Daugiausiai elektros – šaldymui

Valstybės duomenų agentūros žiniomis, lietuviai daugiausia elektros energijos suvartoja apšvietimui ir elektros prietaisams. Į elektros prietaisų grupę patenka oro vėsinimo ir kondicionavimo sistemos, šaldytuvai, skalbimo mašinos ir kita buities įranga. Natūralu, kad namuose, kuriuose yra oro vėsinimo ir kondicionavimo sistemos ar katilai vandens šildymui, ši įranga yra pagrindinė elektros energijos naudotoja. Neturint šių prietaisų, didžiausi namuose elektros energijos vartotojai yra šaldytuvas ir šaldiklis, maisto ruošos įranga (ypač jei dažniau naudojame orkaitę) ir apšvietimas.

Ignitis grupės“ energetinio efektyvumo programos vadovė Asta Vaitulevičė sako, kad tinkama elektros prietaisų priežiūra ir naudojimas sukuria galimybes sutaupyti lėšų, sumažinant elektros švaistymą: „Nors patys kol kas atskirų skaičiavimų nesame atlikę, tačiau galime remtis kolegų iš Belgijos atlikta analize, kurioje pateikiami duomenys rodo, kad, pavyzdžiui, neišjungtas kompiuteris su priedais per metus sunaudoja elektros už 33 eurus, televizorius apie 15 eurų, kavos aparatas – 6 eurus, orkaitė su skaitmeniniu laikrodžiu – apie 4 eurus“.

Schneider“ Nuotolinio pardavimo inžinierius Andrius Perevičius pataria, kad norint sutaupyti daugiausiai, pirmiausiai reikėtų keisti tuos prietaisus, kurie turi žemiausią energetinio efektyvumo klasę ir yra naudojami dažniausiai.

Kaip sužinoti prietaiso efektyvumą

Pakeisti buities prietaisus taupesniais – vienas iš variantų siekiant sutaupyti, tačiau visų pirma reikėtų žinoti, kurie iš jų – didžiausi energijos vagys. Sužinoti, kiek energijos suryja kiekvienas prietaisas, galima keliais būdais. Anot A. Perevičiaus, pasiskaičiuoti galima pagal nominalią prietaiso galią, tačiau tiksliems matavimams atlikti rekomenduojama naudoti patikrintus matavimo prietaisus, tokius kaip „Powertag“, kurie leis tiksliai pasakyti, kiek suvartojama elektros energijos.

Neturintys specialių prietaisų, nesunkiai gali juos išsinuomoti. Tokias paslaugas Lietuvoje siūlo pardavėjai ar dalinimosi daiktais platformos. Taip pat išsiaiškinti preliminarų prietaiso energijos vartojimą galima ir pačiam.

Informaciją, kiek elektros energijos sunaudoja konkretus prietaisas, dažnai galima rasti ant paties prietaiso. Didieji buitinės technikos prietaisai (šaldytuvai, indaplovės, skalbyklės, televizoriai, šviestuvai ir kt.) turi energijos vartojimo efektyvumo skalės sistemos žymas, t.y. A–G klasių korteles, kuriose galima nesunkiai rasti prietaiso vidutinį metinį elektros energijos suvartojimą arba suvartojimą per naudojimo ciklą, ar kelis.

Asta Vaitulevičė

„Smulkesnioji buitinė technika tokio žymėjimo neturi, tačiau ant prietaisų pakuočių galima rasti informaciją su galia. Pavyzdžiui, plaukų džiovintuvas, kurio galia 1600 W, naudojamas 1 val., sunaudos 1,6 kWh. Kaip tai apkaičiuoti? Buities prietaise nurodytą vatų skaičių (šiuo atveju – 1600W) padalinkite iš 1000, taip paversdami į kilovatus. Tada belieka padauginti iš laiko, kurį naudosite prietaisą. Jei naudojate trumpiau, tarkime, 10 min., gautą skaičių dalinkite iš 6, – per 10 min toks plaukų džiovintuvas sunaudos 0,27 KWh elektros“, – patarė A. Vaitulevičė.

Ji pridūrė, kad kiek sudėtingiau išsiaiškinti galios naudojimą, kai prietaisas paliekamas įjungtas budėjimo režime. Turint bent paprasčiausią galios matavimo įrenginį, galima paeksperimentuoti namuose ir pamatyti, kiek elektros energijos pavagia budėjimo režime palikti prietaisai.

„Visgi pokyčiai vyksta ir diegiami išmaniosios apskaitos skaitikliai suteiks, o daliai jau suteikia, galimybę stebėti prietaisų energijos suvartojimą daug patogiau ir paprasčiau. „Ignitis EnergySmart“ mobilioji programėlė jau dabar leidžia stebėti savo buities prietaisų suvartojimą. Atsakius į keletą klausimų, aktyvuojamas buitinių prietaisų energijos vartojimo analitinis įrankis. Jis leidžia sužinoti, kurios įrenginių grupės jūsų namuose sunaudoja daugiausia elektros, kartu ir budėjimo režime veikiančių prietaisų suvartojimo dydį“, – kalbėjo „Ignitis grupės“ atstovė.

Ekologinis režimas tikrai padeda taupyti

Daugelis naujesnių buities prietaisų turi ekologinį (eco) režimą, kurio metu taupoma energija. Tačiau gali kilti klausimas – jeigu, tarkime, skalbimo mašina ar indaplovė taupo vandenį, tačiau veikia ilgiau, ar ji taupo ir elektrą?

A. Perevičius paaiškino, kad dažniausiai naudojant ekologinį režimą, pavyzdžiui, indaplovei, ji vandenį įkaitina iki žemesnės temperatūros nei įprastai, tokiu atveju sutaupoma elektros energijos vandens pakaitinimui. Tad šiuo atveju vienu metu taupoma skirtinga energija.

A. Vaitulevičė pridūrė, kad renkantis ekoprogramas nėra sunaudojama daugiau vandens: „Ekologinio režimo principas – ilgesnis mirkymas. Skalbiant ekologiniu režimu, sutaupyti galima nuo 30 iki 45 proc. energijos“.

Energijos vartojimo namuose mažinimas

„Ignitis grupės“ atstovės teigimu, žmonių sąmoningumas auga, jie nori efektyviai naudoti energiją, o ne švaistyti. Vis daugiau vartotojų stebi ir analizuoja savo energijos suvartojimo duomenis, juos lygina su kitais panašiais namų ūkiais ir priima sprendimus, kaip galėtų efektyviau naudoti energiją. Suvartojimo rodiklių stebėjimas leidžia sutaupyti iki 7 % energijos.

Siekiant išvengti energijos švaistymo, rekomenduojama nenaudojamus prietaisus išjungti. Iššūkiai išjungti prietaisą iš lizdo atsiranda dėl elgesio įpročių ir nepatogioje vietoje įrengto lizdo. Suprantama, kad jei dėl šio tikslo tenka kaskart lenktis ar lįsti po stalu – tai tikrai nepatogu. Tokiu atveju siūloma naudoti prailgintuvus su įjungimo ir išjungimo funkcija arba įsidiegti modernius elektros lizdus, kurie yra valdomi mobiliosios aplikacijos pagalba. Su moderniais elektros lizdais greičiau ir patogiau įjungiami ir išjungiami prietaisai išmaniojo telefono pagalba ir nešvaistoma energija.

„Taip pat svarbus taupus apšvietimas. Dienos metu atitraukime užuolaidas, užuot įjungę apšvietimą. Koridoriuose, laiptinėse naudokime mažesnio galingumo elektros lemputes. Sutemus naudokime taškinį apšvietimą, kad šviesa sklistų tik ten, kur mums reikia, taip sutaupysime. Be to, pasirūpinkime, kad ant elektros prietaisų nesikauptų dulkės, kurios taip pat padidina elektros energijos suvartojimą“, – patarė A. Vaitulevičė.

Ji pasidalino patarimais, pritaikytais energijos taupymui naudojant skirtingus buities prietaisus.

Šaldytuvai ir šaldikliai yra vieni iš daugiausiai elektros energijos sunaudojančių prietaisų namuose. Jie naudos mažiau energijos, jei:

  • Bus pastatyti toliau nuo tiesioginių saulės spindulių, viryklės ar šildymo prietaisų. Į šaldytuvą nereikėtų dėti karšto ar šilto maisto, nes garai apsunkina šaldytuvo darbą.
  • Šaldytuve nustatyta optimali temperatūra – +3,5 pačiame šaldytuve ir – 18 šaldiklyje. Reikėtų atšildyti šaldiklį, jei susidarė 5 mm ledo sluoksnis. Kuo daugiau šaldiklyje ledo, tuo daugiau sunaudojama elektros energijos, nes šaldytuvas tiesiog naudoja energiją šaldyti ledą.
  • Kartais atitraukti šaldytuvą nuo sienos ir patikrinti šaldytuvo aušinimo sistemą – ypač jei namie yra augintinių. Šiltėjant orui naminiai gyvūnai pradeda šertis, todėl šaldytuvo aušinimo sistemoje gali kauptis šiukšlės ir gyvūnų plaukai, tad prietaisas gali dirbti sunkiau ir naudoti daugiau elektros energijos.
  • Patikrinti šaldytuvo durelių tarpines, kad jos būtų švarios ir sandarios.

Skalbiant taip pat galima sutaupyti pinigų, jei efektyviai išnaudojama turima įranga.

  • Drabužius geriausia skalbti 30 laipsnių temperatūroje. Daugelis šiuolaikinių skalbimo priemonių efektyviai dėmes pašalina ir žemesnėje temperatūroje, o naudodami vėsesnį vandenį sutaupysite.
  • Skalbti ir indus plauti tik pridėjus pilną skalbyklę ar indaplovę. Naudoti ekonominį buities prietaisų darbo režimą ir prisiminti, kad daugiau sutaupoma skalbinius ir indus džiovinant natūraliai.
  • Naudoti ekologinį režimą, įdiegtą skalbimo mašinoje. Jis gali sutaupyti nuo 30 iki 45 proc. energijos.
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)