„Mūsų namas nedidelis, o stogas nėra tinkamas saulės elektrinės įrengimui, todėl džiaugiamės, jog rinkoje atsirado būtent tokia alternatyva kaip nutolusių saulės elektrinių įsigijimas“, – pasakoja 4 kW galingumo elektrine iš nutolusių saulės parkų besinaudojantis LSMU profesorius ir vaikų traumatologas Emilis Čekanauskas.
Vyro teigimu, idėja, naudotis atsinaujinančiu energijos šaltiniu, jau senokai sukosi jo galvoje.
„Visada su artimu draugu važiuodami magistrale Kaunas – Klaipėda ir stebėdami besisukančius vėjo jėgainių malūnus pasvajodavome, kad būtų puiku kažkada turėti ir savo nuosavą, švarų bei taupų elektros šaltinį“, – prisimena pašnekovas.
Pasak jo, su amžiumi atėjo supratimas, jog gyvenimas šia diena neturi tikslo, todėl sprendimas, pereiti prie tvaraus energijos šaltinio, atsirado iš noro prisidėti prie švaresnės ir gražesnės savo vaikų ir anūkų ateities.
„Gal ir skambės kiek stereotipiškai, tačiau dažnai pagalvoju apie globalias problemas. Norisi rūpintis savo šeimos ateitimi. Visi puikiai suprantame, kad netaupi ir iš iškastinių gamtos išteklių gaunama energija yra ne tik, kad laikina, bet ir jos gamyba turi negrįžtamą poveikį mūsų planetai. Tad jei galime bent trupučiu prisidėti prie geresnio rytojaus savo šeimai, šaliai ir žemei, taip ir turėtume pasielgti“, – tikina E. Čekanauskas.
Kita priežastis, dėl kurios kaunietis nusprendė savo namus aprūpinti saulės gaminama elektra – ekonominė nauda.
„Jei per 7–8 metus šiai investicijai atsipirkus, visą likusį laiką už tą pačią elektrą gali mokėti 2–3 kartus pigiau, kodėl gi to nedaryti? Tai nėra nieko naujo, visas pasaulis eina šia kryptimi, tad jei yra galimybė, o šiuo atveju ji yra, nes egzistuoja valstybės parama, manau, kad alternatyva, naudoti saulės gaminamą elektrą, išties verta dėmesio“, – sako pašnekovas.
E. Čekanausko pasiteiravus, kaip vyko elektrinės įsigijimo procesas, vyras teigia, kad nuo pačių pirmų kontaktų su elektros tiekėju iki sutarties pasirašymo ir energijos tiekimo pradžios, viskas truko ne ilgiau nei kelis mėnesius.
„Susisiekę su „Ignitis saulės parkais“, iš jų gavome išsamią informaciją bei visokeriopą pagalbą tvarkant dokumentus ir pildant paraišką. Tuomet apie mėnesį iš valstybės laukėme atsakymo dėl kompensacijos, o ją gavus, „Ignitis saulės parkai“ pasiūlė gerą kainą ir mums patinkančias sąlygas. Pasirašėme sutartį, buvo įrengtas naujas elektros skaitiklis ir visai netrukus į mūsų namus jau tekėjo elektra iš saulės parko“, – pasakoja „Ignitis“ klientas.
Paraiškas, skirtas paramai saulės elektrinių įsigyjimui gauti, gyventojai gali teikti iki šių metų liepos 31 d., todėl dabar E. Čekanausko planuose ir dar vienas projektas – 5 kW galingumo nutolusios saulės elektrinės įsigijimas poilsio tipo bute Nidoje.
„Manau, kad 30 proc. valstybės teikiama kompensacija saulės elektrinėms yra tikrai ženkli, nes be šios paramos pats atsipirkimo laikotarpis, greičiausiai, būtų kur kas ilgesnis. Todėl jau esame pateikę ir dar vieną paraišką bei laukiame patvirtinimo. Tikimės, kad ir šiuo atveju viskas praeis sėkmingai ir galėsime džiaugtis dar viena gera investicija į ateitį“, – sako vyras.
Pašnekovas teigia pastebintis, kad vis daugiau žmonių Lietuvoje susidomi idėja ir galimybe naudoti švarią ir gamtą tausojančią elektros energiją.
„Geri mano pažįstami ir kolegos jau keletą mėnesių prieš mane įsirengė saulės elektrinę bei dabar džiaugiasi rezultatais. Kol esi jaunas ir turi didesnes pajamas, jei tik atsiranda tokia galimybė, pirmyn! Negana to, tai ir vertybių klausimas – toks poelgis yra kilnus ir prisideda prie aplinkos išsaugojimo. Kuo daugiau žmonių taip mąstys, tuo gražesnėje ir švaresnėje žemėje gyvensime“, – įsitikinęs E. Čekanauskas.