Graikijos naujienų portalo „Efsyn“ duomenimis, situacija rinkoje tampa įtempta, nes vartoti preparatą ne pagal paskirtį pamėgo ne vien patys graikai, tačiau ir į šalį plūstantys vaistų turistai iš Bulgarijos, Serbijos, Rumunijos, Italijos ir Turkijos. Už vaistų tiekimą atsakingos institucijos išsiaiškino, kad semagliutido preparatai skiriami ne pagal pirminę jų paskirtį, o receptus dažnai išrašo su diabeto gydymu nesusiję medikai, pavyzdžiui – odontologai. Nors viena iš semagliutido funkcijų yra svorio kontrolė, tačiau netgi šiuo atveju vaistą turėtų parinkti ir skirti atitinkami specialistai.

2023 m. ir 2024 m. Graikijos nacionalinė sveikatos priežiūros agentūra skyrė 28 nuobaudas, iš viso 50 000 eurų baudas už perteklinį semagliutido preparato išrašymą.

Čekijos respublikoje susidūrus su problema uždraustas vaisto su semagliutidais eksportas, o sveikatos apsaugos ministerija ėmė riboti jo skyrimą: vaistą išrašyti gali tik gydytojai diabetologai ir endokrinologai, o jį gauti gali tik žmonės, sergantys II tipo cukriniu diabetu. Visgi, kilus dideliam visuomenės nepasitenkinimui, šiais metais preparato pardavimas vėl atlaisvintas.

Nutukimas

Lietuvoje rizikos fiksuotos ir suvaldytos

Pasak Lietuvos Sveikatos ministerijos (SAM) atstovų, preparato stygius susidarė dėl jo išaugusio poreikio, tad vaisto tiekimas Europoje kartkartėmis sutrinka, tačiau mūsų šalyje vykdoma vaistų išdavimo kontrolė kol kas rizikos nekelia. Preparatų, kuriuose semagliutidai yra veiklioji medžiaga, vartojimas ne pagal paskirtį galimas ir Lietuvoje, tačiau tik dėl rimtų priežasčių ir gavus ASPĮ gydytojų konsiliumo pritarimą. Papildomai įvesta ir kontrolė vaistinėse.

„SAM, siekdama suvaldyti situaciją su padidėjusiu vaisto poreikiu, inicijavo taisyklių pakeitimus ir įpareigojo vaistines nuo 2023 m. rugpjūčio 1 d. 1 formos receptus, pagal kuriuos parduoti nekompensuojamieji vaistiniai preparatai, kurių veikliosios medžiagos bendrinis pavadinimas yra semagliutidas, saugoti vienerius metus“, – pasakoja SAM atstovai.

Sergantys nesulaukia kompensacijos

Bulgarijos naujienų portalo „Mediapool“ duomenimis, nors semagliutidų preparatai šiuo metu nėra įtraukti į trūkstamų vaistų sąrašą, tačiau situacija suvaldyta visai neseniai. Visgi, kontrolės priemonės paveikė ne tik tuos, kurie vaistą rinkosi kaip liekninamąjį preparatą, bet ir sergančiuosius. Bulgarijoje valstybė nekompensuoja mažesnio nei 1mg dozės vaisto. Šis dažniausiai skiriamas cukrinio diabeto gydymo pradžioje, todėl naujai susirgusiems ligoniams už vaistą tenka mokėti patiems. Valstybė atsisako į gydymo planus įtraukti naujus pacientus, o sprendimas motyvuojamas išaugusia preparato paklausa ir jo trūkumu rinkoje. Bulgarijos žurnalistai pažymi, kad gyventojai labai dažnai keliauja į Graikiją įsigyti vaistų – ne tik semagliutidų, bet ir nuo kitų reikšmingų ligų.

Gydytoja endokrinologė Dr. Rajana Stojanova, portalui „Mediapool“ komentavo, kad semagliutidų pagrindu paremtas preparatas neturėtų būti vartojamas svoriui mažinti, jeigu pirminė jo paskirtis nėra tokia, tačiau Bulgarijoje pacientai jį masiškai perka ir vartoja ne pagal paskirtį.

„Šiais preparatais pradėta plačiai spekuliuoti ir jį priėmė žmonės, kuriems tokio svorio mažinimo dėl medicininių priežasčių nereikia“, - komentavo ji.

Tokią pačią poziciją išreiškė ir Vaistų vykdomosios agentūros direktorius Bogdanas Kirilovas.

„Vaistas neturi indikacijų svoriui mažinti ir turėtų būti vartojamas sergant diabetu tik gydytojui paskyrus. Rinkoje yra registruotų vaistų, skirtų būtent svoriui mažinti“, – teigė jis.

Insulinas, leidžiamas į pilvą

Didesnis iššūkis – nuolatinis stebėjimas

Vaikų ir jaunimo diabeto klubo „Diabitė“ valdybos pirmininkas Kristijonas Šešelgis pasakoja, kad Lietuvoje kol kas nesusiduriame su vaisto diabetui gydyti stygiumi, tačiau didžiausia problema – kompensacinė sistema.

„Diabetas yra klastinga liga, kurios nekontroliuojant atsiranda rimtos komplikacijos: aklumas, amputacijos, nejautra ir pan. Sergantiesiems būtina nuolatos sekti gliukozės kiekį kraujyje. Tam geriausia priemonė yra taip vadinamos sensorių sistemos. Jos taip pat yra valstybės kompensuojamos, sunkesnio I tipo diabeto pacientams. Tačiau II tipo diabeto pacientams minėtos kontrolės priemonės nėra kompensuojamos, ir tai yra problema, kadangi diabeto nuolatinė kontrolė reikalinga abiejų diabeto tipų ligoniams“, – atskleidžia pašnekovas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją