasirodė puikiai įveikiami ir kitai dukrai. Mažylė, kadangi jai vos 3 mėnesiai, keliauja nešyklėje“, – dalinasi ji.

Keliaujant vaikai mokosi ir tobulėja

Gali pasirodyti, kad keliauti su trimis mažamečiais – sudėtinga užduotis. Tokio amžiaus vaikai greitai pavargsta, jiems nusibosta ir išvykos gali nebūti itin džiaugsmingos. Fotografė pripažįsta, kad kelionių metu pasitaiko visko – vaikai ir zyzia, kartais – verkšlena, tačiau tėvams paaiškinus, kiek jau nuvažiuota, per kokias šalis jie keliavo ir kiek kelio liko iki tikslo – dukros visada nusiramina.

„Mergaitės labai laukia kelionių. Joms itin smalsu, kokia kalba kalbama vienoje ar kitoje šalyje. Pavyzdžiui, praėjusiais metais vyresnėlė Šiaurės Italijoje susipažino su kitais užsieniečiais vaikais, nesuprato ką jie kalba, todėl grįžus į Lietuvą paprašė ją užrašyti į anglų kalbos būrelį. Manau, kad kelionių metu vaikai plečia savo akiratį, pasaulėžiūrą, susidomi įvairiais dalykais“, – įsitikinusi trijų dukrų mama.

Visgi, pašnekovė sako, kad sunkiausia keliaujant su mažamečiais – visą dieną praleisti automobilyje. Anot jos, visą kitą – tik buitiniai dalykai, su kuriais susiduriama ir namuose.

„Pavyzdžiui, paskutinės kelionės metu dukra susirgo vėjaraupiais. Kaip ir būnant namuose, taip ir keliaujant, aš ją tepiau tam tikromis medicininėmis priemonėmis. Mūsų šeima vadovaujasi taisykle: yra du pasirinkimai – keliauti šiek tiek sudėtingiau, arba nekeliauti visai. Kadangi mylime keliones – renkamės pirmąjį variantą“, – pasakoja M. Balčiūnienė.

Ji teigia, kad kelionės metu svarbu pasidalinti pareigomis ir rūpesčiais. Kol kelionės metu pašnekovės vyras vairuoja automobilį, ji būna atsakinga už vaikų užimtumą. Pasiekus kelionės tikslą pora visomis vaikų priežiūros pareigomis dalinasi.

Skatina nebijoti keliauti su vaikais

Jei vis pasvajojate apie aktyvų poilsį su mažais vaikais, tačiau prisibijote iššūkių, trijų dukrų mama rekomenduoja rinktis artimesnes keliones – Taliną, Gdanską, Slovakiją.

„Jei trokštate nuotykių – imkite ir keliaukite! Keliaujant su vaikais svarbiausia neužmiršti patogių rūbų, kokybiškos avalynės, o jei su jumis yra kūdikis – itin pravers ir nešyklė. Mūsų šeimai pasiteisina tai, kad niekada neapsikrauname daugybe daiktų. Turėdamas mažiau daiktų tampi mobilesnis. Taip pat labai svarbu pozityvus nusiteikimas ir gera nuotaika“, – pataria pašnekovė.

Moteris prisimena ir ekstremalių nuotykių, kuriuos patyrė drauge su vaikais. Keliaujant Šiaurės Italijoje žygio metu kalnuose staiga pakilo stiprus vėjas, pradėjo pustyti. Šeima jau suko galvas, kaip grįžti prie automobilio, tačiau prie jų sustojo draugiškas italas, kuris pasisiūlė juos pavėžėti sniego mašina. Dukros buvo sužavėtos galimybe išbandyti šią transporto priemonę.

„Praėjusių metų vasarą Italijoje ėjau į žygius kalnuose būdama septintą mėnesį nėščia. Gali pasirodyti, kad tai – sudėtinga užduotis, tačiau labai svarbu pozityvus nusiteikimas ir noras nuolat judėti, vaikščioti. Kadangi keliaujame ir per pandemiją, itin svarbu sekti reikalavimus, taisykles, kuriomis vadovaujasi šalis. Prieš kiekvieną kelionę būtina pasitikrinti visus turimus dokumentus, jų galiojimo laikus“, – teigia M. Balčiūnienė.

Keliauja ir po Lietuvą

Trijų vaikų mama pasakoja, kad iki šiol su vaikais automobiliu yra keliavę į Slovakijos Tatrus, Lenkiją, kurioje lankėsi Gdanskės, Gdynės, Sopoto miestuose, Varšuvoje, Zakopanėje. Taip pat šeima keliavo po Čekiją, Austriją, Šveicariją. Prieš metus skrido poilsiauti į Tenerifę. Praėjusią vasarą automobiliu leidosi į kelionę po Šiaurės Italiją, kuria taip susižavėjo, jog čia grįžo ir šią žiemą.

„Visos kelionės kupinos įspūdžių ir yra įdomios. Labiausiai įsiminė kelionė po Šveicariją, kuomet penkias naktis miegojome palapinėje, kalnų slėnyje, apsupti nuostabių vaizdų, krioklių. Ši kelionė buvo didelis iššūkis dukroms, jaudinausi ar joms nebus naktimis šalta, mat temperatūra nukrisdavo iki 8 laipsnių šilumos. Džiaugiuosi, mat viskas praėjo sklandžiai, buvome puikai pasiruošę: turėjome žieminius miegmaišius, šiltus rūbus“, – pasakoja pašnekovė.

Ji prisimena ir kitą įsimintiną kelionę, į kurią leidosi praėjusią vasarą. Į Šiaurės Italiją šeima vyko drauge su prikabinamu nameliu. Tai buvo visai nauja patirtis, su tam tikrais iššūkiais.

„Vasaros metu daug keliaujame ne tik po užsienio šalis, tačiau ir po Lietuvą. Dažnai važiuojame į pajūrį, sostinę. Taip pat nevengiame keliauti po įvairius pažintinius takus, aplankyti apžvalgos bokštus. Vaikai yra pripratę važiuoti automobiliu, todėl mums visiškai nesudėtinga pusdieniui nuvažiuoti prie jūros, o vakare grįžti namo. Kartą važiavome kemperiu į Ignaliną. Dukroms taip patiko, kad iki dabar vis klausia, kada tai pakartosime. Kadangi kiekvienai kelionei kemperio neišsinuomosime, renkamės ir kitą variantą – palapinę“, – sako M. Balčiūnienė.

Šeima jau svajoja ir apie kitą kelionę. Pašnekovė sako, kad jų šeima nori pakeisti rutiną keliaujant automobilyje, tad svarsto apie kelionę lėktuvu jau šią vasarą. Kur šeima keliaus, priklauso nuo to, kokia kryptimi pavyks „sumedžioti“ bilietus patrauklia kaina. Galbūt tai bus Graikija, o gal – Ispanija.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)