Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai teigia, kad šalyje vykdoma aktyvi informacinė prevencija. Tikima, kad visuomenės informuotumas padės užkirsti kelią LPI ligų plitimui.

Lytiniu keliu plintančios ligos

„Lytiškumo klausimais Lietuvoje veiklas įgyvendina Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centras (HI SSC). Penkerius metus 24-iose Lietuvos savivaldybėse įgyvendinamas projektas orientuotas į jaunų žmonių sveikatos gerinimą ir stiprinimą, sergamumo lytiškai plintančiomis infekcijomis, ŽIV/AIDS mažinimą ir nepageidaujamo nėštumo prevenciją. Jaunuoliams, kurie dėl įvairių priežasčių nesiryžta kreiptis į koordinatorių ar kitus sveikatos specialistus, pagalbą teikia interneto svetainė Sveikatostinklas.lt. Svetainėje galima rasti informacinių straipsnių sveikatos, lytiškumo ir LGBT+ temomis bei skiltį „Klausk patarimo“, kur Šeškinės poliklinikos specialistai anonimiškai atsako į jaunimo užduodamus klausimus. HI SSC yra parengę ir edukacinės medžiagos švietimo ir sveikatos priežiūros specialistams“, – pasakoja ministerijos atstovai.

Šeškinės poliklinika

Užsienyje siūloma testuotis ir saugotis

Gydytoja Akušerė-ginekologė Brigita Vaigauskaitė-Mažeikienė pastebi, kad lytinės sveikatos problemos dažniau yra ignoruojamos arba uždelsiamos būtent dėl gėdos jausmo, o tai gali turėti rimtų pasekmių sveikatai.

„Jei labai nedrąsu eiti pas gydytoją, galima prieš tai šviestis pačiam asmeniškai ir pabandyti suprasti lytinę sveikatą kaip medicinos sritį – suvokimas, kad lytinė sveikata yra bendra sveikatos dalis, gali sumažinti gėdą“, – įsitikinusi specialistė.

Tuo tarpu kitose Europos valstybėse į problemos sprendimą žiūrima kur kas pragmatiškiau – vien edukacija ir psichologija neapsiribojama.

Nuo 2023 m. Prancūzijoje įgyvendinama nemokamų prezervatyvų jaunesniems nei 25 metų asmenims iniciatyva, kuria siekiama sumažinti LPI plitimą. Nuo šių metų rugsėjo 1 d. Prancūzijos sveikatos priežiūros sistema panaikino reikalavimą gauti receptą chlamidiozės, sifilio, gonorėjos ar hepatito B tyrimams atlikti. Dabar asmenys gali atlikti šiuos tyrimus tiesiogiai medicinos laboratorijose be išankstinės registracijos. Anksčiau tokia galimybė buvo taikoma tik ŽIV tyrimams arba tam tikrose seksualinės sveikatos klinikose.

2022 metais Jungtinėje Karalystėje buvo vykdoma bandomoji LPI prevencijos programa, kuri atskleidė, kad padėtį suvaldyti gali padėti net prekybos automatai. Juose buvo įrengta galimybė įsigyti vienkartinius LPI patikros rinkinius ir pasitikrinti – infekcija yra ar ne. Metus trukusi iniciatyva 11-oje vietų sėkmingai pasiekė asmenis, kurie tikrinosi retai, ypač paveiku tai buvo 16-35 metų amžiaus asmenis. Žurnale „Sexually Transmitted Infections“ paskelbti rezultatai rodo, kad LPI rinkiniai sulaukė didelio susidomėjimo, o jų pardavimai automatuose sudarė net 74 proc. Tokio pobūdžio tyrimai ne tik didina visuomenės informuotumą, bet ir gali išspręsti stigmatizacijos klausimą.

Liga

Jaunimas kuria teigiamus pokyčius

B. Vaigauskaitės-Mažeikienės teigimu, tarp jaunimo jaučiami palankūs pokyčiai ir vis drąsiau kalbama lytiškumo tema, kreipiamasi pagalbos.

„Jauni žmonės iš tikrųjų dažnai lengviau kreipiasi dėl lytinės sveikatos klausimų, ypač dėl to, kad dažniausiai gauna daugiau švietimo apie lytinę sveikatą mokykloje, per socialinę žiniasklaidą ar kitus šaltinius.Jie žino daugiau apie savo kūną ir sveikatos priežiūros svarbą, taip pat šis švietimas padeda sumažinti gėdos jausmą ir stigmatizaciją. Dabartinė jaunoji karta užaugo liberalesnėje visuomenėje“, – įsitikinusi medikė.

SAM atstovai pasakoja, kad valstybiniu lygiu taip pat siekiama mažinti stigmatizaciją.

„Siekiama sudaryti jauniems žmonėms galimybę gauti reikiamas sveikatos priežiūros paslaugas saugioje ir patogioje aplinkoje, užtikrinant privatumą bei konfidencialumą. Savivaldybėse įdarbinti Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatoriai konsultuoja jaunimą, padeda surasti atsakymus į įvairius sveikatos klausimus, tarp kurių ir lytiškumo tema“, – sakoma Ministerijos informacijoje.

Ligų prevencija

Vengrijoje žingsnis atgal, Lietuvoje – aršios diskusijos

Vengrijos lytiškai plintančių ligų draugijos įkūrėja Dr. Tímea Tisza atskleidžia, jog tyrimų dėl LPI ligų statistika šalyje prasta. Pasak jos, tik 42 proc. respondentų kada nors atliko tokius tyrimus, 26 proc. juos atlieka kasmet ir tik 9 proc. laikosi rekomenduojamo dažnumo – tirtis kas tris mėnesius. Negana to, kol didžioji dalis Europos daug dėmesio skiria edukacijai, Vengrijoje nuspręsta drausti lytinį švietimą teikiančioms organizacijoms lankytis mokyklose. Vyriausybė sprendimą motyvavo nuogąstavimais dėl homoseksualumo propagavimo paskaitų metu.

Lietuvoje, SAM duomenimis, 2023–2024 m. „Sveikatos ir lytiškumo bei rengimo šeimai bendroji programa“, vykdyta ugdymo įstaigose, pakeista į Gyvenimo įgūdžių bendrąją programą. Naujoji programa apima temas, susijusias su kontracepcija, lytiniais santykiais, nėštumu, seksualiniu priekabiavimu ir kt. Šios programos vykdymą koordinuoja pedagogai, todėl koordinacija priklauso Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai. Visgi, naujoji programa sulaukė daug aršių diskusijų viešojoje erdvėje.

Šaltinis
Temos
Šio straipsnio tekstinis turinys (visas ar jo dalis) gali būti perpublikuojamas, prieš tai jį pažymėjus sakiniu „Šis turinys buvo sukurtas DELFI projektui PULSE“ bei pridėjus nuorodą į straipsnį.
Pulse autorinės teisės
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją