Situacija pasikeitė 2019 – aisiais: galima pradėti su keliais šimtais eurų kišenėje
„Akcijų rinka domėjausi seniai, dar vaikystėje susižavėjau tokiais filmais kaip „Wallstreet“. Azartas, intriga ir galimybė uždirbti žadino vaizduotę. Visgi, tikroji investavimo realybė yra kur kas nuobodesnė ir paprastesnė“, – pasakoja Arūnas Vismantas, bendrovės „Smart vision“ generalinis direktorius, prieš porą metų nutaręs pamaitinti savo smalsumą ir pradėjęs investuoti į įmonių akcijas.
Pašnekovas sako anksčiau tik atsargiai stebėjęs rinką, mat pats investavimo procesas anuomet buvo kur kas sudėtingesnis, o situacija kardinaliai pasikeitė vos prieš du metus: „Investuoti į JAV rinkos įmones buvo galima tik per komplikuotus brokerius. Todėl laukiau dienos, kuomet technologijų dėka tai galės daryti visi. Ta diena atėjo 2019 – aisiais: rinkoje atsirado skaitmeninių bankų ir brokerių, šie suteikė galimybę pirkti bei parduoti dalines akcijas „marginal share“, be komisinių mokesčių.“
Pašnekovo klausiu, kokių specifinių žinių reikia, norint pradėti užsiimti investavimu, o A. Vismantas tikina – į viską žvelkite paprasčiau. „Vadovaujuosi „Learn by doing“ filosofija – mokykis darydamas. Kad investuotum, nereikia būti finansų guru, per naktis sėdėti prie kompiuterio ekrano, perskaityti investavimo vadovėlius ar daug domėtis akcijų rinkomis. Šiandien tai gali ir mano manymu privalo daryti visi. Svarbu žengti pirmą žingsnį ir skirti tam šiek tiek laiko“, – kalba verslininkas ir patikina, jog dabar, praėjus vos kiek porai metų, grąža, gaunama iš investavimo, pasivijo ar net lenkia uždarbį, gaunamą iš darbinės veiklos.
A. Vismantas įsitikinęs – net 15 – 30 min dienos laiko ir keli šimtai eurų – pakankami resursai pradėti investuotojo kelionę. „Siūlau pradėti nuo mažų investicijų į įmones, kurias žinote ir kurių produktais naudojatės. Visi juk turime mylimus prekės ženklus, kurių prekes perkame reguliariai“
Akcijų vertės svyravimai: nauja galimybė ar metas parduoti?
Anot pašnekovo, svarbu suprasti įmonės, į kurią ketinate investuoti, verslo modelį ir pagalvoti, kodėl šiam verslui turėtų sektis ateityje. „Dar svarbiau išsikelti lūkesčius ir tikslus. Norime uždirbti ilgalaikėje perspektyvoje ar trumpalaikėje? Stebiu ateinančias tendencijas bei globalius vartotojų įpročius. Stengiuosi suprasti, ką darys masės ir kokios rinkos galimybės galimai susiformuos kelių metų bėgyje. Gyvename beprecedentiniuose laikuose, kai viskas keičiasi taip greitai, tai yra investuotojų aukso amžius“, – kalba A. Vismantas.
Visgi, yra ir kita medalio pusė: nebereikia didelių kataklizmų, ekonominių krizių ir vos vienas agresyvesnis įrašas, susijęs su tam tikra įmone, socialiniuose tinkluose gali smogti tos įmonės reputacijai ir žaibiškai keisti akcijų vertę. Nors akcijų rinka, sako A. Vismantas, šiuo metu – itin emocionali, investuotojas tame taip pat mato naujas galimybes:
„Juk jei verslas kuria vertę visuomenėje, turi gerą produktą, kurį myli vartotojai ir augimo bei plėtros galimybes rinkoje, tai nieko nekeičia. Dažniausiai tokie „emociniai“ rinkos kritimai tėra galimybė nusipirkti įmonės akcijų pigiau.“
Pasak A. Vismanto, į blogą pusę keičiantis įsigytų akcijų vertei nereikia pulti jų pardavinėti, mat dažnu atveju svyravimai – natūrali proceso dalis. Visgi, jei apie įmonę sužinojote tai, kas turės ilgalaikį poveikį jos reputacijai ir akcijų vertei arba pirkote akcijas tuomet, kai jų kaina buvo pakilusi neįprastai aukštai ir smuko dabar – galbūt išties atėjo metas svarstyti apie tokių akcijų pardavimą.
Dalinasi svarbiausiomis taisyklėmis: neišmokus tokių pamokų, viskas nueis veltui
Kiek per mėnesį ar metus savo pajamų protinga paskirti investavimui? A. Vismasntas sako šiuo metu skiriantis bene pusę savo uždarbio investicijoms, tačiau pradėti siūlytų nuo kur kas mažesnių sumų, kurios neperžengtų 10 procentų pajamų:
„Aš investuoju daugiau nei išleidžiu. Nesivaikau prabangos, net neturiu automobilio, daugelis nustebtų sužinoję, kiek per metus jiems atsieina automobilis. Pinigus leidžiu atsakingai tam, kam reikia ar kas teikia malonumą. Per ilgą laiką išsiugdžiau įprotį savo „shopping’ą“ daryti akcijų rinkose. Dabar jau pats nustembu, kaip tai atrodo finansiškai. Šiuo metu skiriu apie 50 proc. savo uždarbio investicijoms. Na o tai savo ruožtu turi dedamųjų palūkanų efektą. Teisingos investicijos ir disciplina leis ateityje būti finansiškai laisvam, manau dėl to verta trumpalaikiu periodu susivaldyti nuo emocinių pirkinių.“
Sėkminga investicija A. Vismantas sako laikantis tokią, kuri per metus generuoja bent 20 – 30 proc. grąžos. Visgi, tai pavyksta ne visada, tad pašnekovas pirmiausia pataria nebijoti daryti klaidų ir išsikelti realius lūkesčius – per metus milijonieriumi, sako verslininkas, tikrai netapsite. Trečia, bene svarbiausia taisyklė, kuria dalinasi A. Vismantas – sena kaip gyvenimas:
„Finansinė sėkmė slypi paprastoje formulėje – išleisk mažiau nei uždirbi. Skamba banaliai, bet jei neišmoksite šios pamokos – viskas bus veltui. Kaip minėjau, pradėkite nuo mažų sumų, įgaukite patirties ir pasitikėjimo savimi. Susiraskite tokią investavimo platformą, kuri leidžia investuoti mažomis sumomis, be komisinio mokesčio.“