Aljanso vadovas atvyko iš Briuselio, kompanijos LOT lėktuvu. Iš oro uosto J. Stoltenbergas vyks tiesiai į Lietuvos parodų ir kongresų centrą „Litexpo“, kur susitiks su prezidentu Gitanu Nausėda.
Tiesa, kol vis dar laukiama svarbių sprendimų, gana neramių signalų pasirodė užsienio žiniasklaidoje. Daug valstybių, tarp kurių – Prancūzija, Didžioji Britanija ir Lenkija, pasisako už tai, kad Ukraina būtų pakviesta į Aljansą, kai tik su Rusija bus sudarytos paliaubos, tačiau Vokietija ir JAV bent jau iki savaitgalio tokiam planui reiškė nepritarimą, rašo vokiečių „Bild“.
Laukiama Bideno vizito
Anot prezidentūros, JAV prezidentas J. Bidenas į Lietuvą turėtų atvykti pirmadienio vakarą, jo lėktuvas leisis Vilniaus oro uoste.
Oro uoste planuojamas trumpas G. Nausėdos ir Jungtinių Valstijų lyderio J. Bideno susitikimas. Oficiali JAV vadovo pasveikinimo ceremonija prezidentūros kieme numatyta antradienį. Vėliau Lietuvos ir JAV vadovai dvišaliame susitikime ketina aptarti paramą Ukrainai, NATO rytinio flango stiprinimo priemones, atsaką į Baltarusijos remiamą Rusijos karinę agresiją prieš Ukrainą.
Trečiadienį J. Bidenas dalyvaus specialiame renginyje Vilniaus universiteto Didžiajame kieme, kurio metu JAV prezidentas kreipsis į Lietuvos žmones.
Pirmadienį į Lietuvą taip pat atvyksta Kanados premjeras Justinas Trudeau. Jis dalyvaus dvišaliame susitikime su premjere Ingrida Šimonyte, vėliau su Lietuvos ministre pirmininke pasisakys žiniasklaidai.
Į liepos 11–12 dienomis Vilniuje vyksiantį NATO viršūnių susitikimą, kaip anksčiau yra patvirtinęs Aljanso generalinis sekretorius J. Stoltenbergas, taip pat atvyks ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
NATO viršūnių susitikime planuoja dalyvauti Vokietijos kancleris Olafas Scholzas, Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda, Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Rishi Sunakas, Graikijos premjeras Kiriakas Micotakis ir kitų valstybių lyderiai.
Liepos 11–12 dienomis Vilniuje vyks pirmą kartą Lietuvoje rengiamas NATO viršūnių susitikimas. Tai bus didžiausias renginys Lietuvos istorijoje, kuriame tikimasi 40–50 užsienio valstybių delegacijų (iki 3000 svečių) bei maždaug 2000 nevyriausybinių organizacijų ir tarptautinės žiniasklaidos atstovų.
Skelbiama, kad viršūnių susitikimo darbotvarkėje pagrindinis dėmesys bus skirtas Aljanso kolektyvinės gynybos ir atgrasymo stiprinimo bei paramos Ukrainai didinimo klausimams.