Todėl, siekiant sutaupyti šildymui išleidžiamas dideles pinigų sumas bei sumažinti bendrą energijos suvartojimą, gyventojai yra skatinami pasinaudoti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa pagal iniciatyvą JESSICA ir atnaujinti senus daugiabučius namus.
50% mažiau suvartojamos energijos
Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa pagal JESSICA iniciatyvą veikia jau keletą metų. Pagal šią programą Valstybė, kompensuodama dalį modernizavimo darbams reikalingų lėšų, remia tiek energinį efektyvumą didinančias priemones, tiek kitus daugiabučių namų atnaujinimui reikalingus darbus.
Ir nors senų daugiabučių namų gyventojai dažnai baiminasi kompleksinių atnaujinimo darbų – sienų apšiltinimo, stogo atnaujinimo, langų pakeitimo, balkonų stiklinimo, šildymo sistemos atnaujinimo – būtent tokia kompleksinio pobūdžio namo modernizacija suteikia didžiausią efektyvumą ir padeda sumažinti energijos vartojimą 50 ir daugiau procentų, o tai prisideda ir prie mažėjančių sąskaitų už šildymą.
Šildymo sistemos atnaujinimas – vienas svarbiausių žingsnių
Būsto atnaujinimo darbais užsiimančios bendrovės „Danfoss“ pardavimo vadovas Darius Gagys teigia, jog šildymo sistemos atnaujinimas – vienas svarbiausių žingsnių siekiant pagerinti energijos vartojimo efektyvumą. „Vien tik sienų apšiltinimas ar stogo atnaujinimas nemodernizuojant šildymo sistemos – gana netikslingos investicijos, nes kiekvienas butas lieka priklausomas nuo centrinės šildymo sistemos, negali savarankiškai reguliuoti būsto temperatūros. Šildymo sistemos pertvarkymas turėtų būti suvokiamas kaip vienas pagrindinių daugiabučio modernizavimo etapų, padedančių sutaupyti iki 20% suvartojamos energijos“, - teigia D. Gagys.
Senos šildymo sistemos atnaujinimas efektyvumu prilygsta naujiems daugiabučiams
Daugelyje senos statybos daugiabučių įrengtos vienvamzdės šildymo sistemos, kurios buvo jungiamos prie centralizuotų šildymo tinklų. Šiandien naujos statybos namuose yra diegiamos dvivamzdės sistemos – su numatytu šilumos reguliavimo mechanizmu. Modernizuojant senos statybos daugiabutį, vienvamzdės sistemos keitimas dvivamzde gyventojams gana brangiai kainuotų, tad rasta efektyvi alternatyva – senos vienvamzdės šildymo sistemos modernizavimas. Atnaujinimui skirtos finansinės lėšos sudaro vos penktadalį visiškam šildymo vamzdyno modernizavimui (keičiant jį dvivamzdžiu) reikalingos sumos, o pasiektas efektyvumas – labai panašus.
Daugiabučių modernizavimas populiarėja
Anot Dariaus Gagio, daugiabučių namų modernizavimas Lietuvoje įgauna pagreitį, o ypatingas pagyvėjimas pasireiškia vasaros sezonu. Kai gyventojai nesiryžta kompleksinei renovacijai ir yra atnaujinama tik daugiabučio namo šildymo sistema – tokio pobūdžio darbai paprastai trunka apie mėnesį, didelės intervencijos į gyventojų būstus dažniausiai neprireikia, o sąskaitų už šildymą sumažėjimas aiškiai pastebimas. Tad brangstant šilumos energijai, o valstybei vis dar liekant priklausomai nuo importuojamų energijos išteklių, būsto renovacija – vienas efektyviausių būdų sumažinti sąskaitas už šildymą.