Stiprios, savo verslus įkūrusios verslininkės, vadovės – seniai nebe naujiena ir, rodos, nieko neturėtų stebinti, tačiau kartais joms vis dar tenka susidurti su stereotipais ar kreivais žvilgsniais. Vis tik jos teigia, kad situacija sparčiai gerėja, o kai kurie kaip tik žavisi moterimis įmonių vadovėmis, direktorėmis ar verslo partnerėmis. DELFI domėjosi, kaip moteriškos lyties atstovės ryžosi kurti verslą, kas joms buvo sunkiausia, kaip pavyksta vadovaujamąjį darbą suderinti su asmeniniu gyvenimu ir su kokiais stereotipais joms tenka susidurti.
Verslininkė: neįsivaizduoju vyro, penkis kartus perdėliojančio stalo dekorą
„Savo verslą laikau išskirtinai moterišku – vaikai ir jų pramogos, mano nuomone, viena moteriškiausių sričių. Mano aplinkoje nemažai moterų verslininkių. Kiek teko susidurti, nemažai vyrų žavisi moterimis versle. Visgi manau, kad į šį klausimą geriausiai atsakytų vyrai“, - mano I. Zinkevičienė.
Prieš daugiau nei dvejus metus įkūrusi žaidimų kambarį vaikams „Minimukų namukai“, kuriame vaikai ne tik gali linksmai praleisti laisvalaikį, bet ir švęsti gimtadienius bei kitas šventes, šiandien moteris nei kiek nesigaili, nors iššūkių kilo daug.
Verslininkė džiaugiasi, jog jai pačiai neteko susidurti su neigiamomis reakcijomis, dėl to, kad yra savo įkurtos įmonės vadovė, kartu auginanti ir kelis vaikus. „O gal susiduriu tik su tinkamais žmonėmis“, - šypteli. Daugeliui moterų būdingos savybės savybės: kruopštumas, kantrumas, nuolankumas, anot jos, versle gali tik praversti ir tapti svariu privalumu prieš vyrus vadovus.
Apželdinimo kursus siūlanti verslininkė Lina Liubertaitė, įkūrusi įmonę „Geltonas karutis“, – linkusi pritarti: moterys yra kruopštesnės, subtilesnės. „Tarkime, šiais laikais versle labai svarbu komunikacija, socialiniai tinklai, o kadangi dalis mano verslo yra komunikacija, iš tikrųjų reikia to subtilumo, pajautimo, jautrumo. Taip, aštri komunikacija irgi yra smagi, bet šiuo atveju sužaidžia minėtos savybės“, - sako ji.
Nors neigiamų reakcijų dėl to, kad yra moteris – vadovė jai taip pat neteko patirti, vis dėlto ji pripažįsta, jog kartais pastebi kreivus žvilgsnius. „Atrodau jaunai ir kai būna svaresnės derybos, atrodo, kad iš pradžių kiti galvoja: ką čia šita mergaitė atėjo mums papasakoti. Tačiau, kai pradedu kalbėti – tokios mintys kaipmat dingsta ir bendravimas tampa tikrai malonus“, - juokiasi ji.
Motinystės atostogos – palankiausias metas apsispręsti
Mintis rengi apželdinimo kursus ne tik profesionalams L. Liubertaitei kilo įsikėlus į nuosavą namą. Moteris nusprendė sutvarkyti aplinką taip, kad būtų malonu pažiūrėti pro langą, o ir prieš kaimynus nebūtų gėda. Tačiau, pradėjus ieškoti informacijos, laukė nusivylimas:
Vaiko priežiūros atostogose kurti verslą apsisprendė ir I. Zinkevičienė. „Mano gyvenimas kažkaip per daug sulėtėjo. Kai vyresnėliui suėjo pusę metų, pasakiau vyrui: arba grįžtu į darbą, arba kažką reikia galvoti. Panašiu metu pradėjome lankytis draugų vaikų gimtadieniuose, kurie vykdavo žaidimų kambariuose. Po vieno tokio gimtadienio, grįžusi namo, pasakiau vyrui, kad man labai nepatinka, ką juose matau ir kad savo vaiko šventės ten neįsivaizduočiau, kad turi būti kitaip. Vyras tuomet paklausė: „Ar gali padaryti kitaip?“ Atsakiau: „Taip, galiu“. Na, o toliau prasidėjo sunkus darbas savo vizijos pavertimo realybe“, - sako ji.
Privalumų nemato
Batų apsaugas vairuotojams „ShoeCoat“ sugalvojusiai Ramūnei Radienei apsispręsti kurti savo verslą nebuvo lengva. „Įmonę įkūriau prieš 4 metus, o paskutinėje darbovietėje, kaip samdoma darbuotoja, praleidau 12 metų dirbdama 5 pareigose. Sprendimą išeiti iš darbo brandinau gal pusę metų ir tai buvo tikrai labai sunkus laikotarpis morališkai, tačiau, kai sprendimą priėmiau, labai stipriai palengvėjo. Aišku, nežinia gąsdino, tačiau jau buvau pradėjusi keletą projektų ir žinojau, kad nepražūsiu o iš kitos pusės dirbti atsibodusį darbą buvo tiesiog nebeįmanoma“, - pasakoja ji.
Visgi ji rėžia tiesiai: moterys privalumų prieš vyrus versle – neturi. „Labai objektyviai vertinant, kiek yra vyrų verslininkų ar esančių aukštuose postuose ir kokio dydžio verslus jie yra sukūrę ar valdo, lyginant su moterimis, tai moterų privalumų nematau ir nėra ko pritempinėti, nors gal ir „nepatogi“ mano nuomonė. Manau, kad reikia viską vertinti realiai, ir kai mes, moterys, kelsim sau asmeninius verslo tikslus – juos ir pasieksim. Tik čia esminis klausimas, ar tikrai moterys nori rimtų ir didelių verslų bei aukštų postų su didelėmis atsakomybėmis. Aš kelčiau klausimą ir diskutuočiau apie tai, kas moterims yra verslas, kodėl jų toks požiūris, kokius tikslus jos sau kelia, ar nori keistis.“
Panašų pavyzdį pateikia ir L. Liubertaitė: „Skaičiau tokį apsakymą, kuris man visai pasirodė logiškas, – jog moterys daugeliu atveju patampa verslininkėmis, nes atsiranda tinkamu laiku tinkamoje vietoje, o vyrai nuosekliai planuojasi karjerą, todėl galbūt dėl to jie ir pasiekia versle daugiau. Jų užmojai yra platesni, o moterys dažniau būna smulkiosios verslininkės. Nežinau tikslios statistikos, ar tikrai moterų versle yra mažiau negu vyrų, bet tiksliai žinau, kad jie daugiau uždirba ir, be abejo, taip yra dėl to, kad jie strateguoja, planuoja į priekį“, - sako ji.
Verslas ir šeima: namų tvarkytojos laukia labiau nei vaikai Kalėdų senelio
2009–ųjų metų „Eurobarometro“apklausos duomenimis, pagrindinės priežastys, kodėl moterys nesiima vadovaujamojo darbo – moterims tenkantys šeimos rūpesčiai: vaikų auginimas, namų ruoša bei pati verslo aplinka, kurioje dominuoja vyrai. Šios priežastys gali lemti tai, kad moterų verslininkių – vadovių vis dar yra mažiau nei vyrų.
„Dauguma moterų pirmiausia yra mamos. Būti mama yra be galo sunkus darbas, augant vaikams, auga jų poreikiai ir tai, ko užteko 6 mėn. kūdikiui, jau neužtenka 6 metų vaikui. Namų ruošos darbai, kurių aš suskaičiuoju n+k taip pat yra moters pareiga. Neteigiu, kad vyrai mums nepadeda, padeda, bet dažniausiai visi šie darbai yra moterų reikalas, - šypteli. – Dažna moteris, ypač jei ji yra verslininkė ar vadovė, turi stebuklingų fėjų padėjėjų – namų tvarkytojų, auklių, kartais ir mamų – ir tai yra puiku! Pati neatsidžiaugiu savo Eleonora ir laukiu jos labiau nei vaikai Kalėdų Senelio.
Nors visuomenėje gaji nuomonė, kad karjerą derinti su šeima moterims sudėtingiau nei vyriškai lyčiai, to neneigia ir kai kurios verslininkės, kitos kaip tik tvirtina, kad tai tik dar vienas stereotipas.
„Pirmiausia, manau, kad šeimos turėjimas, yra tik pasiteisinimas, kad nepadariau karjeros ar kažko nepasiekiau. Mes turim puikių pavyzdžių ir Lietuvoje, kai moterys augindamos net ir ne vieną, ir ne du vaikus padaro karjerą ar sukuria verslą ir nemažą. Apie save galiu pasakyti, kad kai išėjau iš samdomo darbo ir pradėjau „eksperimentuoti“, mano vaikai buvo pakankamai dideli, bet tai nereiškia, kad dėl jų negalėjau to padaryti anksčiau. Manau, kad tiesiog nebuvau tam pribrendusi“, - sako R. Radienė.
L. Liubertienė šypsodamasi pasakoja, kad šių dviejų svarbių gyvenimo sričių suderinimas priklauso nuo žmogaus asmeninių savybių, tačiau jai suderinti verslą su šeima netgi paprasčiau nei vyrams.
„Aš , pavyzdžiui, kaip daugelyje šiuolaikinių verslų, dirbu iš namų ir galiu reguliuoti savo laiką, kaip noriu. Taigi, atvirkščiai, esu žymiai lankstesnė nei anksčiau. Aišku, mano darbo laikas nenormuotas – galiu dirbti dieną, galiu naktį, kad su vaikais dieną praleisčiau daugiau laiko. Apželdinimo kursai vyksta ir savaitgaliais, todėl natūralu, kad dėl to kažkiek nukenčia šeimos gyvenimas, bet ir čia nematau bėdos – mano vaikai ne kartą yra buvę kursuose, jie mato, kas yra darbas, kodėl mama ir tėtis dirba, iš kur atsiranda pinigai. Taip aš integruoju vaikus į gyvenimą“, - šypsosi ji.