Norint geriau apsaugoti savo namus, versta suprasti, kokie žmonės tampa vagimis. Dažniausiai tai – neturintys vilties žmonės, kurie nori gauti bent kiek pinigų narkotikams ar greitai paskolai padengti. Gali būti ir taip, kad nusikaltimai yra tapę niekšelio gyvenimo būdu.

Tai reiškia, kad vagis išnaudos bet kokią progą patekti į namus ir pasistengs įveikti visas saugumo sistemas, o jei bus priverstas naudoti savadarbius įrankius, tai ir padarys. Patekęs į netikėtas aplinkybes ir skubėdamas, jis tikrai gali palikti įrodymų apie savo tapatybę, o tai bus naudinga ne tik namo ar buto šeimininkui, bet ir teismui.

„Forensicoutreach.com“ tvirtina, kad norintiems apsaugoti savo namus gyventojams, verta daugiau žinoti apie vagių įsilaužimo būdus.

Europietiško tipo spynų rekomenduoja vengti

Vis dažiau vagys į namus įsilaužia per taip vadinamas europietiško tipo spynas. „Forensicoutreach.com“ rašo, kad per paskutinius penkerius metus naujų namų statytojams siekiant sutaupyti, Jungtinėje Karalystėje šios spynos pasiekė neregėto masto populiarumą. Tokią spyną atradę vagys neturi ką veikti: tinkamoje vietoje suimta, pasukta ir patraukta, spyna subyra.

Vagys dažnai naudojasi ir visrakčiu – specialiu raktu, padedančiu atrakinti daugelį spynų. Nors jie ir vadinami visas duris rakinančiais raktais, dažniausiai nėra pritaikyti labai aukštą saugumo klasę turinčioms spynoms. Nepaisant to, tai vis dar labai populiari vagių naudojama priemonė, leidžianti greitai patekti į namus.

Kai nėra galimybės į namus įsmukti tyliai, vagys išbando įsiveržimą jėga. Kaip rašo „Forensicoutreach.com“, vagys, nors ir kyla daug triukšmo, patraukiančio ne tik kaimynų, bet ir praeivių dėmesį, naudojasi laužtuvu. Policijos pareigūnai tvirtino, kad atsiranda ir tokių vagių, kurie į namus įsiveržė išspyrę plonas išorines sienas ar duris, turinčias netvirtus užraktus. Daug rečiau ši praktika taikoma plastikinėms durims, dažnai turinčioms metalinius sutvirtinimus.

Sudaužyti langai, išbyrėję stiklai

Langai – viena pažeidžiamiausių namo vietų. Dažniausiai jiems atidaryti naudojami laužtuvai. Buvę atvejų, kai vagys naudojosi atsuktuvais, kuriais atsuko stiklo įtvirtinimus ir išėmė langus. Kiek rečiau naudojami stiklo pjaustymo įrankiai. Šios priemonės leidžia į namus įsilaužti tyliai ir greitai, taip pat – nepalikti daug žymių, atkreipiančių aplinkinių dėmesį.

Daug žiauresnis būdas įsilaužti į namus – į langą nusitaikyti plyta ar akmeniu. Tokio apiplėšimo privalumas tas, kad norėdamas įvykdyti nusikaltimą, vagis neturi neštis įrankių dėžės: langui išdaužti bus panaudotas akmuo iš apiplėšiamojo daržo ar kiemo. Tokio nusikaltimo minusas – triukšmas, kurį vagis sukelia. Be to, jis turi būti daug atsargesnis: teismo tyrėjai džiaugsis, jei vagis, lįsdamas pro duženas, įsibrėš ir nusikaltimo vietoje paliks kraujo ar rūbų pėdsakų.

Išardytas skardinis stogas, taranavimas ir tuneliai

Portalas „Forensicoutreach.com“ siūlo užsklęsti visus langus, net ir esančius antrame namo aukšte ar dar aukščiau: leisdamiesi nuo stogo vagys į namus gali patekti ne tik per antro, bet ir per trečio aukšto langus.

Kiti būdai vagių šiek tiek rečiau naudojami: vagišiai gali pašalinti čerpes, plaktuku, kaltu ar kitais prietaisais iškalti mūre skylę. Jei bus darbštūs, gali pasidarbuoti ir net iškasti tunelį iki namo. Yra žinoma atvejų, kai vagys išardydavo dūmtraukius ir patekdavo į namus per palėpes.

Plėšiant komercines patalpas, gana dažnai panaudojamas taranavimas: su automobiliu ar kita transporto priemone sudaužomas sienos stiklas ar išgriaunama siena. Šis būdas kol kas neįprastas bandant patekti į gyvenamuosius namus, bet teoriškai gali būti panaudotas. Būta atvejų, kai vagys, norėdami patekti į namus, panaudojo sprogmenis ar suvirinimo įrangą.

Pamokos, kurias verta išmokti

„Forensicoutreach.com“ patarė, kad jei namas buvo statytas neplanuojant, jog jame bus saugomi vertingi papuošalai ar prabangios mašinos, tai jis lengviausiai gali tapti vagių taikiniu.

Ekspertai pataria atkreipti dėmesį į tai, jog vagys nuolat skuba. Tai lemia, jog kartais jiems pritrūksta atsargumo, o tai – puiki proga juos sučiupti ar net surinkti įkalčius prieš juos.

Taip pat svarbu užtikrinti, kad kiekviena spyna namuose būtų nauja. Dėmesį į langų ir durų saugumą specialistai pataria atkreipti net ir tada, kai namuose esate patys: vienas dažniausių įsilaužimo būdų yra įsėlinti į namus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (11)