Bibliotekoje sutikta bendražygė pasiūlė beprotišką idėją
Projekte „Cycle to Farms“ Lukas Paltanavičius su bendražyge Aisha Hassan mina dviračių pedalus nuo ūkio iki ūkio ir dokumentuoja regeneratyvios, dar kitaip vadinamos atsinaujinančios žemdirbystės praktikas. Keliautojų maršrutas nuo Vageningo Olandijoje iki Keiptauno Pietų Afrikoje nėra pats tiesiausias ir greičiausias – pora planuoja savo maršrutą pagal tai, kokiose vietose yra įsikūrę atsinaujinančios žemdirbystės ūkiai.
Anot keliautojo, „Cycle to Farms“ idėja dviračiais apkeliauti Europą, Vidurio Rytus ir Afriką kilo 2019 metais, pirmojo susitikimo su Aisha metu, jiems kartu studijuojant Olandijoje.
Šiandien keliautojas neįsivaizduoja kelionių be Aishos, kuri moka daug kalbų, supranta įvairias kultūras ir geba greitai užmegzti ryšį su žmonėmis, kiekvieną dieną sutinkamais kelionėje. L. Paltanavičius atskleidžia, kad savo bendražygę ir bendramintę Aishą sutiko geriausioje universiteto vietoje – bibliotekoje.
„Aš atsimenu, kad ant lapelio užrašiau: it’s nice to sit in silence, but let’s talk one day (liet. smagu sėdėti tylumoje, bet pabendraukime vieną dieną). Kaip minėjau, tuo metu Aisha pasidalino idėja apie mynimą ir taip mane suintrigavo. Nors tuo metu tai atrodė neįmanoma, šiandien esame Ruandoje, Kigalyje. Yra toks posakis – svajokime atsargiai, nes svajonės pildosi“, – teigia L. Paltanavičius.
Vienas pagrindinių iššūkių – finansai: rado tris sprendimus, kad tai nebūtų problema
„Kai pradėjome galvoti, kaip mums įgyvendinti savo idėją, vienas iš pagrindinių iššūkių buvo finansai. Tačiau viską planuodami nutarėme, kad pinigai neturėtų būti problema, nes tikrai yra būdų, kaip jų atrasti ir išspręsti tokias problemas. Visgi, esame jauni ir sveiki, tad pradėjome intensyviai ruoštis ir dirbti“, – sako L. Paltanavičius.
Keliautojas skaičiuoja, kad visus šiuos metus judėti pirmyn ir išgyventi finansiškai jiems padėjo trys kanalai. Pirmas – santaupos, kurios buvo skiriamos dviračių remontui ir įrangos paruošimui. Antras kanalas – parama, gauta pradėjus sutelktinį finansavimą (angl. crowdfunding) savo tinklalapyje „Cycle to Farms“. Ir trečias pajamų šaltinis – projektai ir darbai, kurie atsiranda kelionės eigoje.
Idėja pareikalavo išeiti iš komforto zonos, tačiau keliautojai žino, kad į ją sugrįš
Prieš išvykdami, keliautojai studijavo universitete, bendraminčių studentų apsuptyje. L. Paltanavičius prisimena, kad tai buvo pakankamai geras ir patogus gyvenimas, kuriame buvo laikomasi ritmo ir rutinos. Vis dėlto, keliautojai negalėjo ignoruoti to jausmo, kad jų gyvenimuose artinasi pokyčiai, kuriems vėliau rasti laiko būtų sudėtinga.
Anot jo, keliaudamas labiausiai pasiilgsta sportinės veiklos, knygų skaitymo ir ramaus laiko sau. Vis dėlto, keliautojas žino, kad jeigu sustos dabar – vėliau pratęsti kelionę bus tik sunkiau.
„Dabar esame Kigalyje ir po keturių ramių dienų jau jaučiame, kad ir vėl norime keliauti ir judėti pirmyn. Taip – anksčiau turėjome komfortą, dabar jo turime mažiau, bet žinome, kad tas komfortas grįš kada nors ir vėl“, – sako jis.
„Trumpalaikis planas – norėtume sugrįžti į Europą porai mėnesių ir šiek tiek atsinaujinti – pasportuoti, gauti šiek tiek rutinos ir sugrįžti į kelią. Tikimės, kad tuomet link Namibijos judėsime su nauja energija. Ilgalaikėje perspektyvoje esame įsitikinę, kad dviračiai visuomet bus mūsų gyvenime, o mūsų karjera bus orientuota į pagalbą ūkininkams. Ar tai bus doktorantūra, ar startuolis, ar kita veikla – dar negalime atsakyti, bet esame pakankamai tikri dėl savo krypties“, – sako L. Paltanavičius.