„Aš su malonumu pranešu apie bendrą deklaraciją dėl paramos Ukrainai. G7 Hirošimos susitikime <...> mes sutarėme, kad vienašališki bandymai pakeisti status quo jėgą yra nepriimtini visur pasaulyje“, – Vilniuje vykstančio NATO viršūnių susitikimo metu surengtoje spaudos konferencijoje sakė Japonijos ministras pirmininkas Fumio Kishida.
„Yra labai reikšminga, kad mes, G7 lyderiai, ir Volodymyras [Zelenskis – ELTA] dar kartą čia šiandieną susirinkome. Ši deklaracija bus atvira kiekvienai valstybei, kuri dalinasi intencijomis paremti Ukrainą. Tikiuosi, kad daugybė šalių nuspręs prisijungti “, – vylėsi jis.
Mainais į paramą sutarta, kad Ukraina įsipareigoja vykdyti reformas demokratijos, teisinės valstybės, pagarbos žmogaus teisėms ir žiniasklaidos laisvės klausimais, pastatyti savo ekonomiką ant tvaraus kelio ir sustiprinti demokratinę civilinę kariuomenės kontrolę.
Deklaracijoje reiškiama būtinybė „sukurti tarptautinį mechanizmą, skirtą Rusijos agresijos padarytai žalai, nuostoliams ar sužalojimams atlyginti“.
JAV ir jų sąjungininkės iki šiol rėmė Ukrainą ginklais ir lėšomis laikinu principu, kad padėtų šiai provakarietiškai šaliai atremti pernai vasarį prasidėjusią visapusišką Rusijos invaziją. Ukrainos veikiausiai laukiant ilgam keliui taip siekiamos narystės NATO link, G7 šalys pristatys tarpinį planą, galintį garantuoti tęstinę paramą.
Anot Baltųjų rūmų patarėjos Europos klausimais Amandos Sloat, naujojo plano tikslas yra „padėti Ukrainai susikurti kariuomenę, galinčią apsiginti ir atremti būsimą ataką“, akcentuojant „ilgalaikes investicijas“ karinėje ir ekonominėje srityse.
G7 planas pristatomas kaip patikinimas, kad Ukraina nebus palikta viena, NATO šalims Vilniuje aiškiai pareiškus, jog Kyjivo kelyje link įstojimo į Aljansą vis dar laukia iššūkiai.
Bidenas: būsime kartu tiek ilgai, kiek reikės
JAV prezidentas Joe Bidenas pabrėžė paramos Ukrainai svarbą ir paaiškino, kad Ukrainai jau numatytas euroatlantinis kelias.
„Mes nelaukiame to proceso pabaigos, bet užtikriname saugumą jau dabar“, – pabrėžė J. Bidenas.
Jo teigimu, ilgalaikiai įsipareigojimai padės užtikrinti saugumą kariaujančiai šaliai.
„Mūsų parama tęsis ilgai ir ateityje. <...>. Padėsime Ukrainai sustiprinti savo gynybą“, – teigė JAV prezidentas.
„Būsime kartu tiek ilgai, kiek reikės“, – pridūrė J. Bidenas.
G-7 saugumo garantijas Ukrainai pristatė Japonijos premjeras. Tada į tribūną atsistojęs JAV prezidentas padėkojo jam.
„Leiskite man pasakyti kai ką, ko neplanavau. Manau, yra labai mažai žmonių, kurie pagalvotų, kad šis žmogus atsistos ir ateis į pagalbą Ukrainai, – jis padidino biudžetą kariuomenei, jis žengė didelius žingsnius, jis ėmėsi kovoti už kitos šalies suverenitetą, kas liečia visą pasaulį“, – pabrėžė J. Bidenas.
Tarptautinės Ukrainos rėmėjos siekia savo parama nuraminti Kyjivą, NATO atsisakius pakviesti karo draskomą šalį tapti nare.
V. Zelenskis: Ukrainos delegacija namo parveža reikšmingą saugumo pergalę
Savo ruožtu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis tvirtino, kad NATO viršūnių susitikimo Vilniuje rezultatas Kyjivui yra labai reikalingas bei sėkmingas. Jis dėkojo Aljanso šalių vadovams už precedento neturinčią paramą Ukrainai.
„Šiandien matome saugumo garantijas Ukrainai pakeliui į NATO ir svarbų saugumo garantijų paketą. Deriname su G7 šalimis jų saugumo garantijų sistemą, kuri bus toliau taikoma susitarus su pagrindiniais mūsų partneriais“, – tvirtino V. Zelenskis.
„Ukrainos delegacija į namus parveža reikšmingą saugumo pergalę Ukrainai, mūsų šaliai, mūsų žmonėms, mūsų vaikams. Tai atveria mums absoliučiai naujas saugumo galimybes, ir aš dėkoju visiems, kurie tai leido, ačiū, brangūs kolegos, ačiū Lietuvai ir Jensui Stoltenbergui“, – akcentavo jis.
Kaip rašo tarptautinė spauda, tarptautinės Ukrainos rėmėjos siekia savo parama nuraminti Kyjivą, NATO atsisakius pakviesti karo draskomą šalį tapti nare.
G7 šalių grupę sudaro JAV, Didžioji Britanija, Prancūzija, Vokietija, Italija, Kanada ir Japonija.
Pasaulio galybės pareiškė, kad pasiūlys suteikti skubią karinę ir finansinę pagalbą Ukrainai „būsimo Rusijos ginkluoto užpuolimo atveju“.
Jos taip pat sieks „primesti Rusijai ekonomines ir kitas išlaidas“, jei pasibaigus šiam konfliktui ji pradėtų kitą karą.
Anksčiau Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sveikino pažadus, duotus per NATO viršūnių susitikimą Vilniuje, bet pareiškė, kad jie negali pakeisti galutinio Kyjivo tikslo prisijungti prie Aljanso.
NATO šalys, vadovaujamos Jungtinių Amerikos Valstijų, nesiryžo suteikti Ukrainai pernelyg konkretaus įsipareigojimo dėl būsimos narystės bloke, nes baiminasi, kad tai įtrauktų Vakarus į karą su Maskva. Tačiau Vakarų lyderiai tikina norintys parodyti Kremliui, kad jis nesitikėtų, jog parama Ukrainai susvyruos.