Draudimo kompanijos skaičiuoja, kad 60 proc. visų patiriamų traumų Naujųjų naktį įvyksta dėl pirotechnikos. Tiesa, medikai pastebi, kad žmonės pamažu tampa vis atsargesni.
„Kasmet būna iškvietimų dėl pirotechnikos, dažniausiai tai būna rankų traumos, nudegimai, nes žmonės nesilaiko tam tikrų atsargumo taisyklių“, – sako Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos (GMP) stoties reanimacinės brigados vadovas Valerijus Moskaliovas.
Vilniaus Greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja gydytoja kardiologė Vanda Pumputienė sako, kad kasmet į priėmimo skyrių ligoninėse jie atveža ir nukentėjusių nuo fejerverkų, ir kitas nemalonias traumas patyrusių žmonių.
„Ypač jaunimas, kokias savadarbes petardas laiko rankoje, kiti sukišę nosis žiūri, kas bus ir staiga sprogsta. Tai akį išdegina, tai pirštus nutraukia ir taip toliau, o tada atsiduria ligoninėse.
Paskui dar prisideda tas, kad kaip ir visada, daug girtų susirenka ir prasideda, jog buteliais daužo per galvas. Į žmones mėto tuščius butelius, tai yra populiaru.
Toliau, jeigu bus slidu, tai kai bėga nuo to butelio, vienas kruvinas, kiti lekia, kažkas koją pakiša, vėl būna, krenta, rankos lūžta. Tai viešoje vietoje reikia visada būti blaiviam ir saugotis, kad nepatektų į girtų būrį“, – pabrėžia V. Pumputienė.
Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Sunkios traumatologinės pagalbos skyriaus vedėjo, gydytojo Artūro Zubricko teigimu, kasmet prieš šventes ir per jas sulaukiama pirotechnikos gaminių sužalotų pacientų, o šiemet jų jau taip pat būta.
Anot gydytojo, dėl neatsargaus elgesio su pirotechnika po galūnių dažniausiai patiriami veido sužalojimai.
„Yra buvę ir tokių atvejų, kai sprogmuo prie žmogaus veido sprogo šiam bandant pirotechnikos gaminio dagtį uždegti nuo cigaretės. Be abejo, arti veido sprogusi petarda ar fejerverkas gali pridaryti rimtų sužalojimų, pažeisti regos organus“, – sako A. Zubrickas.
V. Moskaliovas pabrėžia, kad labai svarbu pirotechnikos nelaikyti rankose, ją uždegti tik įsmeigus į smėlį ar sniegą arba padėti ant kieto pagrindo.
Prieš paleidžiant netinkamai pastatyti ar pritvirtinti fejerverkai gali nulėkti neprognozuojama kryptimi, uždegti šiaudų stirtas, degias statinių konstrukcijas, balkonuose laikomas degias medžiagas, kitus objektus ir taip sukelti pavojingus gaisrus. Praėjusiais metais tokių gaisrų kilo 11.
Tačiau V. Moskaliovas pastebi, kad blogiausi laikai jau praeityje, o kiekvienais metais sužalojimų statistika žymiai mažėja, o ypač sumažėjęs rimtų susižalojimų skaičius.
„Šiais laikais, jei tai nėra savadarbis gaminys ir jei tai netyčinis, atsitiktinis susižalojimas, dažniausiai nebūna amputacijų arba kiauryminių sužalojimų“, – tikina V. Moskaliovas.
Gydytojui antrina ir Kauno miesto GMP slaugos padalinio vadovė Irena Dabulskienė: „Labai padeda policijos prevencija, apribojimai prekyboje. Mažiau pogrindinių, savadarbių gaminių. Pavyzdžiui, 1991 metais išeidavo daug padirbtų gaminių. Būdavo stipresni sužalojimai, bet buvo prie gerą dešimtmetį.“
Gresia baudos
„Apie 60 proc. visų patiriamų traumų per pirmąją metų naktį sudaro traumos dėl neatsargaus elgesio su fejerverkais ar šaltosiomis ugnelėmis. Naujuosius metus sutinkant prie centrinės miesto eglės, ten kur yra masinė žmonių susibūrimo vieta, dėl neatsargaus aplinkinių elgesio padidėja nelaimingų atsitikimų rizika.
Matyt ne kartą teko stebėti, kaip fejerverkus sprogdina neblaivūs asmenys, nesirūpindami aplinkinių saugumu. Kuomet dėl kitų asmenų kaltės patiriami sužalojimai, vidutinis draudimo išmokų dydis svyruoja apie 500 eurų, o didžiausia užfiksuota žala siekė 2 tūkst. 350 eurų“, – sako „Compensa Vienna Insurance Group“ rizikos vertinimo departamento vadovas Linas Laugalis.
„Nustačius pirotechniką neatsargiai naudojusio asmens kaltę, patirti nuostoliai gali būti išieškoti iš jo, nebent jis yra apdraudęs savo civilinę atsakomybę. Turtą apsidraudusiems gyventojams ar įmonėms nuostolius atlygina draudimo bendrovė“, – teigia A. Pilčicas.
Policija ragina gyventojus įdėmiai skaityti pirotechnikos instrukcijas ir jokiu būdu nepirkti fejerverkų iš neaiškių asmenų.
„Prieš pirkdami, pasidomėkite, ar pardavėjai turi policijos išduotus leidimus prekiauti pirotechnika. Visi pirotechnikos gaminiai privalo turėti instrukcijas lietuvių kalba. Nerekomenduojama šių prekių pirkti internetu – pardavėjai gali parduoti neaiškios kilmės produkciją.
Labai pavojingi yra pačių pasigaminti ar savarankiškai perdaryti fejerverkai. Jų gamyba ar bandymai – garantuotas pavojus. Neardykite nesuveikusių fejerverkų. Kai kurios medžiagos, esančios jų mišinių sudėtyje, yra labai nuodingos“, – rašoma Marijampolės apskrities Vyriausiojo policijos komisariato išplatintame pranešime spaudai.
Policija primena, kad neatsargiai besielgiantiems su pirotechnika gresia baudos nuo 14 iki 28 eur.