Pradėjo nuo mažos patalpėlės rūsyje

Lapkričio 16 dieną visi Linkuvos ir aplinkinių vietovių gyventojai kviečiami į naujos erdvės atidarymą. Linkuvos vaikų ir jaunimo užimtumo centras (LVJUC) šį lapkritį švenčia dvidešimties metų veiklos jubiliejų, kurio metu visuomenei bus pristatytas ir prekybos tinklo „Maxima“ remiamas projektas „Vienybė judant“. Didžiausias prekybos tinklas Lietuvoje jau 10 metų vykdo „Mes – bendruomenė“ projektą, o šie metai buvo skirti jaunimo užimtumui po pamokų skatinti, projekto investicijos nukreiptos į jaunuolių ateitį. Dalyvauti konkurse dėl idėjos finansavimo sumanė ir Linkuvos miestelio Pakruojo rajone bendruomenė.

„Prieš dvidešimt metų supratome, kad regiono vaikams ir jaunimui trūksta prasmingo laisvalaikio ir neformalaus švietimo galimybių, taip pat vietos, kur jie galėtų mokytis naujų įgūdžių, lavinti kūrybiškumą, komandinį darbą ir kurti tvarias draugystes. Todėl 2004 metais įsikūrėme kultūros centro rūsyje ir, pasitelkdami neformalųjį švietimą bei šokį, kūrėme jaunimui saugią erdvę augti. Prie organizacijos plėtros stipriai prisidėjo ir patys jaunuoliai bei jų tėvai ir artimieji, remontuodami, dailindami tuometines rūsio patalpas, dovanodami medžiagas, baldus, morališkai palaikydami centro veiklą“, – nelengvą pradžią prisimena centro vadovė Renata Dambrauskaitė-Pėželienė ir projektų vadovė Austėja Makarevičiūtė.

Linkuvos vaikų ir jaunimo užimtumo centro iniciatyvos

Anot pašnekovių, per tuos metus pasikeitė labai daug: „Padedami Linkuvos bendruomenės, Pakruojo rajono savivaldybės administracijos bei Pakruojo jaunimo reikalų tarybos, plėtėme savo paslaugų spektrą, ėmėme įgyvendinti nacionalinius ir tarptautinius projektus. Išaugome iki organizacijos, apjungiančios ir jaunimo centrą, ir vaikų dienos centrą“, – pasakoja centro vadovė R. Dambrauskaitė-Pėželienė.

Trūko galimybių vaikams ir jaunimui

Visgi, centro vadovės teigimu, Linkuvos miestelyje Pakruojo rajone prasmingas bendruomenės vaikų ir jaunimo laisvalaikis vis dar susiduria su nemenkais iššūkiais – viešosios erdvės nėra iki galo pritaikytos jaunimo kūrybiškumo ir socialinių įgūdžių, tokių kaip komandinis darbas, pasitikėjimas savimi, naujų draugysčių kūrimo, puoselėjimui.

„Jaunimas ir vaikai renkasi laiką leisti nesaugiuose turgeliuose ar tiesiog gatvėse, kas dažnai veda į plintantį jaunimo polinkį žalingiems įpročiams. Imtis pokyčio mus paskatino ir 2024 m. LVJUC atlikta bendruomenės apklausa. Jos rezultatai parodė, kad 32,4 proc. apklaustųjų mano, jog gyvenvietėje nėra erdvės, kurioje jaustųsi saugiai ir galėtų užsiimti savo mėgstama veikla, o 42,5 proc. jaunuolių įsitraukti į visuomeninę veiklą skatintų patrauklios veiklos ir galimybė laiką praleisti saugioje erdvėje, nebūti namuose. Tad nusprendėme neužmerkti akių šiai problematikai, o ją spręsti. Kokiu būdu tai padaryti, minčių taip pat pametėjo apklausa, kurioje jaunuoliai kaip trokštamas erdves įvardijo riedlenčių, parkūro, alternatyvaus sporto aikštes. Tad ir sumanėme, jog parkūro erdvė ir neformalaus švietimo veiklos joje padėtų jaunuoliams įsitraukti į visuomeninę veiklą.“

Taip Linkuvoje iškilo idėja apie pirmąją parkūro erdvę. Parkūras (dar žinomas kaip „freerunning“) – tai fizinė veikla, kurios metu atliekami įvairūs judėjimo manevrai, siekiant įveikti kliūtis, naudojant tik savo kūną. Tai apima šokinėjimą, lipimą, bėgimą ir kitus kūno judesius, kad būtų įveiktos urbanistinės ar natūralios aplinkos kliūtys, kaip sienos, tvoros, laiptai ir kiti objektai.

Suvienijo bendruomenę: vieni finansavo, kiti skyrė savo laiką

Projekto idėjai tapti realybe, pasak R. Dambrauskaitės-Pėželienės, padėjo prekybos tinklas „Maxima“ ir reikiama pinigų suma čia apsiribota nebuvo: „Tinklas prisidėjo finansiškai, suteikdamas reikiamus išteklius aikštelės atsiradimui. Tačiau dar svarbiau tai, jog prekybos tinklo rengiamas projektas „Mes – bendruomenė“ mums uždavė toną dar giliau pažvelgti į vaikų ir jaunimo laisvalaikio iššūkius bei ieškoti idėjų, kaip sukurti terpę prasmingam laikui po pamokų. Kartu, jie paskleidė aiškią žinutę visuomenei, jog vaikų laikas po pamokų ir prasmingas laisvalaikis yra reikšmingas visų bendruomenių prioritetas, garsinant vertybę, kuria vadovaujamės kasdieniame savo darbe. Galiausiai, viso projekto metu „Maximos“ atstovai palaikė su mumis šiltą ryšį, nuoširdžiai domėdamiesi, kaip mums sekasi ir su kokiais iššūkiais susiduriame“, – kalbėjo LVJUC vadovė.

Tam, kad idėja virstų realybe, reikėjo ne tik finansų, bet ir vietos bendruomenės vieningumo, pasakoja pašnekovės. „Pirmiausia, pats dalyvavimas konkurse, kuomet bendruomenės nariai turėjo palaikyti projekto idėją balsuodami internetu, priminė, kokia didelė ir tvari bendruomenė mus supa šiuos pastaruosius 20 metų. Apie projektą ir jo idėją ėmė kalbėti visi – nuo bendruomenės vaikų iki senjorų, miestelio gyventojų ir jau iš jo išsikrausčiusių. Kuomet viešai pranešėme, jog „Maxima“ mums suteikė progą šį projektą įgyvendinti, sulaukėme daug laiškų iš bendruomenės narių, klausiančių, kokios pagalbos reikia ir kuo galima prisidėti.

Linkuvoje įkurta pirmoji parkūro erdvė

Aktyviai įsitraukė ir Linkuvos vaikų ir jaunimo užimtumo nariai, kurie iniciatyviai subūrė savanorių grupę, šie kiekvieną savaitę susirenka aptarti projekto įgyvendinimo eigą, rūpinasi projekto sklaida, mąsto, kaip kūrybiškai pristatyti projektą bei lapkričio 16 d. organizuos parkūro aikštelės atidarymo renginį“, – džiaugsmo bendruomenės aktyvumu neslepia pašnekovės.

Lavins ne tik kūną

Pasak R. Dambrauskaitės-Pėželienės ir A. Makarevičiūtės, šio projekto tikslas – prisidėti prie mažiau galimybių turinčių Linkuvos miestelio vaikų ir jaunimo prasmingo laisvalaikio po pamokų. Parkūro treniruočių zonoje neformalaus švietimo metodais ugdomas vaikų fizinis aktyvumas, kūrybiškumas, pasitikėjimas savimi, tolerancija, kultūrinis išprusimas, o kartu glaudinama visa Linkuvos miestelio bendruomenė.

„Aikštelėje vyks įvairios akcijos, varžybos, renginiai ir edukacijos visai bendruomenei, sudarant galimybes įvairių kartų bendruomenės nariams bendrauti, aktyviai leisti laisvalaikį ir tobulėti. Parkūro treniruočių aikštelėje bus suburta trenerių komanda, kuri rengs treniruotes pagal specialią, neformalaus švietimo metodais grįstą programą. Ši zona bus atvira visiems miestelio ir aplinkinių vietovių jaunuoliams ir bendruomenės nariams, nepriklausomai nuo jų amžiaus, lyties, tautybės, finansinės padėties ar fizinio pasirengimo.

Parkūro treniruotės ne tik lavins fizinį pasirengimą ir kūno koordinaciją, bet ir stiprins emocinį išprusimą. Treniruočių metu bus akcentuojamas gebėjimas prisitaikyti ir įveikti įvairias kliūtis, ugdant kritinį mąstymą bei gebėjimą spręsti problemas. Dalyviai susipažins ir su parkūro filosofija: „Gyvenimas, kaip ir kelias, susideda iš kliūčių. Įveikęs kliūtis kelyje, atrandi būdą įveikti ir gyvenimo problemas“. Šioje zonoje taip pat bus organizuojami bendruomenės renginiai, skirti skatinti dialogą apie aktyvų laisvalaikį, sveiką gyvenseną, psichologinę sveikatą, kūrybiškumą ir šiuolaikinę kultūrą. Parkūro varžybos, kuriose visi norintys galės išbandyti savo įgūdžius, taip pat taps svarbiu renginiu, subursiančiu vietos ir aplinkines bendruomenes.“, – tikina A. Makarevičiūtė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją