Gyvenimą Vilniuje iškeitėte į bityną regione, kodėl taip nusprendėte?
Bitynas „Avilio istorijos“ įsikūręs Šalčininkų rajone, o mes su šeima gyvename Vilniuje. Mieste įsikūręs ir bityno biuras. Tad mes iš miesto važiuojame į darbą regione, tačiau to nereikia daryti kasdien.
Kokia buvo jūsų verslo pradžia, su kokiais sunkumais susidūrėte, kokie buvo didžiausi džiaugsmai?
Būdama vaikas vasaras leisdavau pas močiutę kaime, bet gyvenau Šiauliuose. Vėliau studijavau ir dirbti pradėjau Vilniuje. Po daugiau nei 10 metų, praleistų Vilniuje, kylant karjeros laiptais, niekur nedingo sentimentai gamtai. Dažnai pagalvodavau apie galimybę kurti ateitį regione. Mano norui dirbti gamtos apsuptyje buvo lemta išsipildyti, kai močiutė padovanojo žemės sklypą Dieveniškių regioniniame parke. Tai tapo postūmiu pradėti dirbti sau. Prie „Avilio istorijos“ atsiradimo prisidėjo ir mano vyro Romo turėta patirtis bitininkaujant. Dar iki mūsų pažinties jis laikė kelias bičių šeimas. Sentimentalu, bet vienas pirmųjų mūsų pasimatymų įvyko bityne. Buvau ypač sužavėta medaus sukimo proceso ir medaus kelionės iš korio į stiklainį. Atsiradus idealiai bitininkystei tinkančiam žemės sklypui, įvertinome Romo turimą patirtį ir 2015 m. įkūrėme „Avilio istorijos“ bityną.
Iki šiol bityne dirbate dviese su vyru, o gal išplėtėte verslą ir jau turite darbuotojų?
Taip, verslas plečiasi kasmet. Turime vieną darbuotoją ir bent 2–3 laisvai samdomus specialistus, kurie padeda su užduotimis marketingo projektuose.
Medaus sukimo procesas, bičių gyvenimas – įdomūs dalykai, galbūt klientai atvyksta pas jus į svečius, rengiate ekskursijas, edukacines programas?
Esu baigusi medaus someljė kursus Italijoje, todėl organizuoju privačias medaus degustacijas, kurių metu galima išbandyti skirtingų skonių medų ir labiau jį pažinti. Degustacijos metu ragaujame medaus pavyzdžius iš mano surinktos kolekcijos. Pavyzdžiui, ąžuolų lipčiaus iš Bulgarijos, kaštainių iš Šiaurės Italijos arba manuka iš tolimosios Naujosios Zelandijos, kurio 250 g stiklainis kainuoja beveik 300 JAV dolerių. Degustacijose visada būna ir lietuviško medaus pavyzdžių. Medaus degustacija – puiki galimybė paragauti skirtingų rūšių medaus ir daugiau sužinoti apie bičių gyvenimą. Kiekviena medaus rūšis turi savitą skonį, aromatą, tekstūrą ir net spalvą. Ar kada pagalvojote, kaip skirtingi augalai daro įtaką medaus skoniui ir aromatui?
Taip pat vedame edukacijas vaikams apie bičių gyvenimą, skirtingus bičių produktus. Prieš Velykas labai populiaru marginti kiaušinius bičių vašku.
Gavote apdovanojimą už kūrybišką pradžią e. prekybos srityje, kokia buvo ta pradžia?
Bitynas labai išsiplėtė prieš 3 metus, kai produktus pradėjome parduoti internetu savo elektroninėje parduotuvėje. Parduotuvę sukūriau ir iki šiol tobulinu pati. Jau daugiau nei 10 metų priklausau „Lietuvos marketingo asociacijai“, kurios renginiuose tobulinu žinias ir bendrauju su kitais kolegomis. E. komercijos tendencijų sekimas ir pritaikymas bityno veikloje tapo mano kasdienybe. Džiaugiuosi, kad pavyko paneigti mitą, jog medų perkame tik turguje ir kad nuosekliai dirbant net smulkus verslas gali pasiekti įspūdingas pergales. 2023 m pabaigoje „LP Express“ ir Inovacijų agentūros organizuotame „Mylimiausia Lietuvos e. parduotuvė“ konkurse bityną, kaip laimėtoją, nominacijoje „Kūrybiška pradžia e. komercijoje“ išrinko komisija, sudaryta iš nuomonės lyderių ir e. prekybos ekspertų. Daugelis jų man – autoritetai, dalis buvo mokytojai mano karjeros pradžioje marketinge.
2024 m. vasarį bityno medus įvertintas medaliais tarptautiniame medaus čempionate „Honey Madness Cup 2024“, Varšuvoje. Man didelė garbė sulaukti tarptautinio pripažinimo už unikalų lietuvišką medų. Prisipažinsiu, kad apdovanojimai buvo staigmena, todėl emocijos ypatingai džiugios, nubraukiau ir džiaugsmo ašarą. Bityno lipčiaus medus pelnė aukso medalį. Įdomu, kad tai – pirmas kartas per 8 metus, kai bityne buvo palankios sąlygos lipčiaus medui (2023 m vasarą). Jo paragavusi iš karto pajutau, kad jis – ypatingas, o dabar tai jau oficialu.
Ypatingai džiaugiuosi, kad populiarusis grikių medus irgi buvo pripažintas ir labai gerai įvertintas bronza. Mūsų bitynas įsikūręs Dzūkijos smėlynuose, kur nuostabūs spygliuočiai miškai, o žemės ūkiui šios vietovės nepalankios. Atsižvelgiant į gamtines sąlygos, šiame krašte labai paplitę grikiai. Grikių derlius bityne visada būna didelis, tačiau ši medaus rūšis, nepaisant jo unikalaus skonio ir savybių, yra dar daugelio neatrasta. Abi medaus rūšys patvirtintos medaus botaninės (žiedadulkių) kilmės tyrimais, atliktais akredituotoje laboratorijoje Vokietijoje.
„Honey Madness Cup 2024“ – tarptautinis medaus konkursas, rengiamas kaip didžiausio Europoje midaus čempionato „Mead Madness Cup“ dalis. Medų vertino patyrę medaus someljė, Italijos organizacijos nariai: „Nacionalinio medaus juslinės analizės ekspertų registro“, Italijoje nariai. Kiekvienas teisėjas atliko aklą juslinę medaus mėginių analizę ir skyrė balą. Buvo vertinama medaus išvaizda, aromatas, tekstūra, skonis ir poskonis.
Esate pripažinti ekologišku ūkiu, kuo tai skiriasi nuo įprasto bityno, ar Lietuvoje tokių daug?
Kalbant apie medų, sąvokos „ekologiškas“, „sveikas“, „natūralus“, „kaimiškas“ vis dar painiojamos. Ekologiškas medus – tai pagal Europos Sąjungos ir Lietuvos ekologinę gamybą reglamentuojančius teisės aktus surinktas ir pagamintas produktas. Norint gauti ekologinės gamybos sertifikatą, reikia atitikti reikalavimus nuo lauko, kuriame bitės renka nektarą, iki galutinio vartotojo stalo. Tai reiškia, kad tikrinama visa gamybos ir tiekimo grandinė: bičių ganyklos, gamybos technologija, fasavimas, ženklinimas ir pardavimas. Mes keliame sau aukštus reikalavimus ir rūpestingai laikomės ekologinio bitininkavimo reikalavimų.
Kai kalbame apie ekologinę bitininkystę, daugelis galvoja tik apie galutinį produktą – medų. Tačiau tikrasis ekologinės bitininkystės grožis slypi detalėse. Bitės laikomos mediniuose aviliuose, jos neturi sąlyčio su plastiku. Žiemai paliekama pakankamai medaus ir bičių duonos atsargų. Bičių motinoms nėra kerpami sparnai, jos nėra žalojamos. Jeigu reikia, bitės gydomos tik ekologiškomis rūgštimis. Bitės laikomos arti žydinčių augalų, kad joms nereikėtų eikvoti energijos skrydžiui ieškant maisto. Natūralaus vandens telkinys yra 300-800 m. atstumu nuo avilių. Bityne skatiname gamtinę įvairovę, sėjame nektarą skiriančius augalus, kuriuos lanko kamanės ir laukinės bitės. Nenaikiname skruzdėlynų.
Medus iš korių sukamas tik subrendęs, kai koriai pilnai užakiuoti/uždengti vašku. Dieną prieš uždedami išleistukai, kad bitės nusileistų žemiau į lizdą ir jų minimaliai liktų medaus korpusuose. Šis procesas užtrunka ilgiausiai, nes naudojami tradiciniai metodai. Medaus sukimui naudojama tik nauja, nerūdyjančio maistinio plieno įranga: korių atakiavimo staklės, medsukis, medaus filtravimo centrifuga, pilstymo į stiklainius talpa. Medus fasuojamas tik į naujus stiklainius.
Visos „Avilio istorijos“ bityno bitės laikomos Šalčininkų rajone – tai mažai apgyvendintas rajonas, be intensyvios pramonės ar žemės ūkio, todėl idealiai tiko ekologiško bityno vystymui ir ši svajonė tapo pirmųjų darbo metų tikslu. Ekologinę bitininkystės praktiką turime patvirtinti kasmet iš naujo, kai į ūkį atvyksta kompetentingas tikrintojas. Mums su vyru, kartu kūrusiems viską nuo pradžių – tai didelis pasiekimas ir mūsų šeimos pastangų įvertinimas. Ekologinių bitynų Lietuvoje vos 28.
Bičių produktai vertinami dėl skonio, gydomųjų savybių, jaukumo sukūrimo, tačiau pakankamai brangūs, ar lietuviams tai – prabangos prekė?
Pernai bityno el. parduotuvė aptarnavo daugiau nei 2500 pirkėjų, panašus kiekis žmonių įsigijo produktus per kitus prekybos partnerius. Stebime, kad kasmet žmonių susidomėjimas ekologine bitininkyste auga, turime daug lojalių klientų, kurie nuolat grįžta. Perkant medų Lietuvoje įprasta turėti savo asmeninį ir patikimą bitininką.
Ką klientai iš jūsų užsisako dažniausiai?
Populiariausias bityno produktas – kiaušinių marginimo bičių vašku rinkinys, mini medaus dovanėlė su medinėmis rogutėmis Kalėdoms, bičių vaško žaisliukai eglutei puošti. Ypač perkamos gėlių žiedadulkės, bičių duona. Populiariausias medus – iš grikių nektaro.
Dalis žmonių nevartoja medaus, nes yra alergiški konkrečiam augalui, pavyzdžiui, rapsams ar liepoms. Ar yra būdas įsitikinti, kad surinktame meduje nebus tam tikrų augalų žiedadulkių?
Medaus botaninės kilmės – augalų žiedadulkių – tyrimus atlieka specializuotos mokslinės laboratorijos. Mes savo medų tiriame Bremene, Vokietijoje. Tyrėjas per mikroskopą suskaičiuoja kokių šeimų augalų žiedadulkės yra meduje. Rezultatai išreiškiami procentais. Pagal botaninę kilmę medus skirstomas į vienžiedį (monoflorinį) ir daugiažiedį (poliflorinį). Monoflorinis medus yra toks, kuriame vyrauja vieno augalo rūšis: liepos, grikiai, rapsai, kiaulpienės, viržiai. Daugiažiedžiame meduje aptinkama įvairių augalų žiedadulkių – puikus pavyzdys lietuviškas pievų gėlių medus.
Bitininkystė – senosios lietuvių tapatybės dalis, kaip dabar vertinamas šis užsiėmimas, galbūt grįžtame prie tradicijų?
Dažnai žmonės stebisi, kad esame jauni bitininkai, o ne parduodame savo senelio ar močiutės surinktą medų. Visuomenėje dar likęs bitininko, kaip vyresnio žmogaus, įvaizdis. Bet bėgant laikui tai keičiasi, Puoselėjame tradicijas, tačiau į bitininkystę žiūrime kitu kampu. Mūsų asortimente rasite viską, ką galima sukurti iš medaus ir bičių produktų. Didžiuojamės, kad dirbame gilią istoriją turinčioje industrijoje, tačiau turime misiją. Siekiame, kad bičių produktus pažintų kiekviena šeima: prisimintų senąsias tradicijas, kurtų savas, o į medų žiūrėtų ne tik, kaip į vaistą. Skatiname žmones medų ir vertingus bičių produktus įtraukti į kasdienę mitybą, o ne tik vartoti susirgus.