Naujoji Lietuvos Vyriausybė jau pateikė savo nuomonę dėl PVM būtiniausiems maisto produktams – lengvatų nebus. Taip pat greičiausiai bus atsisakyta ir kitų šiuo metu esančių PVM lengvatų.
„PVM yra vartojimo mokestis, ir lengvatinio PVM tarifo taikymas turėtų duoti tiesioginę naudą vartotojams, tačiau praktika rodo, kad prekės ir paslaugos, kurioms sumažinamas PVM tarifas, iš esmės nepinga“, – rašoma Vyriausybės nutarime.
Kaip pavyzdį Finansų ministerija pateikia viešbučiams taikomas lengvatas. 2011 m. sumažinus apgyvendinimo paslaugoms taikomą PVM tarifą nuo 21 iki 9 proc., jų kaina per vienus metus padidėjo 4,1 proc., todėl lengvata buvo panaikinta kaip nepasiteisinusi. Nuo 2015 m. sausio 1 d. antrą kartą sumažinus apgyvendinimo paslaugoms taikomą tarifą nuo 21 iki 9 proc., šių paslaugų kainos per beveik dvejus metus.
„Tai labai primityvus mąstymas, tik negudrus Lietuvis gali taip mąstyti. Kadangi 90 proc. viešbučių klientų yra užsieniečiai, tai net jei kainos padidėjo, visa Lietuva turėjo džiaugtis, nes padidėjus kainoms padidėjo ir įplaukos į Lietuvą“, – teigė G. Balnis.
Sumažintų emigraciją
G. Balnis tikina, kad viešbučių ir restoranų verslui PVM sumažintas didžiojoje dalyje vakarų Europos šalių ir tai pasiteisino. Kaip pavyzdžiu jis dalinasi Airijos restoranų asociacijos atliktu tyrimu, šioje šalyje 2011 m. PVM viešbučių ir restoranų sektoriui sumažintas nuo 13,5 iki 9 proc.
„Sumažinus PVM sukurta 31 000 naujų darbo vietų. 9 proc. PVM tarifas stipriai prisidėjo prie mūsų maitinimo ir apgyvendinimo sektoriaus ekonomikos atstatymo ir konkurencingumo augimo“, – rašoma tyrimo išvadose.
„Airijos analizėje reiktų patikslinti tai, kad kalbėdami apie sukurtas naujas darbo vietas, jie kalba apie lietuvius, kurie atvažiavo ir dirba ten. Restoranų sektorius yra tas sektorius, iš kurio daugiausiai emigruoja žmonės“, – teigia G. Balnis.
Pašnekovo teigimu, įsidarbinimo galimybės padavėjams ar virėjams užsienyje yra labai geros, o atlyginimai kur kas didesni. Todėl lengvatinis PVM restoranams padėtų nors kiek konkuruoti dėl darbo jėgos, nes dabar ženkliai kylant tiek minimaliam darbo užmokesčiui, tiek produktų kainoms, restoranai esą yra įspausti į kampą ir neturi jokių galimybių konkuruoti su užsienio šalimis.
Paskata smulkiam verslui
Smulkūs verslininkai restoranų sektoriuje dažnai pažymi, kad mokesčiai jiems išties per dideli. Keturis restoranus „Klaipėdos senamiestis“ valdantis Silverijus Grikšas aiškina, kad mažesnis PVM restoranams būtų tikrai logiškas žingsnis.
„Pas mus viskas yra suplakta. Įsivaizduokit, visi mokam tą patį PVM, tą patį GPM, ir naftos verslas, ir bandelių kepimo verslas. Tai yra visiška nesąmonė. Įsivaizduokit, eilinis prekybos centras nuperka prekę, jis ją turi tik sandėliuoti ir padėti į lentyną. Mums prekę įsigijus reikia nulupti, nuskusti, išvirti, atiduoti, paduoti, laikyti tam tikruose režimuose. O mūsų pelno antkainis kartais yra net mažesnis negu eilinio prekybos centro.
Pašnekovas pridūrė, kad mažinant PVM sumažėjusių kainų nereikėtų tikėtis, tačiau kaltinimai, kad viską susižers verslininkai – nepagrįsti.
„Pas mus visi mato tik kainas. O kad verslas atsigautų, kad liktų pinigų investicijoms, kokybei, darbo užmokesčio didinimui, apie tai niekas nekalba. Atsiradus PVM lengvatai kainos gal ir nesikeičia, bet tie pinigai niekur nedingsta. Jie vienokiu ar kitokiu pavidalu atsiduria įmonės kasoje ir įmonė gali juos naudoti ir naudoja visai kitokiems dalykams.
Trauktų iš šešėlio
G. Balnis pažymi, kad dideli mokesčiai verčia restoranų savininkus trauktis į šešėlį, nes mokesčius nuslėpti šiame sektoriuje nėra sudėtinga.
„Sumažinus PVM natūraliai trauktume verslą iš šešėlio, dalis restoranų legalizuotųsi. Dabar labai dideli konkurencingumo skirtumai tarp šešėlinio ir legalaus verslo. Netiesiogiai mes smarkiai skatiname šešėlinį verslą per didelius mokesčius.
Niekas pasaulyje nėra išradęs tokio mechanizmo, kaip sukontroliuoti pavienius restoranus, kad šie neslėptų mokesčių. O mes Lietuvoje norime tą padaryti dar uždėdami didelius mokesčius“, – teigia G. Balnis.
„Čia neatrodo, kaip labai protingas sprendimas kovoti su šešėline ekonomika ir mokesčių vengimu, nes tokiu argumentu vadovaujantis reikėtų visiems visus mokesčius panaikinti. Tada neaišku, iš ko finansuoti viešąsias paslaugas ir užtikrinti socialinę apsaugą.
Argumentas yra visiškai netinkamas, nes jis lygiai toks pats visoms kitoms įmonėms. Ar tai būtų bandeles kepanti kepyklėlė, ar siuvykla, ar metalo apdirbimo įmonė, visos jos susiduria su ta pačia problema – mokesčiais, kuriuos turi mokėti“, – aiškina N. Mačiulis.
Duosi restoranams – užsinorės visi
DELFI kalbintų ekonomistų nuomonės dėl PVM lengvatos reikalingumo išsiskyrė, tačiau jie pabrėžė nelabai suprantantys, kodėl išskirti reiktų būtent apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų sektorių.
„Didžiausia problema tame, kad labai sudėtinga nuspręsti, kurį sektorių reikia skatinti. Ar štai reikia PVM lengvatos pagalba skatinti apgyvendinimo paslaugas teikiančias įmones, o gal galima rasti ir daugybę kitų sektorių, kuriems taip pat reikia PVM lengvatos. Pavyzdžiui, teikiantiems vaikams auklėjimo paslaugas.
„Raskite man pramonės sektorių ar ūkio veiklos šaką, kuriai nebūtų naudingas mažesnis PVM. Arba tai mažina kainas, arba didina konkurencingumą, pelningumą. Kėdžių gamybos sektoriui, dešrelių sektoriui mažesnis PVM būtų naudingas,. Klausimas, ar mes taikome skirtingo dydžio PVM, ar taikome daugmaž vienodo dydžio PVM visiems“, – sako Ž. Šilėnas.