Siekiama apsaugoti gyventojus, ypač vaikus, nuo pasyvaus rūkymo
Gruodį 27 Europos Sąjungos (ES) valstybių narių sveikatos apsaugos ministrai priėmė rekomendacijas dėl aplinkos be tabako dūmų, nurodoma ES interneto svetainėje.
Persvarstytose rekomendacijose valstybės narės raginamos nerūkymo aplinkos politiką taikyti tokiose lauko vietose kaip vaikų žaidimų aikštelės, sveikatos priežiūros ir švietimo įstaigų lauko teritorijos, viešieji parkai, viešojo transporto stotelės ir kt.
Šalys narės taip pat pritarė raginimui į nerūkymo politiką įtraukti naujus gaminius, pavyzdžiui, elektronines cigaretes ir kaitinamo tabako gaminius, kurie tampa vis populiaresni tarp ypač jaunų vartotojų.
Rekomendacijos parengtos atsižvelgiant į veiksmus, kurių kai kurios valstybės narės jau ėmėsi nacionaliniu lygiu, pavyzdžiui, nerūkymo politiką taikyti švietimo įstaigose, taip pat įtraukti naujus gaminius jau į galiojančius draudimus.
Šiomis rekomendacijomis, visų pirma, siekiama geriau apsaugoti žmones, ypač vaikus ir jaunimą, nuo pasyvaus rūkymo. Jomis taip pat norima mažinti tabako ir naujų gaminių vartojimo plitimą bei atgrasyti nuo jų vartojimo, taip pat kovoti su priklausomybe nuo nikotino.
Kiekviena valstybė narė gali apsvarstyti ir įgyvendinti rekomendacijas, atsižvelgdama į savo nacionalines aplinkybes.
Už švarią, teisingą ir konkurencingą pertvarką atsakinga vykdomoji Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Teresa Ribera pažymi, kad pakeitus gyvenimo būdą galima išvengti daugelio širdies ir kraujagyslių bei kitų lėtinių ligų.
„Tabakas yra pagrindinė mirties, kurios galima išvengti, priežastis ES, o pasyvus rūkymas turi aiškų neigiamą poveikį sveikatai. Komisija yra visapusiškai įsipareigojusi remti valstybių narių pastangas didinti mūsų gyventojų – dabartinės ir būsimų kartų – sveikatą ir atsparumą“, – pabrėžia ji.
Austrijoje ir Čekijoje rekomendacijos sutiktos nepalankiai
Austrijos dienraščio „Der Standard“ žurnalistas David Krutzler remdamasis organizacijos „Cancer Aid Austria“ duomenimis, pažymi, kad Austrijoje kasdien rūko 20,6 proc. vyresnių nei 15 metų amžiaus asmenų, o tai yra daugiau nei ES vidurkis – 19,7 proc.
Anot jo, Austrijos sveikatos apsaugos ministras Johannesas Rauchas laikosi nuomonės, jog daugelis rūkymo ribojimo priemonių šalyje yra įgyvendintos.
„Jau kurį laiką planuojama sugriežtinti rūkymo ribojimus Austrijoje. Įstatymo projekte numatyta drausti rūkyti vaikų žaidimų aikštelėse bei automobiliuose, jei juose yra vaikų. Vis dėlto pokyčių iki šiol nepavyko įgyvendinti dėl valdančiojoje koalicijoje esančios Austrijos liaudies partijos (ÖVP – Österreichische Volkspartei) pasipriešinimo“, – dienraščiui „Der Standard“ sakė J. Rauchas.
Savo ruožtu ÖVP atstovas Augustas Wögingeris „Der Standard“ pabrėžė, kad šalyje tikrai nebus draudimo rūkyti lauke, nes nerūkantieji Austrijoje yra pakankamai apsaugoti.
Kancleris Karlas Nehammeris (ÖVP) dar lapkričio pabaigoje socialiniame tinkle X išsakė savo kritiką papildomiems ribojimams.
„Manau, kad tokie pasiūlymai yra visiškai neteisingas kelias. ES turėtų nustoti bandyti reguliuoti žmonių gyvenimą iki smulkmenų ir vietoj to spręsti svarbius klausimus, pavyzdžiui, susijusius su migracija. Nerūkančiųjų apsauga Austrijoje yra pakankama“, – sakė politikas.
Vis dėlto ÖVP pozicija nėra tokia vienareikšmė, pažymi žurnalistas. Pavyzdžiui, Linco mieste mero pavaduotojas Martinas Hajartas, kuris šiuo metu dalyvauja rinkimų kampanijoje, pasisako už draudimą rūkyti vaikų žaidimų aikštelėse.
„Tai yra aiškus mūsų reikalavimas“, – dienraščiui „Der Standart“ sakė jo biuras.
Žurnalistas D. Krutzler pažymi, kad kituose Austrijos miestuose rūkymas viešose vietose jau seniai uždraustas.
„Pavyzdžiui, Graco mieste jis galioja nuo 2020 m. liepos mėnesio, vietos tarybai vienbalsiai priėmus rezoliuciją. Už vykdymo užtikrinimą atsakinga viešosios tvarkos tarnyba. Už pirmąjį pažeidimą skiriama 30 eurų bauda, o už pakartotinį rūkymą žaidimų aikštelėse gali būti skiriama iki 1 000 eurų bauda. Draudimas rūkyti taip pat galioja Vienoje, Zalcburge ir Insbruke“, – teigia jis.
Čekijos naujienų portalo „Denik Referendum“ žurnalistas Petr Jedlička sako, kad šalyje po naujausių ES rekomendacijų pasipylė visa lavina pranešimų, kad Briuselis vėl nori tyčiotis iš čekų, likviduoti Čekijos gastronomijos sektorių, mat, šalyje ypač populiaru rūkyti restoranų ar kavinių terasose.
Anot jo, rūkymo ribojimo sugriežtinimo per kelerių metų laikotarpį Čekijoje neįves jokia vyriausybė, nes visos dabartinės koalicijos ir opozicijos partijos tam nepritaria.
Žurnalistas taip pat pažymi, kad maždaug šeštadalis gyventojų rūko kasdien, o ketvirtadalis – kasdien arba bent retkarčiais. Vis dėlto, anot jo, rūkančiųjų dalis palaipsniui mažėja – 2012 m. kasdien rūkė ketvirtadalis, o kasdien arba bent retkarčiais – trečdalis.
Čekijoje įprastas ir elektronines cigaretes draudžiama rūkyti mokyklų , ligoninių teritorijose, žaidimų aikštelėse, sporto aikštynuose, viešojo transporto stotelėse ir kt.
Bulgarijoje rekomendacijos dėl rūkymo ribojimo diskusijų nesulaukė
Bulgarijos naujienų portalo „Mediapool.bg“ žurnalistas Krassen Nikolov, remdamasis „Eurostat“ duomenimis, pažymi, kad šalis pagal rūkančiųjų skaičių pirmauja ES. Vis dėlto, anot jo, šalyje nėra jokių ribojimų rūkyti viešose lauko erdvėse, o dėl naujausių Europos Komisijos rekomendacijų politinės diskusijos nevyksta.
„Tarp paauglių rūkymas tebėra rimta problema. Tyrimo rezultatai rodo, kad 26,3 proc. respondentų yra bandę rūkyti cigaretes. Bulgarijos valdžios institucijos nesiima jokių papildomų priemonių rūkymui riboti, o cigarečių ir tabako gaminių akcizai yra vieni iš mažiausių ES“, – atkreipia dėmesį jis.
K. Nikolov taip pat pažymi, kad restoranuose ir baruose rūkyti draudžiama, tačiau Bulgarijos sveikatos priežiūros institucijos toleruoja išimtis, kurios, anot jo, yra korupcijos rezultatas.
Ispanijoje svarbiausi pokyčiai dėl rūkymo ribojimų priimti 2011 m.
Ispanijos nacionalinio statistikos instituto duomenimis, 2022 m. Ispanijoje kasdien rūkė maždaug 17 proc. 16 metų ir vyresnių gyventojų. Tai sudaro apie 6 mln. žmonių. Šis rodiklis nuo 2009 m. gerokai sumažėjo, tuomet jis siekė 26,2 proc.
Ispanijos naujienų portalas „El Confidencial“ informuoja, kad tuometinis Ispanijos vyriausybės pirmininkas José Luisas Rodriguezas Zapatero paskelbė griežtą kovos su tabaku įstatymą.
Iki 2006 m. Ispanijoje buvo galima rūkyti darbo vietose, įskaitant biurus ir gamyklas, universitetuose, restoranuose ar net tam tikrose ligoninių patalpose. Po keleto ankstesnių reglamentų padėtis iš esmės pasikeitė priėmus Įstatymą Nr. 28/2005, kuris įsigaliojo 2006 m. sausį. Šiuo įstatymu uždrausta rūkyti uždarose darbo vietose, o svetingumo sektoriui suteikta lankstumo: barai ir restoranai, priklausomai nuo jų dydžio, galėjo pasirinkti, leisti rūkyti ar ne.
Vėliau, 2011 m. sausį apribojimai buvo sugriežtinti: uždrausta rūkyti visose uždarose viešose erdvėse, įskaitant barus, restoranus ir bendrąsias ligoninių patalpas. Buvo panaikinta galimybė kurti rūkymo zonas uždarose viešose vietose. Draudimas buvo taikomas ir žaidimų aikštelėms. Nuo 2011 m. sausio 2 d. pagal gruodžio 21 d. Ispanijos Kongreso priimtą tabako įstatymą buvo uždrausta rūkyti visose uždarose viešosiose erdvėse ir tam tikrose atvirose teritorijose, pavyzdžiui, parkuose, vaikų žaidimų aikštelėse, mokyklose ir ligoninių teritorijose.
2024 m. balandžio 30 d. Ministrų taryba patvirtino išsamų 2024–2027 m. tabako vartojimo prevencijos ir kontrolės planą, kuriuo šalyje siekiama sumažinti tabako ir jo gaminių vartojimą.
Lietuvoje rekomendacijos vertinamos palankiai
Narkotikų, alkoholio, tabako kontrolės departamento (NATKD) atstovė viešiesiems ryšiams Auksė Kontrimienė pažymi, kad departamentas teigiamai vertina siūlymus ir rekomendacijas, kuriomis siekiama mažinti tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių prieinamumą.
„Departamentas tikisi, kad savivaldybės aktyviau naudosis joms suteiktomis teisėmis, o verslas į Europos Komisijos rekomendacijas reaguos atsakingai, atsižvelgdamas į rūkymo sukeliamas pasekmes sveikatai, taip pat į pasyvaus rūkymo sukeliamą žalą savo klientams“, – sako ji.
A. Kontrimienė taip pat pabrėžia, kad šiuo metu Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymas suteikia teisę savivaldybių taryboms uždrausti rūkyti viešose ir kitose jų valdymo kompetencijai priklausančiose vietose (parkuose, skveruose ir kt.).
„Tai reiškia, kad jau dabar savivaldybių tarybos gali priimti sprendimus paskelbti nerūkymo zonomis aikštes, gatves, skverus ir pan. Departamento surinktais duomenimis, dažniausiai nerūkymo zonomis nustatomos aikštės, parkai ir skverai, bet yra savivaldybių, kuriose yra draudžiama rūkyti ir tam tikrose gatvėse arba alėjose“, – teigia ji.
Tabako ir nikotino vartojimas yra didžiausia rizika sveikatai, kurios galima išvengti, ir pagrindinė ankstyvos mirties priežastis ES, pažymima Bendrijos interneto svetainėje. Pasaulio sveikatos organizacija aiškiai nurodė, kad nėra saugaus pasyvaus rūkymo poveikio lygio, ir pabrėžė, kad pasyvus naujų gaminių, pavyzdžiui, elektroninių cigarečių ir kaitinamo tabako gaminių, aerozolių poveikis gali sukelti rimtų kvėpavimo takų ir širdies ir kraujagyslių problemų.