Mitybos konsultantas V. Zizas siūlo jums tokį detoksikacijos receptą:
1. Detoksikuokite savo organizmą – valgykite daugiau daržovių, lapinių bei uogų. Tokiu būdu Jūs išvalysite savo žarnyną nuo kenksmingų toksinų ir pagerinsite jo veiklą, o kartu su tinkamu žarnyno darbu Jūsų organizmas gali atsikratyti ir nereikalingo svorio.
2. Daugiau judėkite. Šiltuoju metų periodu saulė teka labai anksti, tai kodėl gi neatsibudus puikų vasaros rytą, neatsigėrus vandens su citrina ir nepradėjus savo dienos tiesiog lauke? Galite prigriebti sau į kompaniją naminį gyvūną ar draugą. Sulig tokiu aktyviu startu Jūsų energijos lygiai bus žymiai aukštesni. Sakau tai Jums iš savo asmeninės patirties.
3. Padarykite sau iššūkį – 30 dienų be saldumynų bei kenksmingo maisto. Jūs ne tik atsikratysite kelių kilogramų, bet ir Jūsų organizmas Jums tikrai už tai padėkos. O kai matysite rezultatą atsistojus ant svarstyklių, Jums net nekils abejonių, ar šis iššūkis vertas pastangų.
4. Sportuokite. Ir aš kalbu ne tik apie sporto salę su svarmenimis. Juk vasara siūlo mums didžiulį aktyvaus laiko praleidimo arsenalą: nuo dviračio ar riedučių iki kovos menų ar jogos užsiėmimų gryname ore. Sportas turi suteikti ne tik fizinį, bet ir dvasinį malonumą. Suraskite tokį aktyvaus laisvalaikio praleidimo būdą, kuris Jums patiks – tokiu būdu sportas nebus jums kančia.
5. Naudokitės vasaros derliaus privalumais. Vasara – tai puikus laikas pasikrauti vitaminais bei mineralais iš natūralių šaltinių, o lietuviškos uogos, vaisiai bei daržovės – geriausias pasirinkimas. Juos auginant mūsų ūkininkai naudoja itin mažai kenksmingų pesticidų + derliaus nereikia papildomai apdoroti chemikalais, kad jie mus pasiektų švieži bei skanūs. Kaip mitybos specialistas, kuris dirba su klientais visame pasaulyje, aš visada patariu savo klientams išnaudoti sezoniškumo galimybes ir vartoti kuo daugiau vietinio derliaus.
Patarimai, kuriuos verta žinoti
V. Zizo teigimu, šie penki patarimai padės jums sumažinti kūno svorį prieš vasarai įsibėgėjant. „Tačiau rekomenduoju jums laikytis šitų principų ištisus metus ir kitai vasarai nereikės drastiškų veiksmų, kad tilptumėte į norimus šortus ar marškinėlius“, - sako asmeninis treneris.
Sporto medicinos gydytojas Juozas Jankauskas mano, kad geriausias būdas keisti įpročius – lažybos. „Susilažinkite su draugu ar pasiskelbkite socialiniame tinkle, kad pradedate kažką naujo. Palaikymas bei nedidelis socialinis spaudimas, net konkurencija yra mus motyvuojantys aspektai, kuomet savimotyvacija nepadeda“,- sako specialistas.
Jis siūlo pasirūpinti, kad šaldytuve visuomet būtų produktų, kuriais jūs maitinsitės – daug daržovių, žuvies, pieno produktų, jei nesate jiems alergiški. Sporto medicinos gydytojas J. Jankauskas pataria – savo pusryčius planuokite iš vakaro, kad skubėdami nepasirinktumėte paprasčiausio ir kartais prasčiausio varianto, esančio po ranka, tai yra, sausainių ar vakarienės likučių.
J. Jankauskas siūlo sąmoningai į rutiną integruoti bent kelias papildomas stiklines vandens, nes vasarą dėl padidėjusios šilumos, didesnio judėjimo, netenkame daugiau skysčių prakaito forma. Jo teigimu, vartojant mažiau vandens, žemėja kraujo spaudimas ir dėl to lėtėja metabolinis greitis.
Sporto medicinos gydytojas pabrėžia, kad prieš įtraukiant naujus racionus į savo rutiną, rekomenduotina vieną ar kelias dienas detoksikuoti organizmą vandeniu. Šalia naujos mitybos gerti tik vandenį, atsisakant didelio arbatų su įvairiais priedais kiekio ir panašiai. Tada organizmas sunaudoja esančius resursus ir ne taip smarkiai reaguoja į staiga atsiradusį naują produktą.
Specialisto teigimu, visi mitybos standartai yra sveiki, jeigu yra jie pritaikyti prie individualių poreikių. „Svarbu, kad maiste yra pakankamas kiekis angliavandenių, reikalingų fizinei veiklai, taip pat baltymų, riebalų, pakankamai mikroelementų natrio, kalio, magnio“, - sako J. Jankauskas.
Jis teigia, kad reikia atsiminti, kad kuo esi mažiau fiziškai aktyvus, tuo mažiau turi suvartoti angliavandenių, nes jei jie nėra sunaudojami fiziniam aktyvumui – jie virsta riebalais.
Sporto medicinos gydytojas sako, kad žmonėms, turintiems 20-30 kilogramų viršsvorio, per savaitę numesti 1-1,5 kilogramų yra visai nesunku ir tinkama. O norintiems pagerinti savo formą, nors jie yra sveiko žmogaus KMI ribose – galima numesti iki pusės kilogramo.
Miegas, maistas, fizinis aktyvumas – tokius tris vienas kitam vienodai lygius aspektus pabrėžia J. Jankauskas. „Jeigu nuolat save alinsite salėje ir puikiai valgysite, bet kasdien miegosite vos po 4-5 valandas, tuomet rezultatų nepasieksite arba jie ateis labai lėtai“, - sako specialistas.