Pabandė prieš trejus metus – šiandien derlių skaičiuoja šimtais
Šilutės rajone, Žemaičių Naumiestyje gyvenanti Indrė Lileikienė pirmąkart auginti arbūzus išmėgino prieš trejus metus. Pirmieji arbūzai moterį taip nudžiugino, jog dabar ji kasmet imasi sodinti vis daugiau daigų, o neaprėpiamą gausybę arbūzų jau tenka skaičiuoti nebe vienetais, o karučiais – štai, pernai metais arbūzų derlius perkopė šimtą.
„Karantino metu sūnaus iniciatyva nusprendėme pabandyti užsiauginti arbūzų. Pradėjau nuo trijų daigų, tačiau pirmais metais nieko gero nesigavo. Pernai metais išauginau 35 daigus, o šiemet jau turiu 61. Kitais metais, jei noras niekur nedings, gal bus ir daugiau“, – sako I. Lileikienė.
„Arbūzams svarbiausia, kad jie būtų laistomi saikingai ir laikomi šiltai. Jei perliesi – iškart nuvys, jų šaknys labai jautrios. Kai žemė būna šiltesnė, arbūzų daigus iškart nešu į lauką, sodinu į žemę, ir laistau būtinai šiltu, pastovėjusiu vandeniu. Jei pasodini į šaltą žemę, arbūzų daigai greitai suvargsta, todėl svarbu pasirūpinti, kad jiems netrūktų šilumos, apdengti juos plėvele“, – arbūzų auginimo eigą nupasakoja I. Lileikienė.
Pernai metų derlius moterį nustebino – arbūzus teko vežti karučiais, o suskaičiuoti juos kasmet darosi vis sunkiau.
Savus arbūzus gali valgyti nuo rugpjūčio iki lapkričio
Arbūzų augintoja sako, kad pirmieji arbūzai išauga skirtingu laiku priklausomai nuo jų veislės, mat vienos jų būna ankstyvesnės, kitos vėlyvesnės. Savus arbūzus moteris pradeda rinkti rugpjūčio mėnesį, o štai rugpjūčio viduryje I. Lileikienės šeimoje nebūna nė dienos be arbūzo.
„Kai jų būna, kasdien valgome, ir jei jau kur važiuojame, tai visada arbūzą lauktuvėms nešiesi. Nepalyginsi savo augintų arbūzų su tais, kurie būna parduotuvėje – tiems tik pasislėpti belieka. Arbūzai mums dabar kaip saulėgrąžos – imi vieną po kito, o skonis tai nenusakomas.
Rugpjūtį pirmuosius arbūzus skinanti I. Lileikienė savais arbūzais džiaugiasi iki pat lapkričio – maždaug tiek laiko arbūzai išlieka skanūs ir geros formos. Vis dėlto, moteris pabrėžia, jog arbūzų negalima laikyti bet kur ir bet kaip.
„Jei šiemet derlius bus didesnis, bandysime arbūzus sandėliuoti, dovanoti ir parduoti, kad neužsiliktų. Arbūzų laikymą reikia gerai apgalvoti – jie negali būti vienas ant kito, o aplink neturi būti jokio aštraus kvapo, nes arbūzai jį greitai sugeria. Anksčiau tai, ką užsiaugindavom, suvalgydavom, tačiau dabar turbūt taip nepavyks“, – juokiasi arbūzų augintoja.
Pirkėjai arbūzus greičiausiai graibsto liepos mėnesį
Kol vieni išbando arbūzų užsiauginti patys, kiti traukia jų ieškoti turgeliuose ir parduotuvėse. Kaip teigia „Maxima“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė, tikrasis arbūzų sezonas prasideda nuo gegužės mėnesio ir tęsiasi iki pat rudens.
E. Dapkienė įvardija, jog 2021 metais klientai įsigijo daugiau nei 8 tūkst. tonų arbūzų, o liepos mėnesį pardavimai sudarė net 34 proc. visų pardavimų.
„Arbūzai nėra egzotinė prekė, jais prekiaujame visus metus, tik, priklausomai nuo derliaus, skiriasi jų kilmė. Arbūzų kokybė ir derlius kiekvienais metais skiriasi dėl gamtinių sąlygų tose šalyse, kuriose jie auginami. Visuomet stengiamės užtikrinti, kad į mūsų parduotuves atkeliautų tik geriausias derlius. Šiuo metu klientai gali įsigyti arbūzų iš Graikijos, Ispanijos bei Brazilijos“, – sako ji.
Anot E. Dapkienės, šiandien parduotuvėse galima rinktis iš keturių rūšių arbūzų: paprastųjų, geltonųjų, mažųjų ir besėklių.
„Pats populiariausias pasirinkimas – paprastieji graikiški arbūzai, kurių pardavimai sudaro daugiau nei 70 proc. visų pardavimų“, – skaičiuoja E. Dapkienė.