Kvartalas „Aitvarai“ plėtojamas nuo 2018 metų. Šių metų II ketv. pradedamas trečiasis ir paskutinis projekto „Aitvarai“ plėtros etapas. Aitvarų gatvėje esanti 1,83 hektarų teritorija suskirstyta į 22 sklypus individualių namų statyboms. Iš jų liko vos 15–20 proc. neužstatytų sklypų. Planuojama, kad kvartalas turėtų būti baigtas 2024 m. pabaigoje.

Aitvarų gatvės idėjos pradininkas, koncepcijos autorius, architektas Mykolas Svirskis pasakoja, kad mintis statyti kvartalą palei Kuršių marias gimė prieš 7–8 metus. Būrys architektų sukonstravo plaustą ir juo atplaukė iki Svencelės į tuomet vykusį Kuršių marių festivalį „Rafta“. Taip jie pamatė vietą, kur dabar pagal vieningą koncepciją kuriasi „Aitvarų“ kvartalas.

„Aitvarų“ kvartalas yra dalis Svencelės plėtros. Šalia plėtojami kanalai, prieplaukos ir ši gatvė – visos gyvenvietės dalis. Kvartale kuriasi ne atsitiktiniai pirkėjai, o bendruomenė, kurioje vieni kitus gerai pažįsta ir sutaria bei kuria gerą atmosferą“, – pranešime spaudai kalba jis.

„Pati Svencelės gyvenvietė yra išsidėsčiusi Svencelės telmologinio, Tyrų pelkių botaninio ir Svencelės pievų botaninio zoologinio draustinių apsuptyje. Rytinė Aitvarų gatvės pusė ribojasi su vienu iš draustinių, todėl plėtra ten – ypač ribota“, – pasakoja M. Svirskis.

Unikali kvartalo vizija

Architektas ir kvartalo bendraįkūrėjas Donatas Vitkauskas pasakojo, kad kvartalo konceptą pradėjo kurti susibūrusi jaunųjų architektų komanda. Nors visi sklypuose namai statomi savarankiškai ir yra skirtingi, tačiau išlaikomas vieningas aukštingumas, užstatymo lygis ir apdailos pasirinkimas.

„Namai statomi ne atsitiktinai, o išlaikant bendrą matymą ne tik gatvės, bet visos gyvenvietės lygmeniu. Pastatai Svencelėje statomi laikantis darnios plėtros principų ir „Aitvarų“ kvartalas nėra išimtis. Namai „nešaukiantys“, kaip tik – natūraliai įsiliejantys į šio krašto gamtą“, – teigia jis.

Architektas Martynas Leščišinas teigia, kad teritorijoje statomi namai ypatingi ne tik dėl vietos, kurioje jie statomi.

„Namai yra kompaktiški ir jaukūs, dėka racionalaus išplanavimo, paruošti ne tik apsistoti trumpai nakvynei, bet puikiai tinka ir nuolatiniam gyvenimui. Statybai naudojamos medžiagos yra tvarios ir nekenksmingos. Pagrindinė konstrukcinė medžiaga yra mediena, kuri išgaunama iš apylinkėse augančių miškų“, – pasakoja architektas Martynas Leščišinas.

Medienos lentų fasadai ir plokšti namų stogai suteikia architektūrai šiuolaikiškumą. Statinių apdailai naudojamos vertikalios degintos medienos lentos, kurios deginamos pagal senovės japonų namų fasadų išorės dailylenčių apdirbimo techniką Shou Sugi Ban. Dėl šių priežasčių pastatai primena angliukus ir neišsiskiria iš aplinkos, organiškai įsilieja į vietos reljefą.

„Pastatų išdėstymas suplanuotas taip, kad jie vienas kito neužstotų ir visiems gyventojams atsivertų panorama į marias bei kanalą, kuris ateityje turėtų papilnėti laiveliais, todėl šioje sklypo pusėje įrengiamos terasos. Čia gyventojai galės mėgautis saulėlydžiais ir užburiančiais Kuršių nerijos kopų vaizdais“, – sako M. Leščišinas.

Ramybė nenutolstant nuo aktyvių zonų

„Aitvarų“ kvartalas yra kiek nutolęs nuo aktyvių zonų ir triukšmo, tačiau čia galima mėgautis puikiais vaizdais, o uždaroje teritorijoje ilsėtis nuo pašalinių akių. Šiaurės vakarų pusėje atsiveria nuostabus pievų vaizdas, tad gyventojams neteks žiūrėti į kitus namus. Atvirkščiai, čia nuosavus namus turintys žmonės turės tiesioginį priėjimą prie Kuršių marių.

„Sklypų, esančių prie pat marių, ypač Svencelėje, likę nedaug, o likusi plėtra vyksta kiek atokiau nuo vandens. Daugiausiai per penkerius metus Svencelė turėtų pasiekti plėtros piką. Didelės investicijos čia liejamos nepaisant dabartinių ekonominių aplinkybių“, – sako D. Vitkauskas.

Šių metų rudenį ketinama baigti teritorijos infrastruktūros ir gerbūvio gerinimo darbus – bus klojama kelio danga, tvarkoma aplinka, įrengiamas apšvietimas, sodinamos pušys. Taip pat namams priklausys sandėliukai, kurie, kaip ir automobilių stovėjimo vietos, numatyti kitoje nuo namų kelio pusėje. Juose bus galima saugiai laikyti dviračius, valtis, aitvaravimo ir kitą reikalingą įrangą.

„Kvartalas ir jo koncepcija skirta žmogui, kuris ieško unikalios vietos ir pojūčių. Tie, kurie norėtų dalyvauti gamtos, aktyvaus laisvalaikio ir modernios architektūros samplaikoje, gali turėti nuosavą paukščių, marių ir jėgos aitvarų „regyklą“ – pasakojo kvartalo vystytojas D. Vitkauskas.

„Ši vieta puikiai tiks sporto entuziastui, žmogui, kuris mėgsta aitvaruoti, buriuoti, plaukioti su jachta ar su burlente. Tačiau tiks ir tam, kuris tiesiog nori ištrūkti iš miesto, būti gamtos apsuptyje, kur turi ranka pasiekiamus civilizacijos privalumus ir gamtos draustinius“, – antrina M. Svirskis.

Kvartalo gyventojams – nuosava krantinė

Taip pat kiekvienam kvartalo gyventojui planuojama suformuoti kanalą, iš kurio galima bus tiesiogiai patekti į marias. Iki 2023 metų pabaigos bus suformuotos kanalo krantinės šalia trečdalio sklypų.

Nuo Svencelės ranka pasiekiami kiti kurortai: Juodkrantė – 10 km, Pervalka – 13 km, Nida – 25 km, Ventė – 25 km, Klaipėda – 27 km. O šalia „Aitvarų“ kvartalo plėtojamame sklype jau šių metų vasarą bus atidarytas reikšmingas projektas – Svencelės marina, kuris talpins apie 90 laivų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją