Populiariausia sritis – prekyba

„Gal tokia viena iš didžiausių kategorijų, kur ieškoma sezoninių darbuotojų, tai yra prekybos sritis, ir čia jau darbuotojai reikalingi ne tik kurortuose, Palangoje ir Šventojoje, kaip įprastai, bet ir didžiuosiuose miestuose. Reikalingi pagalbiniai darbuotojai, salės darbuotojai, kasininkai, pardavėjai, prisideda ir lauko prekyba. Tokių darbo pasiūlymų tikrai yra bene didžiausias kiekis.

Ieškantieji darbo, kurie dairosi sezoninių darbų, taip pat prioritetą teikia būtent prekybos sričiai. Jiems tai yra viena iš patraukliausių sričių. Matome, kaip reaguoja jaunimas, tai labai dažnai nurodo, kad ieškau darbo prekyboje, greitai mokausi, patirties neturiu, bet galiu greitai viską perprasti“, – situaciją darbo rinkoje apžvelgia specialistė.

Paklausta, kokio atlygio galima tikėtis dirbant sezoninį darbą, R. Karavaitienė pastebi, kad dažniausiai tai susiję su minimaliu darbo užmokesčiu. Priežastis paprasta – dažniausiai toks darbas nereikalauja išskirtinių kompetencijų, tad darbo vietos puikiai tinka nekvalifikuotiems darbuotojams.

„Sezoninių darbų ypatumas yra toks, kad jis labai susijęs su minimaliu mėnesiniu atlyginimu arba minimaliu valandiniu atlyginimu. Dažniausia vyraujantis atlyginimas, kokį siūlo darbdaviai, yra minimalaus mėnesinio atlyginimo ribose. Kiek matome darbo pasiūlymuose, tai maždaug nuo 900 iki 1300 eurų – tai dažniausiai pasitaikantys pasiūlymai. Yra, aišku, įvairovės, priklausomai nuo pareigų, nuo galimybės, pavyzdžiui, užsidirbti papildomai, kada dalis atlyginimo yra stabili, tačiau siūlomi ir priedai, tai vėlgi galima tikėtis kažkokio didesnio atlyginimo“, – pastebi ji.

Daugėja sezoninio darbo pasiūlymų: darbdaviai siūlo padirbėti ne tik kurortuose ir maitinimo sektoriuje

Siūlo papildomų naudų

Vis dėlto, atlyginimu darbdaviai neapsiriboja. Potencialius darbuotojus, kaip pastebi laidos „Delfi diena“ pašnekovė, jie bando vilioti siūlydami įvairias naudas.

„Jeigu siūlomas darbas kurortuose, tikrai labai dažna įmonė, ypač jeigu teikia apgyvendinimo paslaugas, turi didesnes patalpas, kviečiasi komandas netgi iš praėjusių metų, kurioms siūlo ir apgyvendinimą, ir maitinimą, ir sako, kad bus pramogų, galėsite ir padirbėti, ir pailsėti. Tai kurortai turi to tokio žavesio, kur sako, kad čia ne tik darbas, bet ir pramogos.

Yra ir tokių jaunuolių, kurie susiburia keliese ir ieško vasarą darbo su draugu, būna net keliese ieškosi vienu metu, nori dirbti vienoje vietoje, būti kartu, leisti gerai laiką. Įmonės tikrai prisiderina prie tokių poreikių – yra įvairiausių darbo kombinacijų, tiek laiko atžvilgiu, tiek trukmės atžvilgiu, – tikrai nėra taip paprasta susirasti darbuotojų, ypač sezoninių darbuotojų, todėl įmonėse tikrai yra lankstumo“, – vardija ji.

„CV-Online“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė

Vis dėlto, darbas kurortuose ir įvairios ten siūlomos naudos labiau aktualios studentams. Moksleiviai, ieškantys darbo vasarą, mieliau renkasi tokias darbo vietas, kurios yra arti namų, tad ir pramogos Lietuvos pajūryje juos menkai vilioja.

„Jeigu pasižiūrėsime į jaunesnę auditoriją, kuri yra mokyklinio amžiaus, tai jie visgi dažniau žiūrisi darbo arčiau namų. Tai nebūtinai akis krypsta link kurortų, bet link to, kad būtų patogu, šalia namų, kad būtų pasirinkimas dirbti puse ar 0,75 etato, lankstesnės darbo sąlygos.

Ir dar kas moksleiviams svarbu, kad jie įprastai ieško darbo liepos–rugpjūčio mėnesiams. O darbdaviai ieško darbuotojų, kurie dirbtų nuo birželio iki rugpjūčio pabaigos. Tai jau mokyklinio amžiaus darbuotojai yra ne pati parankiausia auditorija – darbdaviai visgi žiūri į studentiško amžiaus kandidatus, toks pasirinkimas yra dažnesnis“, – aiškina R. Karavaitienė.

Jaunimas

Studentams, kaip sako specialistė, šiais metais, kaip niekada iki šiol, apstu ir gerai apmokamos vasaros praktikos pasiūlymų.

„O praktika siūloma įvairiausiose srityse. Gal daugiausiai, kiek aš pastebėjau, pasiūlymų buvo gamybos srityje, tai vėlgi taikoma į studentus, nes įmonės netgi taip ir galvoja, kad jeigu vasaros metu pasikviesime sau su atitinkamu išsilavinimu studentų, apmokėsime jų vasaros praktiką, gali būti, kad paskui jie pasiliks pas mus kaip ilgalaikiai darbuotojai. Tai vasaros metą įmonės išnaudoja ir naujų darbuotojų pritraukimui“, – pastebi pašnekovė.

Sezoninį darbą dirba ne tik moksleiviai ir studentai

R. Karavaitienė taip pat atkreipia dėmesį, kad nors ir įprasta manyti, jog sezoninio darbo dažniausiai ieško jaunimas, tai nėra visiška tiesa. Toks darbas domina ir vyresnius žmones.

„Mes darėme nedidelę ieškančių sezoninio darbo apklausą ir pastebėjome, kad yra ir virš 30 metų, ir virš 40 metų ieškančių darbo, bet tada yra tam tikros sąlygos. Dažnu atveju tai būna arba ilgalaikiai, arba trumpalaikiai bedarbiai, dažnu atveju tai būna neturintys darbo rinkoje paklausaus išsilavinimo arba neturintys tam tikrų specifinių reikalingų įgūdžių.

Taigi būna tam tikrų išimčių, kur vyresnieji taip pat ieškosi to sezoninio darbo. Kaip ir prieš keletą metų – buvo tokios kelios bangos, kad švietimo srities darbuotojai ilgesnes sezonines atostogas išnaudodavo būtent sezoniniams darbams ir dažnu atveju rinkdavosi darbus užsienyje“, – sako R. Karavaitienė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją