Šis šachmatų klubas veikia ketverius metus, jo iniciatorius – kaunietis Alvydas Kurauskas. Jaunatviško balso 62-ejų vyras šachmatais žaidžia jau apie 50 metų. Nuo tada, kai į miestelį netoli Kauno, kuriame augo, atvažiavo jaunas mokytojas ir supažindino provincijos vaikus su šiuo žaidimu. Neilgai trukus mokytojas išvyko, o šachmatai liko – bent jau A. Kurausko gyvenime.
Smagi istorija ir strateginė vieta
Kaunietis pasakoja, jog mintis įkurti šachmatų klubą kirbėjo jau seniai, tačiau idėją realizuoti jis ėmėsi prieš ketverius metus. Klubas atvėrė duris Kauno centre, Griunvaldo gatvėje. Tiesa, apie klubo įsteigimą ir pavadinimą pašnekovas mėgsta ir pajuokauti – esą, tai seniausias šachmatų klubas Lietuvoje, įsteigtas dar 1410-aisiais. Tik supratus, jog kalba čia sukasi apie Žalgirio (Griunvaldo) mūšio datą, A. Kurauskas ima kvatotis: „Juk akivaizdu, kad tame mūšyje niekas neskubėjo pulti, kariai tiesiog sėdėjo ir kažką veikė. O ką? Įtariu, kad žaidė šachmatais. O tada jau stojo į mūšį. Štai toks pajuokavimas, susijęs su gatvės, kur veikia klubas, pavadinimu“.
Šachmatų gerbėjas sako, jog vieta tokio tipo klubui yra tiesiog ideali, strateginė – Kauno centre besimokantys vaikai po pamokų čia ateina patys, kitus atveža tėvai ir keliauja tvarkyti savo reikalų. Čia patogu atvažiuoti ir žmonėms iš kitų miestų, o jų netrūksta šeštadieniais, kai klubo durys atviros nuo ryto iki vėlyvos popietės. Darbo dienomis šachmatų gerbėjai čia gali leisti laiką nuo 15 iki 18:30, o trečiadiniais – iki pat vakaro. Įdomu, jog klube nėra jokių etatinių darbuotojų, nariai moka simbolinį mokestį, tačiau iš esmės tai savanoriška veikla, kuriai įkvėpia meilė šiam žaidimui.
Įvairaus lygio, amžiaus ir tautybių
Šiuo metu klubas vienija apie 120 narių, vieni ateina dažniau, kiti rečiau, yra ir nemažas nuolatinių lankytojų būrys, kaip sako A. Kurauskas, branduolys. Įdomiausia, jog šis intelektualus žaidimas suvienija itin skirtingus žmones – pradinukus, paaugius, jaunus žmones, taip pat ir pusamžius vyrus ar garbaus amžiaus senolius. Pastariesiems tai puiki proga neužsidaryti namuose, bendrauti su bendraamžiais ir jausnesniais žaidėjais, pagaliau, pamiklinti protą.
Klube yra ir nedidelė žaidėjų grupelė iš Ukrainos, tiesa, dalies jų lankymasis po kurio laiko nutrūksta, nes žmonės persikelia į kitą šalį. „Turėjome labai talentingą vaiką iš Ukrainos, kuris buvo gabus, labai gero būdo. Bet jo mama nutarė išvažiuoti gyventi į Vokietiją ir taip to žaidėjo netekom“, – su akivaizdžiu apgailestavimu pasakoja vyras.
Pasiteiravus, ar galima prie klubo prisijungti visai nemokant žaisti šachmatais, pašnekovas net nustemba – be abejo. „Pas mus galima ateiti ir išmokti. Turim įvairaus inventoriaus, kurį galėjom papildyti sulaukę vienos įmonės paramos. Todėl ir pradedantieji, ir pažengusieji gali treniruotis, žaisti tarpusavy ar rungtis su kompiuteriu, konsultuotis su treneriu“, – pasakoja jis. Kaunietis su pasididžiavimu pasakoja, jog klube lankosi ir šachmatų profesionalai – jie skiria savo laiką mėgėjų treniravimui, teisėjauja varžybose. „Algirdas Rauduvė, Lietuvos šachmatų treniravimo legenda, ateina į klubą ir treniruoja vaikus, skiria jiems savo laiką. Varžybose teisėjauja Šarūnas Šulskis, 8 kartus Lietuvos šachmatų čempionas. Mūsų klubo patalpose net yra vykę Lietuvos vyrų ir moterųs šachmatų čempionatų finalai“, – pasakoja jis.
Populiarus serialas merginų neatvedė
Jei tėvai paklaustų, kada jų vaikui vertėtų pradėti treniruotis, kad šachmatų pasaulyje šio to pasiektų, A. Kurauskas tikslaus atsakymo neturėtų. Anot jo, idealu, jei pradedama 7-8 metų, tačiau svarbu, kad sutaptų talentas ir noras treniruotis, užsispyrimas. Jis pastebi, jog labai dažnai su šachmatais vaikus ir supažindina būtent tėvai – imama po truputį žaisti namuose, o tada neretai atkeliaujama ir į klubą. Tad čia lankosi ne vienas šeimyninis duetas ar trejetas.
Tiesa, anot pašnekovo, kaip ir visoje Lietuvoje, taip ir Griunvaldo šachmatų klube moterų ir merginų nėra daug – maždaug 10-iai vyrų tenka 1-a moteris. Atrodytų, visai neseniai daug žmonių žiūrėjo serialą „Valdovės gambitas“ („The Queen's Gambit“), kurio pagrindinė herojė – talentinga šachmatininkė, tačiau merginų į šachmatų klubą masiškai tai nepritraukė. Nepaisant visko, daugelis klubo narių aktyviai domisi šachmatų istporija, šio sporto žvaigždėmis, dokumentiniais filmais. Štai minėtąjį serialą pats pašnekovas žiūrėjo net kelis sykius.
Ugdo susikaupimą, moko streteginio mąstymo
Šachmatų klubas – gera vieta ir proga pastebėti, kas būdinga šiuolaikiniams vaikais, kuriems įvairiausių pramogų ir dirgiklių netrūksta. Kaip jiems pavyksta susikaupti prie šachmatų lentos? „Net ir mažiausi vaikai, kai mokosi, treniruojasi, susikaupia. Bet vos tik treneris duoda kokią minutę prasiblaškyti, aišku, griebia jie savo telefonus. Bet tai būdingiausia vaikams iki kokių 10 metų, jiems dar norisi savo draugams parodyti kokius žaidimukus. O vyresni jau geriau susikaupia, mažiau blaškosi“, – sako klubo vadovas. Jis priduria, jog treniruočių metu telefonai nėra surenkami, o štai per varžybas ne tik negalima jais naudotis, bet jie net negali skambėti – taip laikomasi tarptautinių varžybų reikalavimų.
Paprašytas pasvarstyti, kuo žaidimas šachmatais praturtina, ką jis suteikia, A. Kurauskas sako, kad tai ne tik laiko praleidimas ar proga susitikti su bendraminčiais. Vaikams ir paaugliams, kurių asmenybė dar tik formuojasi, šachmatai duoda išties daug. „Kai jau pramoksti žaisti, norisi laimėti. Todėl apgalvoji strategiją, tam tikrą ėjimų kombinaciją. Tarkim, jei matematikoje penktokai, šeštokai sprendžia uždavinius su 1-2 nežinomaisiais, tai šachmatuose galvojama apie 5-6 ėjimus į priekį. Sakyčiau, kad šachmatai labai palengvina mokymąsi, įneša drausmės, ramybės. Juk žaisdamas negali labai stresuoti, nes trukdys mąstyti. Tai kultūringas, tvarkingas žaidimas, kurį žmogus gali žaisti kad ir visą gyvenimą“, – konstatuoja pašnekovas, tą puikiai iliustruojantis ir pats.
Didžios idėjos prasideda nuo mažų žingsnių – jei jūsų organizacija dirba su jaunimu ar bendruomenėmis, teikite paraišką „Nordcurrent“ paramai jau dabar – https://nordcurrent.com/parama/.