Nerea apie rekreacinių vietų prieinamumą Ispanijoje: daug ką būtų galima tobulinti
Moteris supranta, kad jai pasisekė, jog Ispanijoje apskritai yra išvystytas žmonėms, turintiems negalią, prieinamų vietų tinklas, suteikiantis galimybę eiti į paplūdimį, maudytis. Vis dėlto ji pabrėžia, kad dar daug ką būtų galima patobulinti.
„Turiu iš anksto rezervuoti vietą, galvoti apie automobilių stovėjimo aikštelę, kad būtų, kur palikti transporto priemonę, galiu eiti tik su vienu palydovu. Be negalios keliamų sunkumų, tai dar vienas nepatogumas. Ribotos maudymosi valandos, apmokyto personalo trūkumas, vietų stoka ir net menkas solidarumas“, – vardija moteris.
Ji taip pat pažymi, kad matyti skirtumai tarp provincijos miesteliuose ir sostinėje Malagoje teikiamų paslaugų. Be to, nors ir prižiūrima, kad būtų laikomasi taisyklių, ne visada pavyksta tai padaryti iki galo.
„Nuo tada, kai susirgau, iki dabar prieinamumas negalią turintiems asmenims pagerėjo, tačiau paslaugos ir jų kokybė priklauso nuo biudžeto, kurį nori skirti valstybinės institucijos“, – sako Nerea.
Tarp pagrindinių negalią turinčių asmenų asociacijų prašymų – įtraukti net ne specifines, bet tiesiog gyventojų patirtį gerinančias prieinamumo priemones, pavyzdžiui, užtikrinti pėsčiųjų taką iki vandens.
Ispanija – šalis, kurioje daugiausia Mėlynųjų vėliavų turinčių paplūdimių
Tam, kad gautų Mėlynąja vėliavą – tarptautinį paplūdimio, prieplaukos ar turistinio laivo kokybės ženklą, – savivaldybės ir paplūdimius administruojančios įstaigos turi įgyvendinti ne tik tarptautinius vandens kokybės, aplinkosauginio švietimo, saugumo, bet ir paslaugų prieinamumo reikalavimus.
Naujausiais programos duomenimis, visame pasaulyje Mėlynosios vėliavos plevėsuoja 51 šalyje, 5121 objekte. Daugiausia Mėlynųjų vėliavų turinčių paplūdimių 2024 m. registruota Ispanijoje (639), Graikijoje (625), Turkijoje (567), Italijoje (485) ir Prancūzijoje (398).
Mėlynosios vėliavos tarptautinę organizaciją 1987 m. įsteigė Prancūzija, Danija, Portugalija ir Ispanija, siekdamos skatinti laikytis aplinkosaugos standartų.
„Siekti visuotinio prieinamumo yra prioritetas“, – tvirtina Mėlynosios vėliavos programą Ispanijoje koordinuojančios Aplinkosaugos ir vartotojų švietimo asociacijos ADEAC-FEE prezidentas José Palacios. Šiuo metu Ispanijoje tarp prioritetų yra šešėlį suteikiančių zonų gerinimas, kai kurių sistemos trūkumų pašalinimas.
Mėlynoji vėliava 2024 m. suteikta septyniems Lietuvos paplūdimiams
Visuomeninės organizacijos „Lietuvos žaliųjų judėjimas“, kuri Lietuvoje koordinuoja Mėlynosios vėliavos programą, vadovas Renaldas Rimavičius, informuoja, kad 2024 m. šios vėliavos, liudijančios švarią ir saugią aplinką, suteiktos septyniems Lietuvos paplūdimiams.
„Mėlynąją vėliavą 2024 m. iškėlė centriniai Nidos, Juodkrantės bei Preilos paplūdimiai Neringoje, Palangos miesto savivaldybės Birutės parko paplūdimys ir Vilniaus miesto savivaldybės Balsio ežero, Žirmūnų, Valakupių I-asis paplūdimiai“, – įvardija R. Rimavičius
„Mėlynosios vėliavos paplūdimiai apytiksliai sudaro apie 6 proc. visų šalies paplūdimių“, – priduria jis.
R. Rimavičius taip pat akcentuoja, kad aplinkosauginio švietimo kriterijais, kurie keliami Mėlynosios vėliavos programoje, nustatyta, jog informaciniame stende paplūdimyje turi būti pateikiama informacija apie Mėlynosios vėliavos programą, poilsiautojams prieinamas aplinkosauginio švietimo veiklas, maudyklos vandens kokybę, pakrantės teritorijoje esančias gamtiškai jautrias teritorijas, paplūdimio zonos žemėlapis, kuriame yra elgesio paplūdimyje taisyklės ir kt.
Anot jo, pagal Mėlynosios vėliavos programoje nustatytus vandens kokybės kriterijus, vandens mėginius turi tirti akredituota laboratorija, vandens kokybė turi atitikti nustatys rodiklius, tik paplūdimai su puikios būklės vandeniu gali pretenduoti į įvertinimą.
„Be to, Mėlynosios vėliavos paplūdimys nuolat turi būti švarus ir prižiūrimas, jame turi būti pakankamai šiukšliadėžių ir konteinerių, taip pat konteineriai (šiukšliadėžės) rūšiuotinoms atliekoms, įrengti tualetai, užtikrinama jų priežiūra. Tokiuose paplūdimiuose draudžiama vedžioti šunis, infrastruktūra paplūdimyje (prieigose) privalo būti prižiūrima, tvarkoma“, – toliau vardija R. Rimavičius.
Galiausiai jis pamini ir saugumo bei paslaugų prieinamumo kriterijus.
„Mėlynosios vėliavos paplūdimiuose turi dirbti gelbėtojai, juose turi būti pirmosios pagalbos priemonės, ženklinimas išskiriant funkcines zonas – pasyvaus ir aktyvaus poilsio, buriavimo (jei tokia veikla vykdoma), takai į paplūdimį (prieigose) turi būti sutvarkyti ir patogūs naudoti. Taip pat būtinas tokio paplūdimio pritaikymas žmonių su negalia poreikiams: turi būti įrengtas pritaikytas takas bei tualetas, automobilių stovėjimo aikštelėse išskirtos vietos“, – pažymi jis.