„Norime paskatinti keisti visuomenėje vyraujančias nuostatas apie gyvenimą sulaukus pensijos, nes šis gyvenimo etapas taip pat gali būti pilnas naujų atradimų ir laimės akimirkų. Mūsų inicijuotame projekte dalyvavę fotografai ieškojo tai patvirtinančių kadrų Lietuvoje ir už šalies ribų, o jų kūrybos rezultatus ištisą mėnesį bus galima matyti įvairiose viešose šalies miestų vietose“, – pranešime spaudai sako banko investicijų valdymo direktorius Tadas Gudaitis.
Fiksuoti laimingai leidžiamų kasdienybės akimirkas bankas patikėjo žinomiems fotografams ir kūrėjams Dovilei Šarutytei, Algirdui Bakui ir Dainiui Ščiukai. Pirmoji iš jų laimingų senatvės akimirkų ieškojo Lietuvoje, o kiti du fotografai jų fiksuoti buvo išvykę į užsienio šalis. Jų padaryti kadrai tapo jungtinės parodos „Didžiausios gyvenimo atostogos“ dalimi. Parodą papildo ir fotografijos mėgėjų Atvirajam konkursui atsiųsti kadrai.
„Mūsų užsakymu atlikta šalies gyventojų apklausa parodė, kad 78 proc. gyventojų mano, jog Vakarų šalyse pensinio amžiaus žmonės jaučiasi laimingesni nei Lietuvoje. Projekte dalyvavusių fotografų darbai iš dalies paneigia šią nuostatą – laimingų vyresnio amžiaus žmonių galima rasti ir Lietuvoje. Vis dėlto, kaip pastebi patys šių kadrų herojai, jie dėjo pastangas, kad tinkamai pasiruoštų šiam gyvenimo etapui, įskaitant ir reikalingus finansus, kad jis jiems teiktų prasmę ir džiaugsmą“, – pastebi banko atstovas
Finansinė padėtis sulaukus vyresnio amžiaus yra vienas iš trijų aspektų, kuris šalies gyventojams kelia daugiausia nerimo. Kaip rodo banko apklausa, šalies gyventojams galvojant apie savo senatvę daugiausiai nuogąstavimų kelia tikėtinos sveikatos problemos (67 proc.) ir sumažėjęs fizinis pajėgumas (56 proc.) bei mažesnis finansinis saugumas (46 proc.).
Vakarų šalių, ypač tokiose kaip Danija, Olandija ar Islandija, kurios turi gerai išplėtotas ir daugelį dešimtmečių veikiančias pensijų sistemas, gyventojams, sulaukusiems pensijos, užtikrinama apie 70-90 proc. siekianti pajamų pakeitimo norma, kai Lietuvoje šis rodiklis daugybę metų sudaro apie 50 proc.
Pasak T. Gudaičio, papildomas kaupimas pensijai yra vienas iš veiksmingų būdų suamžinti atotrūkį tarp pajamų pakeitimo normos Lietuvoje ir minėtose Vakarų valstybėse, prieinamas kiekvienam šalies gyventojui. Todėl dar vienas iš „Swedbank“ projekto tikslų yra paskatinti šalies gyventojus kuo anksčiau pradėti rūpintis savo pajamomis senatvėje ir rinktis papildomą kaupimą II ir III pakopos fonduose ar pasitelkti investavimo galimybes.
Gyvai visas projekto „Didžiausios gyvenimo atostogos“ nuotraukas iki lapkričio 24 d. galima apžiūrėti Tumo galerijoje, Užupio g. 28, Vilniuje galerijos darbo laiku ketvirtadieniais-sekmadieniais.