Formuluotė apie Ukrainą

Net keliolikoje iš rekordiškai ilgo, 90 punktų tiesiogiai minima Ukraina arba karas Ukrainoje. Svarbiausias yra 11-asis punktas, kuriame kalbame apie būsimą Ukrainos narystę NATO.

Tiesa, jame pakartojama, kad Aljansas „patvirtina tuos įsipareigojimus, kurie buvo priimti 2008-ųjų Bukarešto susitikime“, pažymint, jog atsisakoma narystės veiksmų plano ir tai, kad „Ukraina padarė rimtą pažangą“.

Taip pat pabrėžiama, kad „sąjungininkai rems tolesnes būtinas Ukrainos demokratines ir gynybos sektoriaus reformas“, kurias kasmet vertins NATO Užsienio reikalų ministrai. O kai bus pasiekta pažanga, ji bus įvertinta ir Ukraina bus pakviesta stoti į Aljansą.

„Mes galėsime pakviesti Ukrainą prisijungti prie Aljanso, kai sąjungininkai sutiks ir bus įvykdytos sąlygos“, – rašoma dokumente.

Rusija ir Baltarusija komunikate raginamos nutraukti agresiją.

„Rusija turi nedelsdama nutraukti šį neteisėtą agresyvų karą, nutraukti jėgos naudojimą prieš Ukrainą ir visiškai bei besąlygiškai išvesti visas savo pajėgas ir techniką iš Ukrainos teritorijos per jos tarptautiniu mastu pripažintas sienas iki jos teritorinių vandenų. Raginame visas šalis neteikti jokios pagalbos Rusijos agresijai ir smerkiame visus, kurie aktyviai prisideda prie Rusijos karo.

Baltarusijos parama (Rusijai) buvo labai svarbi, nes ji ir toliau teikia savo teritoriją bei infrastruktūrą, kad Rusijos pajėgos galėtų pulti Ukrainą, palaikyti agresiją. Visų pirma Baltarusija, bet taip pat ir Iranas, turi nutraukti bendrininkavimą su Rusija, ir vėl laikytis tarptautinės teisės“, – rašoma deklaracijoje.

Sveikina sąjungininkų pajėgų didinimą rytiniame flange

Komunikate taip pat yra kalbama apie sąjungininkų pajėgas rytiniame flange ir dar kartą patvirtinami Madride priimti sprendimai.

„Mes ir toliau dėsime pastangas įgyvendinti šiuos sprendimus, įskaitant gebėjimą padidinti savo karinį buvimą per stiprias gyvas pratybas rytiniame Aljanso flange. Sveikiname nuolatines sąjungininkų pastangas padidinti savo buvimą NATO rytiniame flange, o tai dar labiau padidina patikimą atgrasymą ir gynybą.

Visos šios pajėgos demonstruoja mūsų ryžtą ir pasirengimą ginti kiekvieną sąjungininkų teritorijos centimetrą“, – rašoma tekste.

Jensas Stoltenbergas

Stoltenbergas apie Ukrainos ateitį

„Šiandien mes pasiūlėme Ukrainai iš trijų elementų sudarytą paketą, kuris padėtų priartinti Ukrainą prie NATO.

Pirmiausia – daugiametė pagalbos programa Ukrainai, kuri leistų priartėti prie aljanso standartų ir atsisakyti sovietinės ginkluotės, bei parengties.

Pradėsime NATO ir Ukrainis tarybą. Tai bus forumas, skirtas sprendimams priimti ir vykdyti krizines konsultacijas. Jame kalbėsimės kaip lygiaverčiai partneriai, nekantriai laukiame pirmosios tarybos su prezidentu Volodymyru Zelenskiu jau rytoj“, - sakė J. Stoltenbergas.

Jis teigė, jog NATO šalių lyderiai pirmąją NATO viršūnių susitikimo dieną patvirtino, jog „Ukraina taps NATO nare“.

„Susitarėme atsisakyti reikalavimo taikyti narystės veiksmų planą. Tai iš esmės pakeis Ukrainos narystės kelią. Nuo dviejų žingsnių proceso pereisime prie vieno žingsnio proceso“, - antradienį spaudos konferencijoje sakė NATO generalinis sekretorius.

„Taip pat aiškiai pasakėme, kad pateiksime Ukrainai kvietimą prisijungti prie NATO, kai dėl to bus susitarta sąjungininkų tarpe ir kai Ukraina atitiks sąlygas“, - teigė jis.

NATO valstybių vadovai, anot jo, taip pat patvirtino išsamiausius gynybos planus nuo Šaltojo karo pabaigos.

„Jie yra skirti kovoti su dviem esminėmis grėsmėmis: Rusija ir terorizmu“, - kalbėjo J. Stoltenbergas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)