Viktorija šovė į viršų
Šeštąjį šimtą investavę projekto dalyviai ekrane išvydo savo rezultatus: Viktorija pirmauja, turi 776,16 euro, investicijų robotas yra antroje vietoje su 629,83 euro, o R. Širvinskas-Makalius turi sukaupęs 616,76 euro.
Paklaustas, kaip jaučiasi dėl savo pasiektų rezultatų, R. Širvinskas-Makalius sakė: „Esu uždirbęs beveik 17 eurų, tai yra beveik keturi mano dienos pietūs. Negaliu pasakyti, kad dėl to liūdžiu, nes esu pliuse. Kaip ir viskas man neblogai, nors ir esu trečioje vietoje.“
Komentuodama antroje vietoje esančio investicijų roboto rezultatus SEB asmeninių šeimos finansų ekspertė Sigita Strockytė-Varnė sakė, kad „robotas yra niekuo nenustebęs, nes puikiai žino, kaip viskas turėtų būti, laikosi savo nuoseklios strategijos ir daro tą patį, ką darė ir praėjusį mėnesį“.
S. Strockytė-Varnė užsiminė, kad matomą rezultatą vertintų kitaip: „Aš nestebiu tos grąžos, kurią mes matome, kad tai yra 4,97 proc., o uždirbta beveik 30 eurų. Aš matau, kad šiuo metu, jeigu turime tokių žiūrovų, kurie irgi pradėjo investuoti ir skirti tam po 100 eurų kiekvieną mėnesį, šiandien investicijose jie turi daugiau kaip 600 eurų. Jei būtų nepradėję to daryti, tą 100 eurų galbūt būtų tiesiog sutaupę, be tų papildomų 30 eurų, arba galbūt būtų juos išleidę.
Man atrodo, kad ir turime žiūrėti į tai, ką norime parodyti – kas yra tas ilgalaikis, pasyvus, nuobodokas investavimas. Tai yra toks kapitalo kaupimas, ypač, kai tu tai gali daryti tik mažomis sumomis. Taigi aš šį rezultatą matau labai teigiamą.“
V. Orkinė šovė į viršų pardavusi įsigytą brangakmenį. „Galvoju, ką daryti su uždirbtais pinigais. Pasilikau labai nedidelį skirtumą, o tą 100 eurų, kur plius buvo, įdėjau dar kartą, galvoju, tegu jis dar dirba papildomai. Tai jis jau irgi truputį yra uždirbęs. Visai pasiteisino“, – dalijosi Viktorija.
Priėmė keistą sprendimą
R. Širvinskas-Makalius laidoje sakė, kad jo pinigai gal šiek tiek ir miega, bet pats, kaip investavimo pradinukas, patikino tikrai nemiegantis. Taip pat pasidalijo pastebėjęs, kad įmonėmis, į kurias investavo ir kurios sėkmingai vykdo savo veiklą, jis nustojo domėtis, tačiau labai domisi tomis, kurioms nesiseka.
Paklausta, ar toks ėjimas, apie kurį pasakoja Rimvydas, yra nuoseklus investuotojui, S. Strockytė-Varnė sakė, kad tai veikiau yra investuotojo psichologija: „Taip jau yra: kur gerai – nelabai kreipiame dėmesio, maždaug taip ir turi būti, o ten, kur reikia ką nors patvarkyti, natūralu, kad norisi pasidomėti. Rimvydas yra verslininkas, jis ieško, kaip tą problemą spręsti. Jis gilinasi, bando suprasti, kas čia vyksta, ir ar jam toliau čia būti ar reikėtų ką nors pakeisti.“
Pasiteiravus, kur padėjo šeštąjį šimtą, R. Širvinskas-Makalius teigė neatsitraukęs nuo akcijų pirkimo, nes pamatė, kad tai yra, jo žodžiais, realiausias būdas jam atsidurti antroje vietoje ir aplenkti investicijų robotą:
„Priėmiau labai keistą sprendimą pasiskaitęs įvairiausias rekomendacijas ir pasižiūrėjęs truputį istorijos – įsigyti vienos JAV žaidimų kūrėjų įmonės akcijų už visą 100 eurų, kuri patyrė skaudų smūgį, pasamdžiusi konkurencinės bendrovės JAV dizainerį, kuris nelegaliai nukopijavo savo prieš tai buvusioje įmonėje ruoštus maketus, iš to buvo sukurti tam tikri žaidimai, todėl įmonė turėjo perinstaliuoti visose JAV esančiuose žaidimų aparatuose įdiegtus žaidimus. Dėl to patyrė nemažą nuostolį ir dėl to jos akcijos tuo metu jau buvo nuvertėjusios.
Kodėl nusprendžiau įsigyti? Nes gerokai padaugėjo ekspertų rekomendacijų pirkti jų akcijas tuo metu, kai jos buvo nuvertėjusios. Aš nusipirkau, ir nors dar tik porą dienų, jau turiu 2 eurus pliuso. Žodžiu, jų akcijų vertė grįžta atgal, tas smūgis greitu metu bus arba jau yra ištaisytas ir tikiuosi, kad man iš to pavyks užsidirbti.“
Svarbu pasidomėti
Paklausta, ką mano apie tokį Rimvydo sprendimą, V. Orkinė sakė, kad jai įdomiausia, kokių ir kieno rekomendacijų Rimvydas prisiskaitė: „Jeigu žiūrime visą pasaulinę rinką, o ne tai, ką vienas ar kitas žmogus pasakė, didžiuliai bankai, konsultantai turi ekspertus, analitikus, kurie remiasi kokiais nors konkrečiais duomenimis ir greičiausiai sudėjus šimtą žmonių jie yra gudresni už kažkurį vieną. Rimvydas sako, kad pasiskaitė daug rekomendacijų ir buvo rekomenduojama pirkti, matyt, kad viskas ok, svarbu pasigilinti.“
„Tikiuosi, kad ta rekomendacija buvo tikra, – įsiterpė R. Širvinskas-Makalius ir pripažino, kad ne tik studijoje sėdinčios Viktorija ir Sigita nusistebėjo jo priimtu sprendimu, bet ir jis pats: – Aš pats stebėjausi savo priimtu sprendimu, bet pamaniau, kad to nesu daręs. Vieną kartą lyg ir bandžiau tai daryti su „Boeing“ akcijomis, kai jos dar labiau nuvertėjo ir šiuo metu dėl to aš esu patyręs netgi 30 eurų nuostolį, bet pagalvojau, kad šita situacija yra šiek tiek kitokia, ji gali būti trumpalaikė ir mini krizytė.“
Paprašyta įvertinti Makaliaus situaciją ir pasisakymą, S. Strockytė-Varnė sakė, kad girdint šią istoriją pirma atėjusi mintis buvo – ar pakaks laiko rezultatui parodyti, ar per tą likusį projekto pusmetį spės ta įmonė atsigauti.
„O antra mintis buvo, kodėl nukrito ta akcijų vertė, dėl kažkokios neigiamos informacijos, kad įmonė turės patirti labai dideles išlaidas, jog viską pakeistų. Aš tikiu, kad, jeigu perskaitai labai daug įvairiausių komentarų, tikėtina, kad ten buvo ir tų analitikų, kuriuos Viktorija minėjo, kad jie jau įvertino, jog įmonė bus pajėgi atsitiesti.
Kitas dalykas – kokie tie žaidimai, ar jie iš tiesų yra labai populiarūs Amerikoje ir daug kitokių klausimų, kuriais norėtųsi pasidomėti. Tai bus labai įdomu stebėti, kaip sekasi“, – kalbėjo S. Strockytė-Varnė.
Investuoti reikia ne ten, kur visi
Netrukus projekto dalyviams teks investuoti septintąjį šimtą. Ar vertėtų tą investiciją daryti į labai žinomą prekių ženklą, į kurį investuoja daugelis? S. Strockytė-Varnė teigė, kad nebūtinai reikia ieškoti to, ką žino visi:
„Tai nebūtinai atneš gerą rezultatą. Tikriausiai kalbame apie tai, kad kartais savo portfeliuose galime turėti tam tikrų investicijų į prekių ženklus, kurie mums labai patinka. Pavyzdžiui, jeigu Rimvydas būtų tų žaidimų fanas, dar būtų gavęs tokią informaciją ir jis puikiai žinotų visus tuos žaidimus, nežinau, gal jis ir žino, tai galbūt jo sprendimas investuoti į tokią įmonę galėtų būti žymiai stipresnis.
Nes labai dažnai, jeigu mes mėgstame tam tikrą prekių ženklą, jis mums patinka, galbūt vertybiškai tinka, mes jį norime palaikyti ir galime į jį investuoti. Aišku, emocija patinka ar nepatinka neturėtų būti pagrindinė priimant sprendimą investuoti, į tai turėtume žiūrėti visapusiškai, kaip ir Rimvydas, pasidomėti, kas vyksta, taip pat, pavyzdžiui, kokia to ženklo konkurencinė aplinka, kokios ateities perspektyvos, kokie yra finansiniai rodikliai ir t. t.
Taigi taip, kad investuoju ten, kur investuoja visi kiti, neturėtų būti. Turėčiau rinktis pats.“
Visą laidos „Kai nemiega pinigai“ epizodą „Investavimo projekte – visus sustebinęs Makaliaus sprendimas“ galite peržiūrėti čia:
Laidą „Kai nemiega pinigai“ kviečiame žiūrėti kas antrą savaitę „Delfi“ portale ir kartu su projekto dalyviais sekti, kaip jiems sekasi priėmus šį iššūkį. Kiekvieną mėnesį investuotojų piniginės pasipildo po 100 eurų, kuriuos kiekvienas gali investuoti ten, kur tik patys nori.