Dietologės Jūratės Dobrovolskienės teigimu, apie skirtingą vyrų ir moterų mitybą užsimenama jau vaikystėje. Nuo kokių 4-5 metų amžiaus berniukams rekomenduojama suvartoti kiek daugiau kalorijų.
Paprašyta priminti, kokios yra dienos kalorijų normos, dietologė atkreipė dėmesį, jog rekomendacijos per kelis dešimtmečius pakito, nes vis daugiau žmonių dirba sėdimą darbą.
„Manyčiau, vidutinio ūgio moteriai, kuri dirba biure, visiškai užtektų 1700-1800 kalorijų per dieną. Vyrams – apie 2000 ar kiek daugiau, iki 2100, 2200. Tiek tikrai užtenka”, - sakė specialistė.
- O kiek kalorijų žmogus gali suvartoti per gerą vakarėlį gamtoje – su alučiu ir šašlyku?
-Nereikia nė vakarėlio – gera vakarienė su alkoholiu gali talpinti didžiąją dalį dienos kalorijų – 1000 kaip nieko.
- Jei vakare gresia pasisėdėjimas, geriau visą dieną nevalgyti?
-Ne, geriau vakarėlyje galvoti, ką valgai. Su smūginėmis kalorijų dozėmis nesusitvarko nei fermentai, nei virškinimo sistema.
Vakarėlis turi būti ne kalorijų bomba. Svarbiausia saikingumas: nesi alkanas ir gerai. Mums visiems reikia išmokti atsirinkti, kas iš patiekto maisto maloniausia ir natūraliausia.
Jeigu kalbame apie tai, kad kalorijų pervartojimo didysis nešėjas yra riebalai, svarbu atkreipti dėmesį, kiek riebalų turi vienas ar kitas patiekalas. Jeigu jis labai riebus, vadinasi reikia paragauti tik nedidelę porciją, o ne doroti pusę riebaus gyvulio.
- Jeigu riebaluose keptas bulvinis blynas – tik vienas?
-Blynai yra iš tiesų riebūs. bet jei labai norisi ko nors iš bulvių, galima juos keisti bulvių apkepu su varške, valgyti ne su grietine, o užgeriant kefyru. Taip ir mąstykime.
Jeigu ruošiamės kapoti malkas, galime valgyti visą bliūdą riebių, taukais varvančių blynų – su grietine, spirgais ir kuo tik norime. Bet jei fiziškai dirbdami neišeikvojame kalorijų, įsidėkime kelis blynus, dar geriau - gabalėlį bulvių plokštainio ar užkepėlės su jogurtu ar varške.
Žmogui nieko negalima drausti, bet suvartotas kalorijas jis turi išeikvoti, antraip ant kūno kaupsis riebalai.
- Pirmasis visų žmonių maistas – pienas. Kada vyriškos ir moteriškos giminės mityba pradeda skirtis?
-Pasibaigus kūdikystei. Rekomendacinės maitinimo lentelės pradeda skirtis nuo mokyklinio amžiaus. Iš jų matyti, jog rekomenduojama berniukų ir mergaičių mityba nebesutampa.
Moteriškos lyties žmonės yra mažiau raumeningi, o vyriškos – raumeningesni, dėl to pastarojoje grupėje tikėtinas aktyvesnis judėjimas ir didesnės energinės sąnaudos.
Anksčiau buvo akivaizdu, jog vyrai išnaudoja daugiau energijos. Tačiau vairas, telefonas ir medijos tai keičia.
Nepaisant to, rekomenduotinų dienos raciono maistinių medžiagų poreikiai vyrams ir dabar didesni: jiems nuo vaikystės ir paauglystės rekomenduojama vartoti kiek daugiau baltymų.
Moterų skiriamasis bruožas - jų ciklas, kuris lemia didesnį geležies poreikį. Paauglystėje, nėštumo metu patenkinti geležies poreikį ypač svarbu.
- Kokių produktų derėtų daugiau vartoti, kad geležies atsargos būtų papildomos?
-Daugiau raudonos mėsos, kuo daugiau grūdinių kultūrų, tačiau stengtis rinktis tokias, kad grūdai būtų kuo mažiau valyti, su luobele.
Geležies yra džiovintuose vaisiuose, žalialapėse daržovėse ir ypač daug – subproduktuose, kurie turtingi geležimi.
Kepenys, širdies raumuo net turi gydomąją reikšmę. Kai žmogui mažakraujystė, rekomenduojama valgyti kepenėlių ar širdies raumens maltinių ir taip papildyti geležies atsargas.
- Kokie subproduktai vertingesni – jautienos ar kiaulienos ir kodėl?
-Vertė vienoda, tačiau kiauliena - riebesnė.
- Jei moteris tokiu būdu norės papildyti geležies atsargas, tikriausiai galės drąsiai maitinti ir šeimą, nesvarbu, ko joje daugiau, vyriškos ar moteriškos giminės atstovų?
-Žinoma. Nes rimtai pasižiūrėjus, iš esmės vyrų ir moterų mitybos principai – tie patys. Skiriasi tik mano minėtas vyrams rekomenduojamas didesnis energinis vertingumas.
Kaip gydytoja akcentuočiau, kad tiek vyrams, tiek moterims reikėtų pasikartoti sveikos mitybos piramidę: daugiausiai vartoti grūdinių kultūrų su gryno pavidalo aliejais – rapsų ar sėmenų. Antrame piramidės bloke – vaisiai daržovės ir tik tada baltymais turtingi pieno bei mėsos produktai.
- Kokias produktais savo mitybą turėtų papildyti sportuojantys vyrai?
-Įspėčiau tik dėl vieno dalyko – be reikalo nevartoti baltyminių maisto papildų. Atrodo nekaltai, bet jų vartojimas gali liūdnai baigtis.
Kaip rodo mano darbo patirtis, papildų pagalba bandymai kuo greičiau prisiauginti raumens, baigiasi kepenų funkcijos sutrikimu.
- Dažniau vyrai nuo to kenčia ar ir moterys?
-Paprastai vyrai, nes moterys raumenukų nori grožiui, o jie – ir jėgai, didelei raumenų masei. Dėl to moterys tuos papildus vartoja, bet ne tokiais kiekiais ir ne tokiomis dozėmis.
Vyrų ir moterų mitybos įpročius dažniau lemia ne fiziologiniai skirtumai, o įpročių psichologija. Moteris suvokiama, kaip besirūpinanti ne tik savimi, bet ir aplinkiniais. Tai moters-motinos bruožas, tad galbūt todėl moterys daugiau dėmesio kreipia ir į savo sveikatos būklę.
Vyrą paprastai sunku nuvaryti pas gydytoją, taigi, ir dietologą. Tačiau moterų dietologai sulaukia daugiau ne todėl, kad jie mažiau serga, bet todėl, kad moters psichologinė savybė rūpintis aplinkiniais ir tuo pačiu savimi.
- Ar galima sakyti, kad vyrus pas dietologą atgena tik liga, o moteris – noras gražiau atrodyti?
-Ne. Tačiau akivaizdu, kad į mus kreipiasi daug mažiau vyrų – tiek sergančių, tiek besidominčių sveika mityba.
Pilvus tikrai dažniau užsiaugina vyrai, o ne moterys. Tačiau tai vėlgi lemia lyčių skirtumai: vyrams riebalai kaupiasi pilvo srityje, o moterims nusėda ant klubų juostos ir šlaunų.
Moterų hormonas estrogenas kaupiamas riebaliniame audinyje – todėl moteriškumo fonas palaikomas per riebalų kaupimą ant klubų, sėdmenų ir šlaunų.
Vyrams vadinamasis alaus pilvas atsiranda dėl kalorijų pertekliaus, nes alus dažnai vartojamas atsigerti, o ne kaip kaloringas gėrimas. Manoma, kad alus – beveik vanduo. Bet jo vartojant nuolat ir daug - tunkama.
Kai žmogus išgeria daug alaus, suvartoja nemažai kalorijų. Dėl šio įpročio patiriami nuolatiniai kalorijų perviršiai, kurių regimas rezultatas – didelis pilvas.
- Ką dar pridurtumėte apie vyrų ir moterų maitinimosi skirtumus?
-Šia tema galima visko prifantazuoti, tačiau tai būtų ne iš medicinos, o iš voratinklių ir mistikos pasaulio. Sveikos mitybos piramidė – geriau nieko nesugalvosi.