Bus kompensuojamos išlaidos
Šiuo metu ŽŪM nacionalinės paramos lėšomis remia ekologiškų ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimą ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Šioje veikloje dalyvauja 70 vaikų darželių iš 18 savivaldybių.
Tačiau tik 8 vaikų darželiai Lietuvoje yra sertifikavę ir naudoja viešojo maitinimo veiklos ekologiškumo ženklą. Iš jų vienas Kauno darželis naudoja auksinį ženklą.
ŽŪM, remiantis Danijos gerąja patirtimi, yra patentavusi tris viešojo maitinimo veiklos ekologiškumo ženklus, kuriuose nurodyti skirtingi ekologiškumo procento intervalai: bronzinis 30–60 proc., sidabrinis 60–90 proc. ir auksinis 90–100 proc.
Norint paskatinti ikimokyklinio ugdymo įstaigas, kurios maitina vaikučius ekologišku maistu, naudoti viešojo maitinimo veiklos ekologiškumo ženklus, ŽŪM pagal De minimis programą šiems ir dvejiems ateinantiems metams numatė lėšas ir parengė Pagalbos ikimokyklinio ugdymo įstaigoms vykdant ekologiško viešojo maitinimo veiklą ekologiškumo ženklo naudojimo išlaidų kompensavimo taisyklių projektą.
Pagalba bus teikiama vaikų ugdymo įstaigoms, dirbančioms Lietuvoje pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, taip pat daugiafunkciniams centrams ir pagal pradinio ugdymo programas dirbančioms vaikų ugdymo įstaigoms (tik tiems centrams ir įstaigoms, kurie dirba ir pagal ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo programas), kurios naudoja vieną iš trijų viešojo maitinimo veiklos ekologiškumo ženklų.
Kokia tai pagalba? Bus kompensuojamos ikimokyklinio vaikų ugdymo įstaigų VšĮ „Ekoagros” sumokėtos viešojo maitinimo veiklos ekologiškumo ženklų sertifikavimo ir kontrolės išlaidos: už šiais metais sumokėtą deklaracijos vertinimo mokestį (2025 m. ir vėlesniais metais – už einamaisiais arba praėjusiais metais sumokėtą sumą) ir kasmet mokamą ekologiškų produktų ruošimo ir tvarkymo mokestį: pagal 2024 m. pateiktą paraišką būtų kompensuojamos 2022–2024 m. patirtos išlaidos, pagal 2025 m. pateiktą paraišką – 2022–2025 m. patirtos išlaidos, o 2026-aisiais ir vėlesniais metais gali būti kompensuojamos ne anksčiau kaip už 5 praėjusius metus patirtos išlaidos.
Paraiškos forma yra pateikiama taisyklių projekto priede. Ji bus skelbiama ŽŪM interneto svetainėje https://zum.lrv.lt ir Nacionalinės mokėjimo agentūros prie ŽŪM (NMA) interneto svetainėje https://nma.lrv.lt.
NMA interneto svetainėje bus nurodomas paraiškų priėmimo terminas, visoms priimamoms paraiškoms kvietimo laikotarpiui skiriama bendra paramos suma ir kita informacija.
Ūkininkai palankiai sutinka ŽŪM iniciatyvas
Ekologiškai ūkininkaujantieji pritaria ŽŪM paskatoms, kurios nukreiptos į sveikatai palankų vaikų maitinimą. Tai suteikia ūkininkams optimizmo ir stiprina ekologinės žemės ūkio produkcijos gamybos sektorių.
Žemės ūkio kooperatinės bendrovės „Bio LEUA“, kurios narių produkcija tiekiama viešajam sektoriui, vadovas Nikolajus Dubnikovas pastebi, kad ekologiško maisto poreikis auga, o tai yra pagrindas ekologinei žemdirbystei plėtotis ir vystytis.
Jis ypač džiaugiasi tuo, kad ugdymo įstaigose auga poreikis vaikus maitinti kokybišku maistu. Pasak žemės ūkio kooperatinės bendrovės vadovo, tai reiškia, kad visuomenėje atsiranda vis daugiau supratimo, kaip svarbu auginti sveiką ir stiprią jaunąją kartą.
Tokias visuomenės nuotaikas iškart jaučia ekologinės gamybos ūkiai. Kai auga poreikis ekologiškoms daržovėms, vaisiams, uogoms, kiaušiniams, vištienai, jautienai ir kitai produkcijai, ūkininkai gali planuoti savo veiklą ir investicijas į priekį.
Pokyčiai pastebimi ir tose ikimokyklinėse įstaigose, kur vaikai maitinami sveikatai palankiu maistu. Tokių įstaigų yra nemažai Ukmergės rajone, kur ir gimė iniciatyvos ikimokyklinukus maitinti ekologiškais produktais.
Ukmergės vaikų lopšelio-darželio „Žiogelis“ direktorė Birutė Jucevičienė teigė, kad ekologiškas maitinimas turi įtakos vaikų sveikatai. Anot jos, vaikų darželio lankomumas yra labai geras, vadinasi, auklėtiniai mažiau serga. Tačiau tokio maitinimo poveikis vaikų sveikatai kol kas dar nėra pagrįstas tyrimais. Ikimokyklinės įstaigos brandina mintį, kad galbūt medicinos atstovai imsis iniciatyvos ir įrodys ekologinės mitybos naudą vaikų sveikatai.
Padidino ekologines išmokas
Ekologiškai dirbantys ūkininkai yra remiami pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginį planą (SP). Siekiant, kad ekologinis ūkininkavimas taptų patrauklesnis, šiemet buvo padidintos ekologinės išmokos ir išmokų dydžio mažinimo stambesniems ekologiniams ūkiams taikymas.
Pakeitus SP, ekologinės gamybos ūkiai gaus apie 15–16 proc. didesnes ekologines išmokas, o stambiems ekologiniams ūkiams bus taikomas naujas, palankesnis išmokų mokėjimo principas, t. y. plotas, viršijantis 300 ha, bus remiamas 85 proc., kai 2023 m. plotas, viršijantis 200 ha, buvo remiamas 70 proc.
Ekologinė išmoka už javus ir daugiametes žoles sėklai padidėjo nuo 239 Eur/ha iki 275 Eur/ha; už vaisius, uogas, daržoves, vaistažoles ir prieskoninius augalus – nuo 560 Eur/ha iki 644 Eur/ha; už daugiametes žoles – nuo 198 Eur/ha iki 229 Eur/ha.
Taip pat išaugo ir perėjimo prie ekologinio ūkininkavimo išmokos: už javus ir daugiametes žoles sėklai – nuo 280 Eur/ha iki 322 Eur/ha; už vaisius, uogas, daržoves, vaistažoles ir prieskoninius augalus – nuo 652 Eur/ha iki 750 Eur/ha; už daugiametes žoles – nuo 206 Eur/ha iki 238 Eur/ha.
Dar viena gera paskata ekologiniams ūkiams – galimybė gauti daugiau papildomų kompensacinių išmokų, dalyvaujant jau visose kompleksinės ekologinės sistemos „Veiklos ariamojoje žemėje“ gamybinėse veiklose, t. y. ne tik augalų kaitoje, tarpiniuose pasėliuose, neariamosios žemdirbystės technologijų taikyme, bet ir sertifikuotos sėklos naudojime bei naujoje ekologinėje sistemoje „Ariamosios žemės keitimas pievomis, jų išlaikymas ir priežiūra“.