Kiekvieną rytą – naujienų apžvalga
G. Kvietkauskas pasakojo, kad apsispręsti dėl prisijungimo prie iniciatyvos „Saugu“ rėmėjų jį paskatino suvokimas, kad saugumas šiuo metu yra tiek jo paties, tiek jo verslo, tiek visos šalies prioritetas.
„Šiuo metu Rusija iš savo resursų pas mus nebent atjotų su mediniais kardais ant medinių arkliukų, bet vis tiek turime rimtai žiūrėti į šią problemą. Ukraina yra mūsų visų frontas ir mūsų visų saugumas dabar yra parama jai“, – sakė jis.
„East West Agro“ vadovas pasakojo prie įvairių paramos Ukrainai iniciatyvų prisijungęs dar 2014 m., o nuo 2022 m. vasario 24-osios jis kiekvieną rytą pradeda nuo naujienų apžvalgos.G. Kvietkauskas prisipažino, kad nors iš draugų, važinėjančių į Ukrainą, dar prieš plataus masto Rusijos įsiveržimą, girdėjo perspėjimų, kad bus karas, tuo tada netikėjęs. „O kai jis visgi prasidėjo, iškart puolėme žiūrėti, kuo galime padėti, davėme pinigų įvairioms iniciatyvoms, patys važiavome į Varšuvą iš ten parvežti ukrainiečių šeimų, mūsų įmonė apskritai tapo lyg hubu įvairioms smulkioms mažesnėms paramos organizacijoms iniciatyvoms“, – prisiminė jis.
Verslas taip pat yra ginklas
G. Kvietkauskas įsitikinęs – verslas taip pat yra ginklas ir būtina išnaudoti jo turimą potencialą.“Tarkime, kadangi mes dirbame su žemės ūkio technika, turime didelį servisą, turime didelę aikštelę, galime techniką sandėliuoti. Taip mes tapome automobilių baze, kur jie laikomi prieš misijas – ypatingai karo pradžioje aukojamų automobilių buvo labai daug. Taip pat galime tuos automobilius perdažyti, paremontuoti“, – pasakojo jis ir prisipažino, kad prireikus net ir pats keliasi naktį atidaryti vartų, nes kažkas atvežė kažką naudingo. „Didžioji tų smulkesnių mažesnių organizacijų iniciatyvų problema, kad jie turi iš aukų superka masę technikos, bet neturi, kur jos pasidėti, kol išvyks į misiją. Mes leidžiame sandėliuoti pas mus techniką, sausus davinius, medikamentus, kol surenka, kiek reikia ir išvažiuoja į misiją – taip mes dalyvaujame kare“, – kalbėjo jis.Pasak jo, kai išgirdo apie inicatyvą „Saugu“, pirmos mintys jam taip pat buvo ne apie vidaus gynybą, o kuo gali prisidėti, kad jos niekada neprireiktų.
„Visada galvoju, ką dar galime padaryti. Savo įmonėje jau turėjome mokymus iš profesionalų, ką reikėtų daryti įvykus dienai X. Pagalvojome apie tai, kad mūsų įmonė, turinti infrastruktūrą ir sunkiasvorę techniką, pirmosiomis dienomis kare galėtų, pavyzdžiui, prisidėti blokuojant kelius ir pan. Apie tai reikia galvoti, jau dabar galima kurti strategijas ir algoritmus“, – sakė G. Kvietkauskas.
Verslininkus kviečia lyderystei
G. Kvietkauskas neslėpė – karo pradžioje jam teko išgirsti apie kai kurių verslo vadovų pasiruoštus algoritmus, kaip bėgtų į kitas šalis, tačiau jam toks požiūris nepriimtinas.
„Lyderiai taip negali kalbėti, o verslo vadovai juk tokiais yra. Bet jeigu mes bėgsime, tai kas Lietuvą gins?“, – retorinį klausimą kėlė jis ir ragino visus prisidėti, kas kuo gali, stiprinant mūsų visų saugumą.
Informacija tam – itin svarbi. „Reikia būti apgalvojus įvairius scenarijus. Pavyzdžiui, jei tu sėdi darbe, prasideda kažkokia krizinė situacija, tada turbūt pirma mintis bėgti į darželį vaikų susirinkti, aiškintis, kur tuo metu žmona ir pan. Bet visi pamiršta, kokio lygio tai būtų chaosas, kad mes su niekuo nesusitiktume, ne užstrigtume savo pačių sudarytose automobilių spūstyse. Turi būti parengti algoritmai, susitarimai, kaip susisiekti su mokyklomis, kad darželiuose vaikai bus paslėpti, kur saugu, kad jokiu būdu negalima bėgti, o reikia likti, kur esi, kol normalizuosis situacija. Juk jei daug žmonių pradės panikuoti, tai sukels chaosą, kuris padarys dar daugiau žalos. Todėl reikia kalbėtis tiek su įmonėmis, tiek su žmonėmis, reikia, kad jie būtų informuoti“, – sakė G. Kvietkauskas.
Pasak jo, verslo misija čia taip pat ypatingai svarbi: „Verslas turi darbuotojus, klientus, tiekėjus – kiekvienas gali skleisti žinią, motyvuoti, pasakoti, nes ne visi vienodai domisi. Be to, kiekvienas verslas yra milžiniškas resursas – aš dėl to turiu uždirbti pelną, kad galėčiau ir dalintis. Tavo pelnas turi tarnauti ir valstybei, ir jos saugumui“.
„Delfi“ iniciatyva „Saugu“ siekia priminti Lietuvos žmonėms, kad esame saugi šalis ir toliau tokia būsime, kai kiekvienas – politikai, verslas, piliečiai – prie to prisidės patys. Profesionalus žurnalistų parengtas turinys saugumo temomis, diskusijų forumai, platesnį naujienų kontekstą padedantys suprasti ekspertų komentarai, susitarimas, ką kiekvienas galime padaryti, kad būtų saugu – visa tai rasite „Saugu“.