Vertinant, kaip iki šiol sekėsi lietuviams prisijaukinti mintį dėl nepriklausomų elektros tiekėjų, ekonomistas Tadas Povilauskas sako, kad turbūt suveikė atsainumo, baimės ir delsimo veiksniai.
„Žmonės nusprendė: gal pažiūrės, kas čia bus pirmą, antrą mėnesį – aišku, jiems ta tiekimo kaina bus didesnė, nes bus taikomas garantinis tiekimas. Manau, kad būtent didesnė kaina už tą garantinį tiekimą daugelį – sausį, vasarį, privers pabaigti darbus, jeigu to jie nepadarys iki gruodžio 10 d.“, – sako ekonomistas.
Paklaustas, kodėl dar ne visi elektros vartotojai, patenkantys į pirmąjį etapą pasirinko elektros tiekėją, T. Povilauskas sako nemanantis, kad informacijos pritrūko, tai veikiau lėmė kitokios priežastys.
„Iš elektros tiekėjų pusės aktyvumo manau netrūko. Aš, pavyzdžiui, nesu patenkantis į tą pirmąjį etapą, bet tikrai pakankamai dažnai matydavau viešojoje erdvėje informaciją, kad jau reikia pasirinkti. Manau, kad pasiūlymai buvo pakankamai aktyviai pateikiami vartotojams“, – sako ekonomistas ir priduria, kad visuomenei elektros rinkos liberalizavimas yra nepažįstamas dalykas: visada yra žmonių, kurie nesupranta, nenori suprasti arba tiesiog laukia paskutinės minutės.
Pokytis gali kelti susierzinimą, bet baimintis nereikėtų
„Manau, kad daugeliui tai yra sudėtinga suprasti – anksčiau mokėdavo vieną kainą, buvo planas ir kaina nesikeičia. Juk paprastai žmonės nesigilina, kokia yra elektros kainos dalis biržoje ir pan. Sumoki ir tiek. Dabar, kada atsiverti, bet kurį pasiūlymą, jau turi galvoti, ir tai dalį visuomenės natūraliai išgąsdina. Bet žmonės turi pagalvoti ir įsigilinti“, – teigia T. Povilauskas. Tačiau gerai tai, kad visuomenei kitąmet jau bus aiškiau, kokie šiais metais tiekėją ir planą pasirinkusių gyventojų sprendimai pasiteisino.
Ekonomistas tvirtina, kad nuo kitų metų elektros kaina nežymiai didės, tačiau tai, pasak jo, normalus procesas. „Iki šių metų pabaigos realiai buitiniams vartotojams elektros tiekimo paslauga būdavo įvertinama labai pigiai. Dabar, kada jau įvyks liberalizavimas, tai ta dedamoji išaugs ir tai lems, kad tos bendros išlaidos šiek tiek padidės, bet nežymiai“, – sako T. Povilauskas.
Ekonomistas taip pat atkreipia dėmesį, kad elektros kaina gyventojams šalies mastu svyruoja labiau, kuomet daugiau jų yra pasirinkę ne fiksuotą, o kintamos kainos planą, t.y., kada ji priklauso nuo elektros kainos biržoje.
Kainų svyravimai – nežymūs
„Vienas iš pagrindinių klausimų, jau dabar turintiems pasirinkti elektros tiekimo planą – ar rinktis fiksuotos, ar kintamos elektros kainos planą? Fiksuotos kainos planas tinkamiausias tiems, kurie stebi elektros kainą NordPool biržoje ir mano, kad elektros kaina biržoje per artimiausius metus brangs, todėl nori nuo to apsisaugoti.
Tiems, kuriems nėra baisūs kainų svyravimai ir nesitiki didesnio kainų augimo per artimiausius metus, būtų logiška rinktis kintamos kainos planą žiūrint, kuris tiekėjas pasiūlo mažiausią tiekimo maržą bei reikalauja mažiausio minimalaus mėnesinio mokesčio“, – sako T. Povilauskas.
Pasak jo, daugeliui gyventojų labiausiai tiktų kintamoji kaina. „Galimas kainos susvyravimas apie 10 proc., kas yra apie 4–5 eur per mėnesį – ar tai pakeičia žmogaus finansinę padėtį? Greičiausiai, ne“, – pataria ekonomistas.
Suspėti įmanoma
Energetikos ekspertas Rytas Staselis teigia, kad vartotojai yra pripratę nesirūpinti ir patys negalvoti apie tokius klausimus, kaip elektros tiekėjo pasirinkimas.
„Žinoma, dar yra šiek tiek laiko iki gruodžio 10 d., todėl suspėti tikrai įmanoma“, – sako energetikos ekspertas ir priduria, kad, ko gero, sunkiausia bus tiems, kurie nepriklausomo elektros tiekėjo nepasirinko.
„Jie dabar gaus garantinį tiekimą, tačiau jis tikrai nėra priimtiniausias ar palankiausias kainos požiūriu ir vis tiek, po kurio laiko, bus priversti atlikti tą darbą, kurį jie galėjo atlikti iki gruodžio 10 d.“, – pastebi R. Staselis.
Taigi, anksčiau ar vėliau pasirinkti elektros tiekėją vis tiek reikės. Todėl vertėtų suskubti – pasirinkus nepriklausomą tiekėją bus išvengta jau nuo ateinančio sausio įsijungsiančio brangesnio garantinio tiekimo, kuris bus laikina paslauga.