Tad sulaukę vietinių gidų rekomendacijų pasileidome į dienos kelionę, kurios tikslas – Sinajaus pusiasalio smaigalyje plytintis vienas didžiausių nacionalinių parkų pasaulyje – Ras Mohamed. Tai vieta prie Raudonosios jūros, kur susijungia Sueco ir Akabos įlankos.
Saugumas – 100 proc.
„Mano vardas Walid ir aš būsiu jūsų gidas šioje kelionėje“, – mūsų kelionių vedlys pasitiko mus prie viešbučio fasado. Mikroautobuse mūsų laukė ir vairuotojas. „Jo vardas – Adelis, tačiau jis geriau žinomas „Schumacher“ pravarde“, – plačiai besišypsodamas savo kolegą pristatė gidas.
Kaip mus informavo kelionių agentūra, Walidas – geriausias gidas Šarm aš Šeiche, o geriausias vairuotojas mieste – Adelis „Schumacheris“. Tad be jokios abejonės ir baimės pasileidome su jais į laukinės Egipto gamtos pažintį.
Visi įvažiavimai iš ir į Šarm aš Šeichą dėl saugumo yra prižiūrimi ginkluotų pareigūnų. Panašiai, lyg pasienio punktuose. Lygiai tas pats ir su įvažiavimais į nacionalinius parkus – taip pat ir į Ras Mohamedo parką.
„Noriu paprašyti, kad nefilmuotumėte ir nefotografuotumėte patikros punkto“, – perspėjo mus gidas Walidas. Patikra čia rimta – tiek gidas, tiek vairuotojas turi pateikti savo dokumentus turizmo policijos pareigūnams, tačiau mūsų, turistų, netikrino.
Pravažiavę vartus, patekome ten, kur koją įkelia retas atvykėlis. Mat čia vienas pats čia nenuvyksi – pėstute per toli, o automobilių nuoma nepopuliari. Ras Mohamedo parkas nuo Šarm aš Šeicho nutolęs apie 40 km, tad patogiausias ir ramiausias būdas patekti – užsisakyti išvyką kartu su gidu.
Į laukinę gamtą – pro Alacho vartus
Pravažiavę esantį patikros punktą pradėjome pažintį su Ras Mohamed nacionaliniu parku. Pirmoji stotelė – nedidelė įlanka, nuo kurios skardžio atsiveria įspūdinga panorama į krištolo skaidrumo mėlynuojantį jūros vandenį ir nedidelį buvusį žvejų uostą.
Kodėl buvusį? Nes kai 1983 metais buvo įsteigtas šis beveik 500 kv. km ploto nacionalinis parkas, čia buvo uždrausta bet kokia pramoninė ar komercinė veikla – tad ir žvejyba. Dabar teritorija skirta tik rekreacijai – trečdalis parko teritorijos yra sausumoje, likusi dalis – jūroje, mat joje plyti vieni įspūdingiausių pasaulyje koralinių rifų, čia gyvena itin trapi egzotinių žuvų ir kitų jūrų būtybių populiacija.
Be to, Ras Mohamedo parke draudžiama bet kokia urbanizacijos veikla – jokių statybų, jokių viešbučių, jokios civilizacijos, jokių asfaltuotų kelių. Tik laukinė gamta.
Riedėdami dulkėtu dykumos keliu priartėjome įspūdingą gamtos monumentą. Kaip paaiškino gidas Walidas, Ras Mohamed reiškia pranašo Mohamedo galvą, o parko viduryje – bendras gamtos ir žmogaus rankų darbo paminklas – Alacho vartai. O juos taip pat saugo pareigūnai.
Laukinėje gamtoje – laukiniai kupranugariai
Nors kupranugariai Egipte yra ūkinis, prijaukintas gyvūnas, naudojamas tiek transportui, tiek turizmui, tiek ir maistui, nacionaliniame parke galima sutikti ir laukinių individų. Ir mums pasisekė juos pamatyti.
„Žiūrėkite, štai ten, du kupranugariai!“, – sušuko Walidas. Tiesa, tik žvitri egiptiečio akis gali juos pamatyti tolumoje, nes šie gyvūnai savo kailiu yra puikiai užsimaskavę dykumos fone. Tačiau vos tik pamatęs juos mūsų mikroautobuso vairuotojas akimirksniu sustojo.
Pasak gido, įprastai kupranugariai yra draugiški ir nepavojingi. Pasileidome jų link ir įsitikinome, kad jie iš tiesų geranoriškai nusiteikę – su džiaugsmu buvo glostomi, pozavo su mumis nuotraukoms, o už tai gavo sviestinį ragelį su šokoladu, kurį sau buvo pasiėmęs mūsų vairuotojas Schumacheris. Rodos, su kupranugariais galėtum būti visą dieną. Arba kol baigsis skanumynai.
Nuo skardžių – pasakiški vaizdai, po kojomis – dykumų tarpekliai
Pasidžiaugę kupranugarių draugija patraukėme vietovės link, kur renkasi nardymo mėgėjai. Tai viena įspūdingiausių vietų, kurioje galima iš arti pamatyti paslaptingą ir spalvingą povandenį pasaulį – koralinius rifus, egzotines žuvis, moliuskus, aštuonkojus ir kitas būtybes. Tereikia pasirūpinti nardymo arba paviršutinio nardymo įranga.
Kiek tolėliau nuo kranto, parko smėlynų viduryje, telkšo įspūdingi druskų ežerai. Vienas iš jų pavadintas „Užburtuoju ežeru“, mat per dieną net kelis kartus pakeičia savo spalvą. Visai šalia jo, čia pat pat po kojomis – keliasdešimties metrų gylio tarpekliai, pilni vandens. Kaip pasakojo gidas Walidas, šie tarpekliai susiformavo po žemės drebėjimo.
„Manoma, kad prieš šimtus milijonų metų tokiu pačiu būdu ėmė formuotis ir Raudonoji jūra – viskas prasidėjo nuo mažo plyšio sausumoje“, – aiškino gidas.
Tai, jog čia prieš milijonus metų būta jūros, akivaizdu vos pažvelgus žemyn – čia dykumoje ne tik smėlis, bet ir galybė priešistorinių koralų, įvairių moliuskų kiautų fosilijų.
Pakrantėje galima išvysti ir unikalias augalų ekosistemas – mangroves. Tai ypatingai retos itin sūriame vandenyje išgyventi prisitaikiusių augalų buveinės. Šie augalai filtruoja jūros vandenį, suformuoja druskų kristalus ir savo biologiniams poreikiams patenkinti naudoja išskirtą gėlą vandenį.
Galutinė pažinties su nepaprasto grožio Ras Mohamedo parku stotelė – pačiame Sinajaus pusiasalio iškyšulio smaigalyje ant kalvos įrengta apžvalgos aikštelė, nuo kurios atsiveria platūs Raudonosios jūros horizontai, už nugaros paliekantys Egipto dykumas ir smėlynus.
Taigi, nuvykę į Šarm aš Šeichą pasiryžkite ištrūkti iš viešbučio ir būtinai ieškokite geriausio gido Walido ir vairuotojo Adelio-Schumacherio, su kuriuo kelyje visada jausitės ramūs ir saugūs.
Pažadam, nepasigailėsite.