Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Studentų reikalų departamento direktorius Mantas Simanavičius pastebi, kad įtempčiausias laikas bendrabučių dalybose – vasaros pabaiga. Jis pripažįsta, kad ne visiems studentams užteko vietų, tačiau patikina, kad situacija stabilizuojasi rugsėjo-spalio mėnesiais ir laisvų vietų visada atsiranda.
Panaši situacija ir kitose aukštosiose mokyklose. Klaipėdos universiteto (KU) Infrastruktūros ir plėtros prorektoriaus dr. Benedikto Petrausko teigimu, kol kas pavyko apgyvendinti maždaug 70 proc. studentų. Anot jo, KU aktyviai bendradarbiauja su kitomis Klaipėdos miesto aukštosiomis mokyklomis ir studentų srautus pasidalina, kad vietą bendrabučiuose gautų kuo daugiau norinčių. Kauno technologijos universiteto (KTU) studentų apgyvendinimo centro vadovė Indrė Karbauskienė atskleidžia, kad apgyvendinti būtų galima ne daugiau nei trečdalį studentų, tačiau pasidžiaugia, kad kol kas pavyksta išpildyti visų norinčiųjų prašymus.
Iš kalbintų universitetų atstovų išsiskyrė trys – Vilniaus universitetas, Lietuvos Sveikatos mokslų universitetas ir „Vilnius Tech“. Čia vietą bendrabučiuose, atstovų teigimu, gauna visi arba beveik visi studentai.
„Iš viso išpildėme 95,3 proc. prašymus skirti bendrabučio kambarius. Dalis studentų vietų negavo, nes yra registruoti ir gyvena Vilniuje. Visgi, tikėtina, kad vietas gaus ir likusieji, tad apgyvendinti bus visi norintys. Be to, priėmėme 118 studentų iš užsienio šalių ir šiais metais absoliučiai visi iš jų gavo bendrabučio kambarius“, – pasakoja Giedrė Gedeikytė, „Vilnius Tech“ išorinės komunikacijos projektų vadovė.
Atsinaujina ir planuoja naujus bendrabučius
Aukštųjų mokyklų atstovai atskleidė, kad šiais metais bendrabučių kambarių kainos nekilo visai, arba kilo minimaliai – maždaug 5 procentais. Studentai už vietą bendrabutyje mokės nuo 38 iki 260 eurų per mėnesį. Kaina priklauso nuo miesto, kambario tipo ir įrengimo kokybės. Būtent į pastarąją aukštosios mokyklos teigia investavusios daugiausiai.
Dr. B. Petrausko teigimu, KU bendrabučių patalpos gerinamos, tačiau kambarių būklė ne vienoda. Studentai čia gyvena po du, tris ar keturis, tačiau vienviečių kambarių nėra. Visgi KU planuose – naujo bendrabučio statyba.
„Iki 2025 metų pabaigos, jei nesutrukdys nenumatytos aplinkybės, planuojame pastatyti naują bendrabutį. Ten bus dar geriau ir patogiau“, – įsitikinęs dr. B. Petrauskas.
G. Gedeikytė pažymi, kad „Vilnius Tech“ savo studentų gerbūviu rūpinasi kasmet, o šiemet daugiausia dėmesio buvo skirta erdvių atnaujinimui ir paskutiniojo bendrabučio renovacijos procesui.
„Šiuo metu 4 iš 5 bendrabučių jau yra renovuoti, o siekiant sudaryti tinkamas sąlygas visiems bendrabučiuose gyvenantiems studentams, toliau remontuojamos ir atnaujinamos turimos patalpos. Ruošiamės ir paskutiniojo bendrabučio renovacijai, kuri mums kainuos apie 14 milijonų eurų“, – atskleidžia pašnekovė.
VDU atstovai pažymėjo, kad vasaros metu taip pat buvo atnaujinamos bendrabučių erdvės. Nors remontas vyko tik pavieniuose bendrabučių aukštuose, tačiau atlikti atnaujinimai – esminiai.
„Atnaujinimas susideda iš lubų, sienų, grindų bei durų remonto, elektros instaliacijos keitimo, bevielio tinklo diegimo, naujų baldų, šaldytuvų pirkimo, tad tai nėra tik kosmetinis remontas“, – pastebi M. Simanavičius.
Lengva nebus
Lietuvos Studentų Sąjungos (LSS) atstovė Gabrielė Jarošiūnaitė patikina – daugiausia nerimo naujiems studentams kelia būtent gyvenamosios vietos paieška. Kadangi bendrabučių užtenka ne visiems, pirmumą gauna jautrių socialinių grupių atstovai. Daliai studentų tenka ieškotis būsto nuomai, o tai ne kiekvieno finansams pakeliama našta.
„Anksčiau studentai galėdavo pasinaudoti būsto nuomos kompensacija, tačiau dabar, pasikeitus įstatymui, labai mažai studentų patenka į galinčių gauti kompensaciją gretas. Tie, kurie patenka, pretenduoja į mažą pinigų sumą – apie 80 eurų. Tokia parama būsto nuomos situacijos nepagerina, tad tenka ieškotis darbo ar prašyti artimųjų pagalbos. Pagal naujausią statistiką, Eurostudent VIII bangos tyrimą, viso labo 5 proc. studentų biudžeto ateina iš valstybės (stipendijos, paskolos ir kita), apie 49 proc. – iš artimųjų ir net 40 proc. iš darbo užmokesčio. Vis daugiau studentų yra priversti dirbti tam, kad galėtų studijuoti“, – sako G. Jarošiūnaitė.
Gyvenamosios vietos problema opi ne tik Lietuvoje. Čekijoje studijuojantys jaunuoliai dar prieš teikdami prašymus žino – jeigu jų gyvenamoji vieta nutolusi mažiau nei 100–150 km nuo aukštosios mokyklos, vietos bendrabutyje tikėtis neverta. Leidinio „Denik Referendum“ žurnalisto Petr Jedlička teigimu, šalyje veikia centralizuota bendrabučių paskirstymo sistema, tačiau vietų sulaukia anaiptol ne visi. Lova bendrabutyje kainuoja nuo 120 iki 355 eurų per mėnesį. Vienviečiai kambariai studentams Čekijoje nesuteikiami. Dėl aukštų nuomos kainų net 92 proc. studentų šalyje dirba.
Italijoje bendrabučių sistema nėra išplėtota. Universitetų, kurie siūlo bendrabučius, yra nedaug, todėl konkurencinė kova didelė. Ypač tai jaučiama regionų centruose – Romoje, Milane, Florencijoje ar Bolonijoje. Žurnalistė Silvia Martelli, iš portalo „Il Sole 24 ore“ pastebi, kad pastaraisiais metais Italijoje vis dažnesni studentų protestai, kuriuos pirmiausia lėmė augantis nusivylimas dėl didelių būsto nuomos kainų ir aukštųjų mokyklų skiriamų bendrabučių trūkumo. Beveik pusė Italijoje studijuojančių jaunuolių yra priversti papildomai ieškotis darbo.
Siūlo net pilną maitinimą
Bene daugiausiai skirtingų pasirinkimų turi Ispanijos studentai. Pasak portalo „El Confidencial“ žurnalistės Lola García-Ajofrín, šalyje veikia daugiau nei 90 aukštųjų mokyklų, o studentai gali rinktis net tokius variantus, kur 3 kartus per dieną bus pasirūpinta jų maitinimu. Tiesa, kaina taip pat bus ženkliai didesnė.
„Ispanijoje yra dviejų tipų rezidencijos: „Colegios Mayores“, kurios yra susietos su universitetu, ir universitetų rezidencijos, kurios nėra susijusios su jokia švietimo įstaiga. Taip pat studentai gali nuomotis bendrus butus, tačiau pastarieji yra brangesni, todėl rezidencijos pasirenkamos dažniau. Kainos priklauso nuo regiono, kuriame gyvenama. Pavyzdžiui, Valjadolide kainos svyruoja nuo 590 eurų už bendrą dvivietį kambarį iki 956 eurų už vienvietį kambarį. Saragosoje kainos svyruoja nuo 300 € už dvivietį kambarį iki 815 € už privatų kambarį su pilnu maitinimu“, – teigia L. García-Ajofrín.
Įdomu tai, jog didžioji dalis Ispanijos studentų tik mokosi ir papildomo darbo studijų metu neieško.
Sudalyvaukite trumpoje apklausoje ir padėkite atrinkti tik jums aktualiausias Europos naujienas. Apklausą rasite ČIA