Afrikoje esanti Gambija daugeliui Europos ir JAV gyventojų dar yra paslaptis. Šalis Vakarų Afrikoje yra visiškai apsupta Senegalo, išskyrus 80 km ilgio pakrantę, kurioje atsiveria Atlanto vandenynas. Tiesa, pakrantė, nors nedidelė, pakankamai įspūdinga: yra auksiniai paplūdimiai, svyrančios palmės, vaizdingos lagūnos, žvejų kaimeliai, draustiniai, rašoma puslapyje „Lonely Planet“.

Vis dėlto Gambijoje dėmesio verta ne tik pakrantė – ten taip pat yra puikus klimatas, draugiški vietiniai gyventojai, ramūs kurortai, įvairi laukinė gamta. Nesvarbu, ar čia keliaujate norėdami stebėti paukščius, pasinerti į auksinio smėlio paplūdimius, ar patirti jaudinančią kultūrą bei gyvybingą atmosferą, poilsiautojai visada ras, kas juos sužavės. Nors Gambija nedidelė, ji itin įdomi ir patraukli, nurodoma „The Gambia Experience“ puslapyje.

Gambija

Kodėl verta keliauti į Gambiją?

Saulėta ir šilta net žiemą. Kai rudeniop Lietuvoje darosi niūru bei vėsu, Gambijoje beveik nuolatos šviečia saulė, iškrenta itin mažai kritulių. Nuo lapkričio iki birželio temperatūra gali siekti 30 laipsnių – tai ir yra geriausias laikas ten keliauti.

Įvairios apgyvendinimo paslaugos. Per atostogas Gambijoje galite rinktis iš daugybės apgyvendinimo galimybių. Nesvarbu, ar tai 5 žvaigždučių prabangios atostogos, ar 2 žvaigždučių komfortas, ar Gambijos upe plaukiojantis namelis, ar stilingas ekologiškas poilsis – kokybiškų apgyvendinimo paslaugų asortimentas tiks visiems atostogautojams.

Švelnus įvadas į Afriką. Daugelyje Afrikos šalių kasdienį gyvenimą lydinti įvairialypė, gyvybinga atmosfera gali būti šiek tiek pribloškianti lankantis ten pirmą kartą. Visgi Gambijoje susidursite su ramesniu ir laisvesniu gyvenimo ritmu. Kultūrinis šokas yra įprastas reiškinys, lankantis besivystančiose šalyse, tačiau draugiški vietiniai gyventojai jus nuramins vos tik pamatysite jų plačias šypsenas.

Be to, oficiali Gambijos kalba yra anglų, todėl susikalbėti bus lengva, o anglų kalba leidžiami laikraščiai bus lengvai prieinami bei suprantami.

Gambija

Anonimiškumo jausmas paplūdimyje. Atėjus vasaros sezonui, tipiškas poilsiautojas keliauja į Kanarų salų, Ispanijos pietų ar Karibų jūros paplūdimius. Deja, visi kiti turi lygiai tokią pačią idėją, todėl paplūdimiai ir kurortai dažnai būna perpildyti. Gambijoje neretai paplūdimys gali būti skirtas beveik vien tik jums. Kadangi šalyje saulė šviečia ištisus metus, norint pasimėgauti smėliu, saule bei jūra, nereikia laukti piko mėnesio.

Be to, kaip rašoma „Inside The Travel Lab“, nors kai kurie viešbučiai turi privačius ar nuošalesnius paplūdimius, didžiojoje šalies dalyje paplūdimiai yra ten, kur žmonės daugiausia dirba bei pramogauja. Paplūdimiuose visada vyksta veiksmas – kol vieni ilsisi, kiti eina pasitikti žvejų, grįžtančių su dienos laimikiu, žaidžia futbolą, pliuškenasi vandenyje.

Panaši laiko juosta. Tai yra tikrai svarbus niuansas renkantis atostogas svetur – laikas nuo Lietuvos ten skiriasi trimis valandomis, todėl nereikės prisitaikyti prie kardinalių pokyčių.

Tyrinėkite Bandžulį. Apsilankymas Gambijos sostinėje Bandžulyje papildys jūsų Afrikos nuotykius istorija bei kultūra. Be nuostabių Banžulio paplūdimių galima aplankyti ir ten esančių įdomių objektų.

Įvairi gyvūnija ir augalija. Gambija pasižymi turtinga laukine gamta bei siūlo daugybę galimybių pamatyti ją ten, kur ji ir yra – laukinėje gamtoje. Šalis taip pat pasižymi tuo, kad yra daugiau nei 560 paukščių rūšių.

Gambija

Žvejyba arba kruizai upe. Nenuostabu, kad Gambijos upė yra svarbiausias šalies akcentas, todėl joje galima rasti ir įvairių pramogų.

Muziejai ir žymūs pastatai. Bandžulio svarbiausi objektai: Nacionalinis muziejus, Šv. Marijos katedra, Bandžulio valstybės rūmai ir Karaliaus Fahdo mečetė. Kitas svarbus lankytinas objektas – UNESCO pasaulio paveldo objektas Kunta Kinteh saloje, kuri iki panaikinimo vaidino svarbų vaidmenį vergų prekybos versle.

Muzika. Tradicinė Gambijos muzika susilieja su Senegalo, o muzikos instrumentams naudojami vietiniai gamtos ištekliai.

Gambijos virtuvė. Daugybė restoranų, ypač sostinėje, siūlo tradicinius patiekalus. Visgi norint patirti geriausią kulinarinę patirtį Gambijoje, reikia patekti į svetingų gyventojų namus. Kai kurie jų netgi rengia gaminimo kursus.

Vienas dažniausių Gambijos namuose patiekiamų patiekalų yra domoda – afrikietiškas žemės riešutų troškinys su baltais ryžiais ir šiek tiek saldžiu skoniu. Populiarūs patiekalai taip pat yra benachin bei vištiena yassa, kurie užgeriami palmių vynu arba baobabų sultimis.

Visgi norint patirti geriausią kulinarinę patirtį Gambijoje, reikia patekti į svetingų gyventojų namus.

Gambijoje rasite daugybę pasirinkimų, kai reikės išbandyti tradicinius gėrimus. O daugumoje Gambijos virtuvės patiekalų naudojama daug žuvies, ryžių, vištienos, pomidorų, okros ir kitų daržovių, taip pat vaisių.

Ar Gambijoje saugu?

Turbūt ne vienas, svarstantis apie atostogas Gambijoje, pagalvoja, ar ten saugu keliauti. Šioje šalyje lankėsi tinklaraščio „Claire’s Footsteps“ autorė, kuri tikino ten jautusis saugi. Anot jos, tai yra ir draugiška valstybė, tačiau, nepaisant to, reikėtų atsižvelgti į kelis dalykus.

Nusikalstamumas Gambijoje. Ji nepastebėjo jokio ypatingo nusikalstamumo Gambijoje, bet kai patikrino nusikalstamumo lygį, pagal daugumą veiksnių jis buvo „vidutinis“ bei „aukštas“. Vis dėlto reikia pasakyti, kad nusikalstamumo lygis tarp Bakau (vieno iš Gambijos miestų) ir Londono ar Čikagos yra panašus.

Kyšininkavimas ir korupcija Gambijoje. Vienas dalykas, kurį Claire pastebėjo Gambijoje, buvo kyšininkavimas bei korupcija. Dvi dienas ji keliavo su vietiniu gidu, kuris daug kartų buvo sustabdytas dėl įvairių priežasčių, kurios visai neatrodė jo kaltė.

Gidas turėjo papirkti kelis policijos pareigūnus. Autorė asmeniškai niekada to nedarė, nors visą laiką važinėjo su gidu. Visgi ji įsivaizduoja, kad užsienio turistams, keliaujantiems savarankiškai, taip pat reikėtų papirkti pareigūnus.

Gambija

Skurdas Gambijoje. Gambija, deja, yra skurdi šalis. Tačiau čia nėra daug elgetavimo – kaip ir Senegale, žmonės daug verslesni bei yra įkūrę mikroįmonių. Kadangi turizmas yra viena iš pagrindinių šalies pramonės šakų, atsirado daug į turistus orientuotų įmonių – nuo nedidelių svečių namų iki transporto organizavimo. Tikėtina, jog prie viešbučio į jus kreipsis žmonės, kurie pasiūlys suorganizuoti dalį jūsų atostogų.

Jei jus domina ekskursijų ar transporto užsakymas, būtinai su jais pasikalbėkite – jie beveik visada galės padėti, bet turėkite omenyje, kad kai kurie gali paprašyti arbatpinigių, jeigu suteiks daug informacijos, arba galite jaustis įpareigoti pasinaudoti viena iš jų paslaugų.

Vaikų skurdas Gambijoje. Kitas dalykas, kurį Claire buvo sunku suprasti – vaikų skurdas. Buvo daug vaikų, prašančių pinigų – ji mano, jog kai kurie iš jų dėl to buvo paimti iš mokyklos, todėl pataria neduoti vaikams pinigų ir nesistengti daryti nieko, kas galėtų dar labiau paskatinti juos nelankyti mokyklos.

Šalutinė pastaba, bet iš dalies susijusi su šia tema: į daugelį kelionių po Gambiją įtraukiamos ekskursijos, kurių metu lankomi vaikai mokyklose, o Claire nenorėjo to daryti – sako, kad keliaudami po Europą nevaikščiotume į mokyklas, tad kodėl Afrikoje turėtų būti kitaip? Be to, vaikai turėtų susitelkti į mokslus, o ne būti trukdomi turistų. Ji rekomenduoja būti atidiems, kam skiriate pinigus Gambijoje, kad įsitikintumėte, jog neremiate netinkamų dalykų.

Keliaudami po Europą nevaikščiotume į mokyklas, tad kodėl Afrikoje turėtų būti kitaip?

Politiniai protestai Gambijoje. Claire sako, kad dabar politinė padėtis šalyje kur kas geresnė nei palyginti su tuo, kas buvo prieš maždaug 20 metų. Nors šalyje vis dar yra problemų, dabar egzistuoja žodžio laisvė. Tai reiškia, kad protestų mažiau, nors jų vis dar pasitaiko.

Kaip ir visada, turistams protinga neprisijungti prie jokių protestų – tiesiog venkite, jei matote, kad kas nors vyksta. Turistinėse paplūdimio zonose tai vis tiek mažai tikėtina.

Maistas ir vanduo. Gambijoje galima apsinuodyti maistu, todėl Claire rekomenduoja įsitikinti, kad visas maistas ruošiamas šviežias, vengti salotų ir ypač atsargiai elgtis su mėsa bei žuvimi. Vis dėlto jai pačiai visas maistas tiko. Taip pat negerkite vandens iš čiaupo.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)