„Švietėjiško ir gamtos išteklius puoselėjančio projekto istorija prasidėjo nuo į bendrovę atvežamų perdirbimui itin retų ir senovinių televizorių, radijo aparatų, magnetolų, kuriuos tiesiog buvo gaila naikinti, malti ir utilizuoti. Pradėjome kaupti tokius daiktus atskirame sandėlyje, kurti muziejų įmonėje, dovanoti juos Technikos ir energetikos muziejui.
Patys pradėję domėtis, kaip nenaujus daiktus būtų galima dar kartą panaudoti, supratome, kad yra labai daug klientų, kurie ieško tam tikrų daiktų, kurie pas mus yra paruošti perdirbimui“, – sako „EMP recycling“ jau dvejus metus vykdomo projekto vadovė Asta Prankienė.
Projekto vadovės teigimu, klientai į supirktuves atveža ne tik antikvarinių, bet ir labai gražių bei naudojimui dar tinkamų metalinių daiktų, vamzdžių, statinių. Šiam projektui buvo pradėtos rinkti atliekos, kurios galėtų sudominti kolekcionierius, menininkus, sodininkus, statybininkus ar elektronikos meistrus, taip pat seni daiktai, kurie dar galėtų būti naudingi ir reikalingi. Projekto reikalingumą patvirtino ir dalyvavimas mugėse.
„Vėliau pradėjome parduoti ir išimtas iš nebenaudojamos elektroninės įrangos, bet dar geras elektronikos dalis. Ardymo metu atskirtas atsargines dalis (šaldytuvo lentynėles, dureles, kompiuterio dalis, įvairius variklius ir pan.) skatiname panaudoti dar kartą. Tereikia darbščių rankų, sumanaus meistro ar tiesiog fantazijos ir naudoti daiktai ar jų dalys gali tarnauti dar daug metų. Manome, kad visuomet prieš perkant ką nors nauja verta pamąstyti apie daiktus, kurie verti kito gyvenimo ir taip išsaugoti ne tik jų istoriją, bet sutaupyti pinigų ir gamtos resursų“, – įsitikinusi A. Prankienė.
„Buityje susidarančių atliekų kiekis sparčiai didėja visame pasaulyje. Skaičiuojama, kad per sekundę išmetama daugiau kaip 50 tonų buitinių atliekų, o jų kiekis iki 2030 metų išaugs beveik dvigubai. Šis „EMP recycling“ projektas yra puikus pavyzdys, kaip galima, kad ir nedidele apimtimi pasauliniu mastu, bet svarbia Lietuvai prisidėti prie visuomenės švietimo ir skatinimo daiktams surasti naują gyvenimą“, – sako Aplinkos apsaugos instituto vadovas Alfredas Skinulis.
„EMP recycling“ skaičiuoja, kad dvejus metus veikiantis projektas sėkmingai padeda rasti naujus namus ir panaudojimo būdą daugiau kaip 60 tonų įvairių daiktų per metus.