Dėl šio dvišalio formato Aljanso narės sutarė antradienį patvirtintoje Vilniaus deklaracijoje – įsteigta taryba leis suglaudinti Ukrainos ir NATO santykius.
„Sveikinu visus susirinkusius, sveikinu jus pirmajame NATO-Ukrainos tarybos posėdyje. Tai išties istorinis momentas. Sąjungininkės ir Ukraina sėdi kartu kaip lygiavertės partnerės. Ir mūsų bendras tikslas yra aptarti Euroatlantinės erdvės saugumo viziją“, – posėdžio pradžioje teigė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.
ELTA primena, kad trečiadienį Vilniuje tęsiasi aukščiausio lygio NATO viršūnių susitikimas.
Kyjivas tikėjosi gauti aiškų signalą dėl NATO narystės perspektyvos, tačiau Vakarų lyderiai dar iki prasidedant susitikimui Vilniuje akcentavo, kad tęsiantis karui Ukrainai nebus leista prisijungti prie NATO gretų.
Po ilgų derybų dėl Kyjivo transatlantinės perspektyvos formuluotės susitikimo komunikate, Aljansas patvirtino, kad „Ukrainos ateitis yra NATO“. Taip pat sutarta atsisakyti narystės veiksmų plano (MAP), patvirtina ilgalaikė karinė parama. Taip pat nutarta oficialiai įsteigti NATO-Ukrainos tarybą ir suglaudinti dvišalius politinius ryšius.
Tačiau lūkesčiai dėl pakvietimo į NATO liko neišpildyti – komunikate nurodoma, kad tam kelias bus atviras tik tada, „kai sąjungininkai pritars ir kai bus įvykdytos sąlygos“. Visgi, kokie yra pastarieji reikalavimai, komunikate nenurodoma.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį pareiškė, kad „absurdiška“ nenustatyti Ukrainos narystės NATO termino. Taip jis teigė dar prieš paviešinant komunikate nugulusias kompromisines formuluotes.