Pranešime spaudai bendrovės „Solet Technics“ pardavimų direktorius apibendrino dažniausiai pasitaikančias klaidas ir pataria, kaip jų išvengti.
Gyvenamosios paskirties pastatas
Ypač reikšminga atkreipti dėmesį, kad pildant paraišką paramai gauti reikia nurodyti unikalų gyvenamosios paskirties pastato numerį.
„Tai reiškia, kad įrengti elektrinę galėsite ir ant negyvenamosios paskirties objekto, pavyzdžiui, malkinės stogo, tačiau svarbu, kad elektra bus naudojama būtent gyvenamosios patalpos ar pastato reikmėms. Jo numerį ir reikia nurodyti. Pastebime tikrai dažną klaidą, kai nurodomas negyvenamosios paskirties pastato numeris bei adresas“, – sako „Solet Technics“ pardavimų direktorius Tomas Ridikas.
Negali būti registruotas verslas
Kitas ne mažiau retas atvejis, kai saulės elektrinę fizinis asmuo ketina įrengti ant pastato, kurio adresu yra registruotas verslas.
„Tai ypač aktualu, pavyzdžiui, turintiems registruotą ūkį asmenims. Būtina nepamiršti – į paramą galima pretenduoti tik tuomet, jei tame name ar bute, nurodytame paraiškoje, gyvenama, o ne verslaujama“, – atkreipia dėmesį T. Ridikas.
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) taip pat atkreipia dėmesį, kad tuo atveju, jei projekto registracijos formoje nurodytame pastate yra įregistruotas ūkinės (verslo, komercinės ar pan.) paskirties plotas, Aplinkos projektų informacinė sistema APVIS neleis pateikti projekto registracijos formos.
Pasikeitus aplinkybės – laiku pranešti
Neretai rangovą, kuris statys saulės elektrinę, gyventojai renkasi jau teikdami paraišką. Tokiu atveju gyventojai iš karto parašo, kad ketina įrengti elektrinę ant pastato stogo arba ant žemės – ten, kur jiems tuo metu rekomenduoja rangovas.
„Tačiau kartais atsitinka taip, kad atliekant realius projektavimo darbus pasikeičia aplinkybės ar visgi pasirenkamas kitas rangovas ir galiausiai elektrinė įrengiama nebe ant stogo ar žemės, kaip buvo numatyta. Tokiu atveju gresia paramos netekimas. Jeigu atsitinka taip, kad tenka keisti paraiškoje nurodytą informaciją, būtina tą padaryti laiku ir suderinti su APVA, o ne tuomet, kai darbai jau atlikti“, – pataria T. Ridikas.
Geriau rezervuoti paramą didesnės galios elektrinei
Verta atkreipti dėmesį, kad pildant paraišką patartina rezervuoti didesnės galios elektrinę, nes įrengus mažesnės galios kompensacija bus išmokama už tą, kuri buvo faktiškai pastatyta.
„Tačiau tuo atveju, jei bus rezervuota mažesnės galios elektrinė, o faktiškai pastatyta didesnė, kompensacija bus mokama tik už tiek, kiek buvo rezervuota. Nustatyti tikslų dydį gali padėti specialistai, pateikę pasiūlymą ir elektros gamybos prognozę atsižvelgiant į stogo dydį, orientaciją pasaulio šalių atžvilgiu ir posvyrio kampą“, – pataria jis.
Įvado galios žinojimas
Dar viena dažnai pasitaikanti situacija, kai žmogus užsisako saulės elektrinę nutolusiame objekte (sodo name ar žemės sklype), o vėliau paaiškėja, kad namo įvado galia mažesnė nei norima pastatyti saulės elektrinės galia.
„Tokiu atveju reikia didinti įvado galią. Įvado galios didinimas ESO kainuoja 4,16 Eur už 1 kW, jei tai leidžia techninės elektros tinklo galimybės. Kitu atveju gali tekti rekonstruoti elektros tinklą, o tai visgi finansiškai nepatrauklu. Maža to, vykdant šiuos papildomus ir nenumatytus veiksmus prarandamas brangus laikas, nes yra pareiga baigti darbus ir pristatyti paramai gauti reikalingus dokumentus iki 2020 m. spalio 31 d.”, – primena T. Ridikas.
APVA taip pat atkreipia dėmesį, kad prieš teikiant paraiškas gyventojams rekomenduojama pasikonsultuoti su ESO dėl vartotojo elektros tinklo pajėgumo. ESO fiksuoja jau ne vieną atvejį, kai elektrinė įrengta, bet ji negali būti prijungta prie skirstomojo elektros tinklo, nes paaiškėja, kad neužtenka tinklo pajėgumo priimti generuojamą elektros energiją, o tam reikalinga tinklo rekonstrukcija.
Naujas vienfazio tinklo galios reikalavimas
Šių metų naujovė – prijungiamų prie skirstymo tinklo vienfazių saulės elektrinių maksimali galia negali viršyti 3,6 kW. „ESO teigimu, šis pakeitimas padarytas tam, kad būtų efektyviau išnaudojamas skirstomojo tinklo pajėgumas pagamintos elektros energijos priėmimui.
Gyventojas pretenduoja į vieną finansavimo priemonę
Taip pat reikia nepamiršti, kad vienas asmuo gali pretenduoti tik į vieną finansavimo priemonę. Tai reiškia, kad turint kelis namus ar butus gaminti saulės energiją abiejų jų reikmėms, naudojantis parama, galimybių nebus.
Vienam elektros vartojimo objektui finansavimas gali būti skirtas iki 10 kW galios saulės elektrinei įsirengti.
APVA skaičiuoja, jog per pastaruosius metus gaminančių vartotojų skaičius mūsų šalyje išaugo beveik keturiolika kartų – 2016 m. jų buvo 248, o 2019 m. pabaigoje pasiekė beveik 3400. Tikimasi, kad šiemet šis skaičius išaugs dar kelis kartus.
Pernai gyventojams saulės elektrinėms individualiuose namuose įsirengti skirti 6,2 mln. eurų, šiemet – rekordiškai – 9 mln. eurų.
Gyventojai, planuojantys jau šiemet įsirengti saulės elektrines ar įsigyti iš elektrinių parko bei už tai gauti finansinę paramą, turi teikti paraiškas Aplinkos projektų valdymo agentūrai. Paraiškas galima teikti iki 2020 m. iki sausio 31 d. 15:45 val.