Jau visai čia pat didžiausios metų šventės. Jų ypatingai laukia vaikai. Kalėdų senelis, dovanos ir atostogos – dalykai, kurie jiems suteikia labai daug džiaugsmo. Turbūt daugelis vaikų jau spėjo parašyti laišką ir Kalėdų seneliui. Ir nieko nuostabaus, kad jame – didelis sąrašas trokštamų dovanų. Tik ar visas jas reikėtų dovanoti?

Vieni tėvai dar rugsėjo mėnesį pradeda pirkti dovanas mažiesiems, kiti tuo pasirūpina prieš pat šventes. Vieni tėvai perka vieną dovaną, o kiti – tiek, kiek tik vaikas panorėjo. Skirtingomis nuomonėmis ir patirtimis sutiko pasidalinti kalbinamos mamos, o edukologė Indrė Neimantė pasakė, kiek dovanų vaikams iš tiesų verta dovanoti.

Kalėdos – kartą metuose, tad nenori savęs varžyti

Kaunietė Ieva (tikras vardas redakcijai žinomas) augina du sūnus. Vienam berniukui 5, kitam – 2 metai. Moteris sako, kad Kalėdoms ji pradeda ruoštis dar vasarą. Tam, kad nepatirtų finansinio šoko, ji perka dovanas pamažu.

„Savo vaikus gerai pažįstu, tad žinau, kokiais žaislais jie tikrai apsidžiaugs. Savęs visai neriboju, įprastai mūsų namuose Kalėdų rytą vaikai randa po 10 ar daugiau dovanų. Visus metus užsirašinėju jų norus ir superku dovanas. Kalėdos tik kartą metuose, tad nėra reikalo savęs varžyti“, – teigia ji.

Vis tik Ieva pabrėžia, kad Kalėdų senelis jų vaikams „atneša“ po vieną dovaną. Berniukai žino, kad visas kitas dovanas dovanoja tėvai, seneliai, dėdės ir tetos.

„Visai nenorime, kad darželyje pasikalbėję vaikai nusimintų, nes mūsų berniukams Kalėdų senelis atnešė 10 dovanų, o jiems galbūt mažiau. Todėl visada sveikiname juos patys nuo savęs, dovanas taip pat perka seneliai, krikštatėviai. Nieko blogo nematome dovanų gausoje, tačiau pabrėžiame, kad jos nuo šeimos narių“, – aiškina kaunietė.

Pašnekovė sako, kad jos vaikai visas dovanas išpakuoja vienu metu ir jiems tai suteikia itin daug džiaugsmo. Moteris specialiai kiekvieną dovaną supakuoja atskirai, o išpakavimo procesas mažiesiems, anot jos, suteikia labai daug džiaugsmo.

Edukologė Indrė Neimantė

Kiekvienais metais – po vieną dovaną

Kiek kitokios nuomonės yra kaunietė Rūta (tikras vardas redakcijai žinomas). Su vyru ji augina du vaikus – berniuką ir mergaitę, kuriems 6 ir 8 matai. Mažieji kasmet po eglute Kalėdų rytą randa po vieną dovaną.

„Gruodžio mėnesio pradžioje su vaikais rašome laiškus Kalėdų seneliui. Visada sakome, kad vaikai gali parašyti daugiau norų, tačiau Kalėdų senelis išrinks vieną dovaną, kurią ir dovanos. Dažniausiai pasirenkame iš sąrašo vieną daiktą, o taip pat visada nuperkame ir keletą knygų. Tikrai nepildome kiekvienos vaikų užgaidos, tai mums atrodo kvaila“, – pasakoja moteris.

Pašnekovė teigia, kad gruodžio mėnesį vaikai ir taip gauna įvairių dovanų. Darželiuose vyksta renginiai, kurių metu apsilanko Kalėdų senelis ir įteikia dovanas, būreliuose taip pat organizuojami renginiai, kurių metu vaikai būna apdovanojami.

„Nereikia išprotėti ir „apipilti“ vaikų dovanomis. Mes norime, kad jie augtų sąmoningi, juk ir mes, suaugę, niekada negauname absoliučiai visko, ko norime. Svarbu ugdyti vaikų sąmoningumą. Mūsų atžalos niekada nesijautė kažkaip blogai vien todėl, kad jie Kalėdų rytą gauna po vieną dovaną, o darželio draugai galbūt daugiau. Juk ne tame švenčių esmė“, – įsitikinusi Rūta.

Anot kaunietės, jie su vyru po vieną dovaną vaikams dovanoja tikrai ne dėl finansinių sunkumų. Jie tiesiog nemato prasmės daugybėje žaislų, kurie vis kaupiasi ir kaupiasi namuose.

Kiekis nėra svarbus

„Family Lab Academy“ Klaipėdos filialo vadovė, Klaipėdos valstybinės kolegijos lektorė, edukologė Indrė Neimantė sako, kad Kalėdos – šventė, kuri yra kupina džiaugsmo. Tačiau jai artėjant neretai tėvelius apima nerimas ir svarstymai, kokias dovanas rinkti savo vaikams.

„Prekybos centrai ir internetinės parduotuvės siūlo daugybę viliojančių pasiūlymų, o vaikai, įkvėpti reklamų, dažnai pasiruošia ilgą norų sąrašą. Tėvų dovanojamas didelis kiekis daiktų bei jų dydis dažnai turi sąsajų su jausmu, kad vaikui buvo skirta pernelyg mažai dėmesio, tačiau norisi jam parodyti meilę“, –teigia pašnekovė.

Specialistė sako, kad ne dovanų gausoje ar jų dydyje slypi švenčių prasmė. Anot jos, vaikai nori dėmesio, meilės ir rūpesčio. Tai jiems svarbiau už bet kokią dovaną.

„Verčiau skirkime daugiau dėmesio atžaloms kasdien. Reguliariai „pripildykime“ vaiko meilės „indą“. Dovanos yra tik papildymas, o ne pagrindinis šventės akcentas“, – pataria edukologė.

Lektorė pabrėžia, kad svarbiausia yra ne dovanų kiekis, o dėmesys vaikams.

Pernelyg didelė stimuliacija gali pridaryti žalos

Edukologė I. Neimantė teigia, kad dovanų gausa gali skirtingai veikti ir pačius vaikus. Todėl reikėtų atsižvelgti į kiekvieną atžalą individualiai.

„Reikėtų stebėti vaiką. Neretai vienu metu gavę daug dovanų vaikai pasimeta ir nebežino, kuo džiaugtis. Tokie vaikai gali bėgti nuo dovanos prie dovanos ir galiausiai visai prarasti susidomėjimą, jaustis perstimuliuoti. Jeigu jūsų vaikas vienas iš tokių, galima susitarti su kitais šeimos nariais ir dovanas įteikti paeiliui. Pavyzdžiui, vieni įteikia Kūčių dieną, kiti – Kalėdų rytą, Naujųjų metų išvakarėse“, – vertingais patarimais dalinasi pašnekovė.

Anot jos, taip pat galima su šeimos nariais susitarti verčiau pirkti ne keletą pavienių dovanų, tačiau vieną brangesnę ir pasiskirstyti finansines išlaidas.

„Gaudamas mažiau dovanų vaikas labiau vertins kiekvieną iš jų, bus mažiau netvarkos namuose. Tačiau visada šeimos nariams ar draugams rekomenduoju pasitarti su vaiko tėvais, pasiteirauti, ko išties vaikui reikia, ypatingai, jei jis dar mažas. Jeigu seneliai ar kiti giminaičiai užsiima rankdarbiais, galbūt jų pačių pagaminta dovana bus daug nuoširdesnė nei dar vienas naujas žaislas“, – svarsto I. Neimantė.

Ji primena, kad Kalėdų šventės esmė – ne materialios dovanos, o buvimas kartu, nuoširdumas, dėmesys ir meilė.

Laimė nepriklauso nuo materialių dalykų

Edukologė nurodo, kad dovanų, kaip ir žaislų namuose, gausa vaikui nėra naudinga. Kai vaikas nuolat gauna daug dovanų, jam gali pradėti atrodyti, kad laimė priklauso nuo materialių dalykų. Tai skatina vartotojiškumą.

„Taip pat didelis dėmesys dovanoms gali atitraukti vaiko dėmesį nuo svarbesnių dalykų, pavyzdžiui: šeimos, draugystės, pačių švenčių esmės. Vaikas gali pradėti vertinti žmones pagal tai, kiek ir jo jie gali padovanoti, o ne pagal tai, kokie jie yra. Kaip bebūtų keista, per didelis dovanų kiekis gali net sukelti vaikui stresą. Jam gali būti sunku susidoroti su naujų žaislų ir žaidimų gausa“, – teigia pašnekovė.

Anot jos, dovanos, žinoma, džiugina, tačiau svarbu, kad jos ne tik suteiktų laimės, bet ir būtų naudingos vaiko raidai. Todėl po Kalėdų eglute padėti puikiai tinka įvairūs kūrybiniai rinkiniai, knygos, vaikų žurnalų prenumeratos, bilietai į renginius. I. Neimantė rekomenduoja vaikams dovanoti patirtį ir žinias.