Ne vienerius metus JAV dirbusi lietuvė Monika visada žavėjosi kelionėmis. O meilę kelionėms apskritai ir jų pradžią paskatino neįprastas sportas.
„Nors esu kilusi iš mažo miestelio Šilutės rajone, kelionės mane sužavėjo nuo ankstyvo amžiaus. Mokykloje atstovaudama Lietuvą rankų lenkimo varžybose aplankiau daugiau nei 10 Europos ir Azijos šalių.
Baigusi mokyklą pradėjau studijuoti Kauno technologijos universitete. Viena iš universiteto teikiamų galimybių yra „Work and Travel USA“ programa, kuri man leido aplankyti dar vieną šalį. Tai – kultūrinių mainų programa, kai studentai iš daugelio pasaulio šalių vasarai išvyksta padirbėti į JAV. Tai yra puiki galimybė iš arti pažinti JAV žmones, kultūrą, gamtą, susirasti draugų ir, žinoma, užsidirbti“, – privalumus vardijo mergina.
Dalyvaujant programoje darbo ieškojo ji pati. Nors ne visiems taip pavyksta, Monika tikrai džiaugėsi rasto darbo galimybėmis. Jos tęsiasi iki pat šiandienos – jau ketvirtus metus.
„Tos paieškos – didžiausia loterija. Tikras džiaugsmas, kad aš ją laimėjau. Gavau puikų restorano administratorės darbą Mičigano valstijoje. Restoranas yra Nidą primenančiame miestelyje, kurį vasarą užpūsta tūkstančiai turistų, norinčių atsipūsti nuo miesto šurmulio ir pabūti gamtoje. Taip jau susiklostė, kad šiame restorane dirbu jau ketvirtą vasarą. Restorano darbuotojai ir savininkai tapo antrąja mano šeima, o miestelis – antraisiais namais.
Turbūt, kaip ir daugeliui, sunkiausia buvo adaptuotis – prisitaikyti prie naujos darbo aplinkos. Restorano administratorės darbas iš šalies gali atrodyti labai paprastas. Tačiau dirbti restorane, kuris per dieną aptarnauja daugiau kaip tūkstantį žmonių, – visai kas kita.
Buvau atsakinga už rezervacijas, privačius renginius, darbuotojų krūvio paskirstymą ir daugelį kitų dalykų. Tai yra atsakingas, daug psichologinių jėgų reikalaujantis darbas“, – neslėpė Monika.
Lietuvoje dar ir studijas apmokėjo
Kartais svarstoma, ar atlyginimo prasme dar verta važiuoti į užsienį – juk ir Lietuvoje kyla atlyginimai. Tačiau mergina teigė, kad pinigai tikrai geri, bet esmė – ne tik jie. Įvairiapusė darbo užsienyje patirtis verta kur kas daugiau.
„Visomis prasmėmis važiuoti buvo verta. Dirbdama restorane turėjau puikias sąlygas, savo automobilį, nemokamą apgyvendinimą bei maistą. Didžioji pinigų dalis likdavo nepaliesta, išlaidos buvo minimalios, kas iki vasaros galo leisdavo susitaupyti penkiaženklę sumą. Ši programa trunka 3-4 mėnesius, pasibaigus programai grįžau į universitetą“, – kalbėjo mergina.
Apie galimybę grįžus susigrąžinti mokesčius žino ne visi, o net ir žinantys ne visuomet įsivaizduoja, kaip paprasta tai padaryti.
„Apie galimybę susigrąžinti mokesčius buvau girdėjus iš kolegų, bet niekaip neprisiruošiau šiam procesui. Grįžusi iš JAV šia tema pradėjau domėtis labiau, radau feisbuko grupę, kurioje studentai aptarinėja „Work and Travel USA“ programą, mokesčių grąžinimo ir kitus klausimus.
Procesas yra gana paprastas. Reikia pristatyti viso labo porą dokumentų, o likusią darbo dalį atlieka mokesčius grąžinanti įmonė. Mano atveju viskas ėjosi sklandžiai, nes turėjau visus reikiamus dokumentus. Procesas užtruko apie 3 mėn. nuo paraiškos pateikimo dienos.
Sugrąžinta suma maloniai nustebino. Nors pinigai ir nebuvo planuoti, juos norėjosi išleisti tikslingai. Po svarstymų nusprendžiau juos investuoti į magistro studijas. Pinigų pakako padengti pirmiesiems magistro studijų metams“, – pasakojo Monika.
Padės ir dėl dokumentų
Merginai pinigai buvo grąžinti itin greitai, tačiau net ir neturint visų dokumentų nereikia nuleisti rankų. Įmonės „RT Tax“ direktorius Žydrūnas Janušauskas paaiškino, kad netgi dažnu atveju įmonė padeda klientams pirmiausia rasti dokumentus, kurių šie manė neturintys.
„Dažnai klientai į mus kreipiasi neturėdami visų reikalingų dokumentų, ir mes padedame juos gauti ar surasti. Svarbiausia, kad žmogus pateiktų savo darbdavio informaciją, tada mes galime jam padėti surasti trūkstamus dokumentus“, – teigė jis.
Tokiu atveju procesas gali trukti šiek tiek ilgiau, bet patys pinigai yra grąžinami per pusmetį nuo visų reikiamų dokumentų pateikimo. Jei važiuojama kasmet, kaip kad pasakojo Monika, rekomenduojama kiekvienais metais mokesčius susigrąžinti iš naujo.
„Geriausia mokesčius susigrąžinti kasmet, nes daugelis šalių turi įvairius deklaracijų pateikimo terminus. Galima ir po kelių metų kreiptis dėl susigrąžinimo – už visus darbo užsienyje kartus vienu sykiu, bet tuomet procesas gali trukti žymiai ilgiau“, – įspėjo Ž. Janušauskas.