Lenkija, Vokietija, Latvija, Kaliningradas, Prancūzija, Jungtinė Karalystė, Australija... Šių ir kitų šalių aukštųjų mokyklų atstovai ketvirtadienį prasidėjusioje žinių ir išsilavinimo parodoje „Mokymasis. Studijos. Karjera“ dairosi potencialių studentų.
Jungtinės Karalystės (JK) Middlesex universitetas – vienas populiariausių tarp į JK vykstančių lietuvių. Universitetas lietuvius medžioja ir mugėje Vilniuje.
M. Ioannou teigimu, lietuviai noriai čia atvyksta, nes studijas galima suderinti su darbu, o po studijų gali nesunkiai rasti darbą JK. Ieškantis darbo padeda universiteto karjeros centras. Be to, Middlesex įsikūręs geroje vietoje – Londone, bet ne centre, todėl pigesnis pragyvenimas ir tik 20 minučių kelionės metro iki Londono centro.
M. Ioannou teigimu, išvykti norintys lietuviai dažniausiai sako JK turėsiantys daugiau galimybių likti ir dirbti.
Kaip nemokėti JK gautos paskolos
Mugėje vykti į įvairius užsienio universitetus siūlo didžiausia Lietuvoje edukacinė bendrovė „Kalba.Lt“. Į šiųmetinę mugę „Kalba Lt“ atvežė šešis JK universitetus.
Bedrovės studijų užsienyje vyr. konsultantas Aleksandras Feldmanas sako, kad daugiausia lietuvių išvažiuoja į Europą: Didžiąją Britaniją, Olandiją, Daniją. Prieš keletą metų studijos JK brango, tačiau išvažiuojančių lietuvių sumažėjo nežymiai.
Pašnekovas tvirtina, kad paskolų sąlygos tapo dar geresnės: retas, po mokslų grįžęs į Lietuvą, tiek uždirba. A. Feldmano teigimu, į užsienį susiruošę moksleiviai tvirtina norintys kokybiškų studijų bei būti konkurencingesni. Daugiausia jie renkasi įvairias studijų kryptis, tačiau populiariausios – socialinių mokslų ir menų studijos.
Populiarėja studijos Olandijoje. Ši šalis remia dirbančius studentus – jei studentas dirba daugiau nei 14 valandų per savaitę, kas mėnesį iš valstybės gali gauti iki 600 eurų paramą. O kur dar atlyginimas ir siūlomas nemokamas transportas.
Negaili tūkstančių prestižiniams universitetams
Iš ne Europos šalių, populiarios studijos JAV. Į jas dažniausiai išvyksta perspektyvūs sportininkai. Kokybiškos studijos JAV itin brangios – kaina siekia nuo 50 tūkst. litų iki 150 tūkst. litų per metus. Sportininkai dažniausiai gauna finansavimą. Kartais pasiseka itin gabiems menininkams ir muzikantams.
Kasmet mažėjant moksleivių skaičiui, A. Feldmanas sako pastebintis didesnę konkurenciją tarp Lietuvos universitetų. Važiuojančių į užsienį srautai neslūgsta.
„Atvažiuoja daug Britanijos universitetų, jie nori studentų iš Lietuvos – visi galvoja, kad lietuviai labai gabūs. Ir iš tiesų išvykę lietuviai mokosi geriau už anglus. Dėl to į lietuvius investuoja“, – sakė pašnekovas.
Vis daugiau lietuvių išvažiuoja į prestižinius privačius Ispanijos, Šveicarijos, Vokietijos universitetus. Dažniausiai juose studijuoja verslo vadybą, turizmą, viešbučių administravimą, ekonomiką, finansus, menus. „Gal tai rodo ekonomikos atsigavimą ir norą daugiau investuoti į išsilavinimą. Dėl to tėvai negaili pinigų brangiausiems privatiems universitetams, taip pat privačiam viduriniam mokslui Britanijoje“, – kalbėjo A. Feldmanas.
Į Australiją nori be atgalinio bilieto
Jos teigimu, dažniausiai į Australiją išvyksta tie, kurie apie šią šalį galvoja nuo vaikystės. Tolimasis žemynas domina šeimas, jaunimą ir karjerą jau padariusius, bet gyvenimą norinčius pakeisti žmones. S. Iljina sakė, kad studijų kainos skiriasi ir nuo specialybės, ir nuo miesto. Australija – gana brangi šalis, tačiau turintys studento vizą, studijų metu gali dirbti 20 valandų per savaitę.
Daugiausia lietuvių vyksta į Sidnėjų, pasitaiko važiuojančių Melburną, Pertą, Adelaidę, Brisbeną. Dažniausiai išvykstantys į Australiją ten siekia likti visam.
Parodos akimirkos: