Policija skelbė, kad netikrų eurų buvo aptikta net pinigus priimančiuose bankomatuose. Inkasavimo paslaugas teikianti bendrovė „G4S Lietuva” skelbia, kad daugiausiai su sukčiavimo atvejais susiduria smulkus ir vidutinis verslas – iš pirmo žvilgsnio kartais klastotes sunku atskirti net specialistams.
Gyventojai raminami, kad padirbti pinigai niekaip negali patekti pinigus iš bankomatų išsigryninantiems žmonėms.
„Reikėtų žmones nuraminti, kad čia kalbama apie grynuosius pinigus priimančius bankomatus. Jeigu žmogus pats to nežinodamas įdeda netikrą kupiūrą, bankomato ekrane pamato užrašą, kad kupiūra sulaikoma, nes ji yra galimai padirbta. Tokia kupiūra yra atidedama į atskirą bankomate esančią vietą. Nėra tikimybės, kad ji bus išduota kitam asmeniui. Inkasatoriai paima tokią kupiūrą ir perduoda policijai“, - DELFI komentavo SEB banko atstovas spaudai Arvydas Žilinskas.
Pasak jo, visuomet galima nustatyti, į kokią sąskaitą buvo bandoma įnešti pinigus. Jeigu policija kreipiasi į banką, jis bendradarbiauja ir teikia prašomą informaciją.
Savaitgalį Policijos departamentas pranešė, kad vien per penktadienį-šeštadienį Lietuvoje užfiksuota 18 eurų padirbinėjimo atvejų.
Dauguma pranešimų yra susiję su bandymais padirbtais eurais atsiskaityti viešojo maitinimo įstaigose ir parduotuvėse. Prekybininkams dažniausiai buvo siūlomos 50, 100, 200 eurų kupiūros.
Klaipėdoje pinigus priimančiame bankomate buvo rastas, įtariama, padirbtas 50 eurų banknotas. Kaip rodo praktika, dažniausiai klastojami 50 eurų nominalo banknotai. Pareigūnai perspėja gyventojus ypatingai vengti imti didelės vertės banknotus gatvėje, turguose, kitose nepatikimose vietose, pirkti daiktus iš nepažįstamų asmenų panašiose vietose.
Kaip atpažinti netikrus pinigus?
Policijos pareigūnai ragina visada patikrinti, ar gauti pinigai nėra padirbti pagal 3P principą – pačiupinėk, pažiūrėk, pakreipk.
Pačiupinėk: popierius šiugžda, jaučiasi spaudos nelygumai;
Pažiūrėk prieš šviesą: vandens ženklai (matoma arka arba langai, banknoto nominalas
naujojoje serijoje deivė - Europa), apsauginis siūlelis, (matomas tik pakėlus prieš šviesą).
Pakreipk: holograma (vaizduojami nominalo skaičiai ir simboliai kinta pakreipus banknotą), blizganti juostelė (reverse su euro simboliu € ir nominalo skaičiumi 5, 10 ir 20 seno tipo eurų banknotuose), spalvą keičiantis nominalo skaičius (pakreipus 50, 100, 200, 500 bei naujo tipo 5 ir 10 eurų banknotuose).