Nerimauti dar nereikėtų

Gruodžio 5–7 dienomis Delfi kviečia prisijungti prie nemokamos nuotolinės asmeninių finansų konferencijos „Mano investicija“, kur pranešėjai aiškiai ir paprastai kalbės apie svarbiausias naujienas.
Kaip dvipusis apskaitos modelis turėtų kisti? „Saulės grąžos“ direktorė Deiminta Noreikienė sako, kad paprasti vartotojai neturėtų nerimauti.

„Kaip vaikai laukia Kalėdų, taip „saulininkai“ laukia to situacijos „išrišimo“, kad būtų aiškumas, kada, kas ir kaip keisis. Kiek teko susipažinti su įstatymo projektu, tai paprastiems buitiniams vartotojams niekas nesikeis. Išliks tas pats apskaitos modelis – kiekio apskaita, arba, kaip mes įpratę vadinti, kiekio pasaugojimas, kad visa saulės energija, pagaminta intensyviausiu metu, išliks jų sąskaitoje ir galima ja naudotis, kai elektrinė daug negeneruoja. Paprastam vartotojui niekas nesikeičia tą laikotarpį, kuris įstatyme niekaip nėra apribotas“, – žiniomis dalijasi pašnekovė.

Deiminta Noreikienė

Pokyčiai laukia verslo, tačiau laiko dar yra

Anot D. Noreikienės, greičiausiai situacija kis ne buitiniams vartotojams – privačiam verslui ir viešosioms įstaigoms.

„Privatus verslas, galbūt, labiausiai bus paliestas šio pokyčio. Įstatyme numatyta, kad verslams, kurie turi ESO prijungimo sąlygas ar plėtros leidimą vystyti didesnius projektus, iki šio įstatymo priėmimo galės būti taikoma vadinamoji pasaugojimo schema iki 2031 metų. Įstatymas dar nepriimtas. Priklausomai nuo to, kada jis bus priimtas, gal tas laikotarpis pasikeis – negalime dabar žinoti, kaip Seimas išdėlios tas datas, bet tai yra maždaug 8 metai dabartinei schemai“, – įvardija pašnekovė.

Pašnekovė pastebi, kad laikotarpis pasirinktas ne atsitiktinai, nes maždaug per tiek metų skaičiuojamas saulės elektrinės atsiperkamumas, tad tai yra savotiška garantija verslui.
„Po 2031 metų, jau priėmus įstatymą, teks pereiti į grynojo atsiskaitymo schemą. Gal reikėtų padėti suprasti skirtumą. Dabar mes kaupiame kilovatvalandes, pagamintą kiekį. Nesvarbu, kuriuo paros metu sukaupta, nesvarbu, kuriuo paros metu pagaminta.

Pavyzdžiui, turime 1000 kilovatvalandžių ir iš to atimame. Esant grynajam atsiskaitymui (net billing), viskas vyks truputį kitaip. Svarbiau bus tos pagamintos elektros vertė. Elektros kaina kinta ir per dieną, taigi Jūsų pagaminta kilovatvalandė vienu paros metu bus vertingesnė nei kitu paros metu, ir būsite sukaupę tam tikrą sumą pinigų. Tada jau bus konvertuojama į kilovatvalandes, kai vartosite“, – paaiškina D. Noreikienė.

Nauji iššūkiai leis užsidirbti

Pašnekovė neslepia, kad skaičiuoti bus kiek sudėtingiau, tačiau tokie iššūkiai suteiks naujų galimybių užsidirbti.

Į nutolusias saulės elektrines investuojantiems žmonėms ekspertė pataria gerai išsinagrinėti įmonę, kuri prižiūri elektrines, išsinagrinėti, kokia įranga naudojama, pravartu pasidomėti, kaip apskaičiuojama generacija.

Konferencijos metu D. Noreikienė smulkiai papasakos ir apie kitus būtinus žinoti aspektus bei kaip tinkamai investuoti, kad išties sulauktume grąžos.