„Vakar dienos duomenimis, turime 4,8 tūkst. užsiregistravusiųjų. Esu tikras, kad kitą savaitę perkopsime 5 tūkst. kartelę. Tiek, kiek ir prognozavau“, – antradienį LRT radijui teigė L. Kasčiūnas.
Ministras primena, kad į komendantinius vienetus bus įtraukiami ir parengimą turintys komendantiniai šauliai, parengtojo rezervo kariai.
„Be jokios abejonės, į komendantūras jungsis ir komendantiniai šauliai. Jie jau daug metų ruošiasi komendantinėms funkcijoms: kovai su diversinėmis grupėmis, objektų apsaugai, viešo saugumo užtikrinimui, tačiau iki šiol neturėjo vietos gynybos planuose. Dabar jie tą vietą turės komendantūrose“, – dėstė L. Kasčiūnas.
„Trečiasis ramstis – parengtasis rezervas. Tai yra apie 80 tūkst. Lietuvos piliečių, kurie tarnavo kariuomenėje anksčiau nei prieš 10-15 metų. Iki šiol su jais nebuvo dirbama“, – pridūrė jis.
Anot ministro, rugsėjį atlikus užsiregistravusiųjų tikrinimą, karinis rengimas bus pradėtas šių metų spalį.
„Rugsėjį bus iššūkis patikrinti, ar tie žmonės, kurie prisiregistravo nepriklauso aktyviam rezervui, nėra profesionalūs kariai, nepriklauso komendantiniams šauliams. Spalį jau pradėsime karinį rengimą“, – akcentavo jis.
ELTA primena, kad Krašto apsaugos ministerija (KAM) yra nurodžiusi, jog užsiregistravę asmenys į pratybas karo komendantūrų karinių vienetų sudėtyje bus kviečiami nuo 3 iki 10 dienų per metus. Pratybų metu ketinama užtikrinti aprūpinimą ginkluote ir ekipuote.
Karo atveju piliečiai, įtraukti į komendantūrų sąrašus ir įgiję karinių įgūdžių, padės ginti savo miestelį ar rajoną, saugos gyvenamojoje aplinkoje esančius svarbius objektus, kontrolės postus, užtikrins komendanto valandos laikymosi taisykles, dalyvaus turto rekvizicijos procese, stebės aplinką, kovos su nelegaliomis ginkluotomis grupėmis ar atliks kitas Lietuvos kariuomenės pavestas užduotis.
Taikos metu komendantiniai vienetai bus užpildyti profesinės karo tarnybos kariais, priskirtais parengto rezervo karo prievolininkais, Lietuvos šaulių sąjungos komendantiniais šauliais ir pilietiškais asmenimis. Taikos metu jų karinį rengimą užtikrins Krašto apsaugos savanorių pajėgos (KASP).
Planuojama, kad karinis rengimas karo komendantūrų kariniuose vienetuose bus pradėtas spalio mėnesį.
Iki Naujųjų metų nebėra laisvų vietų į dronų operatorių kursus
Praėjusią savaitę prasidėjus registracijai į dronų operatorių kursus, Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas teigia, kad iki Naujųjų metų visos vietos jau yra užpildytos. Todėl, pažymi ministras, bus ieškoma būdų plėsti mokymų galimybes.
„Į dronų operatorių kursus vietos yra taip išpildytos, kad reikės galvoti, kur naujų vietų gauti. Turime pradinį pajėgumą, esame pajėgūs parengti bazinį dronų operatorių kursą – apie 1 tūkst. žmonių per metus. Matome, kad iki naujų metų visos vietos jau yra užpildytos“, – antradienį LRT radijui teigė L. Kasčiūnas.
„Startuosime su tuo pajėgumu, kurį esame nusimatę, tačiau ieškosime būdų kuo greičiau jį didinti. Mums reikia instruktorių, reikia dronų, simuliatorių. Investuojame, kai tik pasipildo pajėgumas iš karto plečiame galimybes“, – akcentavo ministras.
Kaip skelbta anksčiau, praėjusios savaitės ketvirtadienį pradėta registracija į dronų operatorių kursus. Juose gali dalyvauti visi norintys įgyti pradinius bepiločių orlaivių valdymo įgūdžius.
Šiuo metu apie 4 200 Lietuvos piliečių turi teisę valdyti bepiločius orlaivius.
ELTA primena, kad dar kovo pabaigoje posėdžiavusi Valstybės gynimo taryba (VGT) nusprendė, kad iki 2027 metų Lietuvoje turi būti pasiektas operacinis dronų pajėgumas.