Kaip rašoma pranešime spaudai, tokią išvadą paskelbė Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), kurios narėmis šiuo metu yra 36 šalys, įskaitant Lietuvą, ir kuri bendradarbiauja dar su daugiau nei 70 valstybių.
EBPO pažymi, kad gamintojams ir mažmenininkams sparčiai plėtojant pardavimą internetu nemažai internetinių platformų nėra registruotos nacionalinėse ar vietinėse sistemose ir vengia laikytis gamintojo atsakomybės principo. Šis principas numato, kad visas atliekų tvarkymo išlaidas turi apmokėti atliekų turėtojas arba medžiagų ir gaminių, dėl kurių naudojimo susidaro atliekos, gamintojai ar importuotojai.
Elektros ir elektroninė įranga, ypač smulki, yra labai svarbi produktų kategorija pardavimuose internetu ir yra pagrindinė bei vis didėjanti mažmeninės prekybos dalis daugelyje EBPO šalių. Skaičiuojama, kad elektronikos įrangos pardavimas internetu sudaro apie 20–30 proc. visos Europos ir JAV rinkos.
Remiantis „Eurostat“ apklausa, didžioji dalis pirkėjų internetu perka iš savo šalies pardavėjų. Visgi didelė ir vis didėjanti pardavimo internetu dalis taip pat apima pardavėjus, esančius kitose ES šalyse (2016 metais – 32 proc.), ir pardavėjus iš ES nepriklausančių šalių (20 proc.).
Tikslių duomenų, kiek nesilaikant reikalavimų parduodama elektronikos įrangos internetu nėra. Spekuliatyviu skaičiavimu, nemokančio (nenorinčių mokėti ar vykdyti pareigas ūkio subjektų) problemos (angl. „free rider problem“) mastas gali sudaryti nuo 5 iki 10 proc. visos internetinės elektros ir elektroninės įrangos rinkos vertės EBPO šalyse.
Darant prielaidą, kad elektroninės įrangos pardavimas internetu sudaro 30 proc. visų šios įrangos pardavimų ir 10–30 proc. pardavimų yra susiję su neregistruotais pardavėjais, tuomet apie 3–9 proc. visos elektronikos parduodama internetu nesilaikant gamintojo atsakomybės principo.
„Eurostat“ duomenimis, 2014 metais ES rinkai buvo pateikta apie 9,2 mln. tonų elektros ir elektroninės įrangos. Skaičiuojant, kad elektronikos atliekų sutvarkymo nefinansuoja nuo 5 proc. iki 10 proc. pardavėjų, tai sudarytų nuo 500 tūkst. iki 1 mln. tonų įrangos, teigia EBPO.
„EBPO iškeltos problemos aktualios ir Lietuvai. Mūsų šalyje taip pat ne visi elektros ir elektroninės įrangos gamintojai ir importuotojai finansuoja šios įrangos atliekų sutvarkymą. Tarp šios organizacijos pasiūlymų – reikalauti visų elektros ir elektroninę įrangą parduodančių interneto svetainių pateikti informaciją apie gamintojų atsakomybės principo laikymąsi arba net numatyti baudžiamąją atsakomybę už pareigų nevykdymą. Pasiūlymų daug, ne visi jie lengvai įgyvendinami, tačiau kiekvienos valstybės institucijos turi daug galių, kad vienodi reikalavimai galiotų visiems rinkos dalyviams“, – sako Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO) vadovė Veronika Masalienė.
Anot jos, nevykdantys pareigos gamintojai ir importuotojai ne tik kad nefinansuoja atliekų tvarkymo, bet ir įgyja konkurencinį pranašumą kitų rinkos dalyvių atžvilgiu, nes gali elektros ir elektroninę įrangą parduoti pigiau.
Buitinės elektroninės įrangos pirkimas internetu yra ypač populiarus Vokietijoje, Nyderlanduose ir Jungtinėje Karalystėje. Beveik 4 iš 10 žmonių, pirkusių šios kategorijos prekę, ją įsigijo internetu. Rinkos tyrimų agentūra „Mintel“ apskaičiavo, kad 2015 metais apie 48 proc. visų elektros ir elektroninės įrangos Jungtinėje Karalystėje buvo nupirkta naudojantis internetinėmis platformomis.