Prarado dėl kritusio dolerio kurso

Naujausioje laidoje aptariami dalyvių dabartiniai rezultatai: po keturių projekto mėnesių V. Orkinė yra uždirbusi 8,02 euro, investicijų robotas – 6,41 euro, o R. Širvinskas-Makalius praradęs 3,45 euro. Tiesa, pats juokaudamas sakė, kad tai – niekis. Ir pasidalijo, kad per pastarąsias dvi savaites susidūrė su rizika, kurios nebuvo numatęs – prarado dalį uždarbio dėl kritusio dolerio kurso.

Kai nemiega pinigai

„Man atrodo, kad visos akcijų rinkos jau kaip ir atsistatė. Aš iš savo įsigytų akcijų iš tikrųjų esu uždirbęs – netgi 12 eurų. Bet jų nesimato. Ar žinote, kodėl? Aš ir pats sėdžiu, nagrinėju, kodėl tų eurų man nesimato – rodo plius 12 eurų, o yra mažiau keturiais, – geros nuotaikos nestokodamas kalbėjo R. Širvinskas-Makalius.

– Pasirodo, kad akcijos buvo perkamos eurus verčiant į dolerį, o doleris prieš kelis mėnesius, kai pirkau akcijas, kainavo 0,94–0,95 euro, o pastaruoju metu, kai mums jau reikėjo fiksuoti rezultatą, dolerio vertė smuko iki 0,89–0,9 euro. Tai nuo 100 eurų praradau 4–5 eurus. Kadangi 300 mano eurų yra investuota į akcijas ir būtent doleriais, turiu neįtikėtinai gerą pamoką – praradau tuos 12 eurų vien dėl valiutos kurso svyravimo. Tai yra tas dalykas, apie kurį aš tiesiog nepagalvojau.

Kitas – kadangi 300 eurų yra įdėti į akcijas, už pastarąjį 100 eurų buvo įsigyta „Technologies“ fondo. Gali būti, kad dėl vienos programinės įrangos dužimo, lūžimo, ar dėl to, kad jau buvo pasiekta aukščiausia riba, mano 100 eurų sumenko dar 7 eurais. Tai man buvo pamoka, nes rinkdamasis fondą žiūrėjau į istoriją. O istorija žaliavo, augo, tie procentai kilo, vertė didėjo ir pan. Tai, ko turbūt dažniausiai ir klausia tame klausimyne pasiruošusio investuoti žmogaus, ar supranti, kad tai, kas buvo istoriškai, nereiškia, jog taip pat bus ir ateityje. Tai aš supratau.“

Kristina Ruseckienė, Viktorija Orkinė, Rimvydas Širvinskas-Makalius

Imsis alternatyvios investicijos

V. Orkinės rezultatas auga. Paklausta, ar nesumenko ir jos investicijos dėl pasikeitusio valiutos kurso, V. Orkinė sakė, kad kursas įtakos neturėjo. „Bet žiūriu dabar į šalia parašytus procentus. Mes jau keturis mėnesius investuojame. Tai man labiau norėtųsi pakalbėti apie tai, ar tai yra geras rezultatas ar ne. Taip, atrodo, kad uždirbi, bet tai yra visai ne tai, ko tikėjomės.

Jeigu pažiūrėtume į metinę grąžą, ji būtų labai, labai konservatyvi. Skaičius kaip ir gerai, aš neliūdžiu, bet kad labai džiaugiuosi, tikrai taip nėra, – šypsodamasi sakė V. Orkinė ir pridūrė: – Tas kritimas vis dėlto turėjo labai didelę įtaką ir kol kas, nors ir išlipome iš tos duobės, stabilumas man atrodo dar labai ribotas. Jeigu pažiūri kasdien – vieną dieną pakyla, kitą – nukrenta. Bet realiai ilgą laiką yra visiškai tiesi kreivė. Ir tai reiškia, kad tu įdėjai tuos pinigus, bet jie nieko neuždirbo, tiesiog guli.“

V. Orkinė atskleidė, kad nusprendė rizikuoti. Kaip pati sakė, nepavadintų to labai didele rizika, bet kitiems to daryti vis dėlto nepatartų: „Planuoju padaryti vieną tokią investiciją į produktą, kurį suprantu. Bus visiškai alternatyvi investicija. Ne tai, kas yra labai aišku – akcijos, obligacijos.“

Paprašyta praskleisti paslapties šydą, V. Orkinė pasidalijo, kad investicija bus susijusi su jos pomėgiu – juvelyrika: „Pirksiu brangakmenį. Už 100 eurų. Nebūtinai reikia tūkstantį ar 10 tūkst. turėti, kad galėtum pirkti brangakmenį. Kai nusipirksiu, galėsiu atsinešti parodyti (juokiasi).“

Viktorija Orkinė

Investicijų roboto rezultatai stabilūs

SEB banko Taupymo, investavimo ir pensijų paslaugų vadovė Kristina Ruseckienė, kalbėdama, kaip sekasi jų investicijų robotui, sakė, kad šis demonstruoja gana stabilius rezultatus: „Investicijų roboto rezultatais džiaugiuosi, nes jis yra stabiliai augantis. Ir mes, žinodami, kur investavome, žinome, kad tai yra diversifikuota investicija, kad tai yra reguliarios įmokos ir kad mes kažkokių didžiulių šuolių ir nesitikime. Tai reiškia, kad iš investicijų roboto tikimės ilgalaikio, stabilaus augimo. Mes jį ir matome.

Grįžtant prie sugaišto laiko, kada pirkti, kada parduoti, o tai iš tikrųjų užtrunka, čia kiekvienas investuotojas turbūt ir susiduria su dilema. Aišku, norint gerokai uždirbti, turi gaudyti tuos momentus, turi investuoti didesnę sumą ir tikėtis, kad tuo momentu, kai pirkai, iš tikrųjų buvo tokia nukritusi vertė ir po to jau prasidės augimas.

Kaip pagauti tą momentą? Jeigu esi profesionalas, gali atlikti tam tikras analizes ir iš tikrųjų jos yra vertos dėmesio. Bet galų gale mes visi esame žmonės ir emocijos čia daro savo. Pagauti tą idealų momentą pirkti ir idealų parduoti yra tikrai sudėtinga, dažnu atveju net neįmanoma. Bet įmanoma daryti tai, ką daro investicijų robotas. T. y., mes galime eliminuoti arba sumažinti būtent pirkimo ne laiku riziką.

Kaip tai daro mūsų robotas? Jis kviečia investuoti reguliariai. Tai reiškia, kad investuojant reguliariai į tą pačią strategiją, į tą patį instrumentą, tu turi galimybę pirkti ir brangiai, ir pigiai. Tarkime, pirmą mėnesį, kai pirkau, investicijų vertė buvo aukšta, paskui ji reguliariai pradėjo kristi kokius tris mėnesius, bet kiekvieną mėnesį investuodama aš tą nuostolį išlyginu ir jis nėra toks didelis, jei būčiau investavusi tik kartą ir, tarkime, patyrusi 30 proc. nuostolį po trijų mėnesių. Bet, jeigu aš kiekvieną mėnesį perku krentant kainai, tai reiškia, kad aš eliminuoju didelio kritimo riziką, ir tuo pačiu, kai pradės kilti kaina ir aš toliau reguliariai investuosiu, turėsiu galimybę greičiau tą savo nuostolį eliminuoti.

Kristina Ruseckienė

Mes visi esame reguliarūs investuotojai. Tik skirtumas yra tas, kad Rimvydas ir Viktorija gaudo momentus ir ieško tų instrumentų, kada tinkamas laikas į tą turto klasę investuoti, o investicijų robotas neieško. Tai reiškia, kad šie du investuotojai tam skiria laiko, nori tai daryti ir tikisi didelio uždarbio, o mūsų virtualus investuotojas tiesiog ramiai gyvena savo gyvenimą, savo energiją nukreipia ten, kur kuria pridėtinę vertę, o jo pinigai reguliariomis įmokomis yra investuojami ir eliminuojama ši rizika.“

Kiek tikisi uždirbti?

Investavimo projektas truks metus. Paklausta, koks investicijų roboto lūkestis uždirbti, K. Ruseckienė sakė: „Lūkesčių nedėliojame, bet, kadangi tai yra maksimalaus augimo strategija, lūkestis yra ne 2 proc. Ir ne šis, kurį matome dabar – 1,6 proc. Jis yra didesnis, bet mes kalbame apie labai ilgą laikotarpį. Taigi lūkestis uždirbti – daugiau kaip 5 proc. ir galbūt net gerokai daugiau, bet nenoriu dabar spekuliuoti tais skaičiais.“

To paties pasiteiravus V. Orkinės, dalyvė teigė, kad tikslas – bent 10 proc., o 12 proc. labai džiugintų. „O dabar matosi, kad mano saugūs instrumentai, kurie uždirba 9,5 proc. metinės grąžos, kol kas yra geriausi šiai dienai. Tai, kas stabiliai į tą paskolą investuota, kur mažiausiai rizikinga ir iš jos aš tikėjausi, kad sumažins mano portfelio vertę, tai šiuo metu ji kaip tik labiau ją gelbėja, traukia į viršų“, – sakė V. Orkinė.

R. Širvinskas-Makalius teigė, kad atėjęs į šį projektą apskritai neturėjo lūkesčio užsidirbti, atėjo čia pagilinti savo žinių: „Kalbant apie savo tolimesnius veiksmus, manau, kad pasimokiau, jog kita valiuta ko nors įsigyti bent jau šiuo metu nevertėtų. Beveik esu tikras, kad sustiprės tas doleris, norėčiau vis ką nors naujo pabandyti, radau įvairiausių galimybių investuoti, kur tikrai gali būti grąža. Galbūt aš irgi norėčiau tokį tikslą užsibrėžti, kad projekto pabaigoje kokie 9 ar 10 proc. būtų mano uždirbta. O kaip bus, priklausys nuo Amerikos (juokiasi).“

Visą laidos epizodą galite pažiūrėti čia:

Laidą „Kai nemiega pinigai“ kviečiame žiūrėti kas antrą savaitę „Delfi“ portale ir kartu su projekto dalyviais sekti, kaip jiems sekasi priėmus šį iššūkį. Kiekvieną mėnesį investuotojų piniginės pasipildo po 100 eurų, kuriuos kiekvienas gali investuoti ten, kur tik patys nori.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją