Remiantis Gineso rekordų knyga, 1956 m., kai Marilyn vos Savant buvo testuojama, jos IQ buvo 228. Vėliau ji išgarsėjo kaip žurnalo „Parade“ skilties „Klauskite Marilyn“ autorė.

Kukli Marilyn vos Savant karjeros pradžia

Remiantis užsienio žiniasklaidos duomenimis, Marilyn vos Savant, IQ rekordininkė, turėjo gana neįprastą vaikystę, o kai kurie sutapimai jos biografijos faktuose glumina.

Ji gimė 1946 m. rugpjūčio 11 d. Sent Luise, Misūrio valstijoje. Moteris kilusi iš kuklios angliakasių šeimos (abu jos seneliai dirbo kasyklose), o tėvai buvo imigrantai iš Vokietijos ir Italijos.

Įdomu tai, kad abiejose Marilyn giminės pusėse yra minima „Savant“ pavardė. Jos močiutės iš tėvo pusės pavardė buvo Savant, o jos senelis iš motinos pusės buvo von Savant. „Savant“ reiškia „mokytą žmogų, eruditą“, o ši reikšmė, žvelgiant retrospektyviai, moteriai labai tiko.

Galbūt intuityviai numatydama, kad ši pavardė atneš jai sėkmę, Marilyn nusprendė pasilikti motinos mergautinę pavardę.

Kai Marilyn von Savant sukako 10 metų, jos gyvenimas pasikeitė visiems laikams.

Užfiksavo aukščiausią pasaulyje intelekto koeficientą

Jaunosios Marilyn intelektas buvo tikrinamas naudojant dviejų tipų IQ testus. Vienas iš jų buvo Stanfordo testas, kuriame daugiausia dėmesio skiriama verbaliniams gebėjimams, naudojant penkis komponentus kaip intelekto rodiklius.

Marilyn buvo aiškiai pasakiusi, kad jaunystėje ją menkai skatino išnaudoti savo talentą

Kitas testas, kurį atliko Marilyn, buvo Hoeflin testas. Abu testus ji įveikė puikiai, o dėl itin aukšto koeficiento – IQ siekė net 228 – Marilyn vos Savant 1986-1989 m. buvo įtraukta į Gineso rekordų knygos.

Vis dėlto vėliau kilo diskusijos dėl intelekto matavimo tikslumo remiantis griežtais IQ testais, todėl 1990 m. Ginesas nutraukė „Aukščiausio IQ“ kategorijos registravimą. Dėl šios priežasties vos Savant tapo paskutiniąja, kuriai priklausė rekordas.

Marilyn vos Savant sekėsi ne tik gamtos mokslai ir matematika, ji taip pat turėjo aistrą rašyti. Būdama paauglė, ji dirbo tėvo universalinėje parduotuvėje ir rašė vietos žurnalams, pasirašinėdama slapyvardžiu.

Vos Savant šlovė lėmė rubrikos „Klauskite Marilyn“ atsiradimą

Kai atėjo laikas studijuoti koledže, intelektualė įstojo į koledžą, o vėliau studijavo filosofiją Vašingtono universitete. Tačiau po dvejų metų ji metė studijas, kad padėtų vadovauti šeimos investiciniam verslui.

Devintajame dešimtmetyje Marilyn vos Savant, kaip asmens, turinčio aukščiausią IQ pasaulyje, šlovė ją lydėjo ir toliau.

Turėdama stulbinamą intelekto koeficientą ir puikią išvaizdą, vos Savant puikuodavosi ant įtakingų žurnalų ir laikraščių viršelių (pavyzdžiui, „New York Magazine“ viršelis, kur ji įsiamžino su ne mažiau protingu savo sutuoktiniu Robertu Jarviku, išradusiu dirbtinę širdį „Jarvik-7“) ir netgi davė kelis interviu televizijoje, įskaitant gana nepatogų 1986 m. pašnekesį laidoje „Late Night with David Letterman“.

Galiausiai ji persikėlė į Niujorką ir pradėjo rašytojos karjerą – tapo žurnalo „Parade“ apžvalgininke. Jos rubrika vadinosi „Klausk Marilyn“. Skaitytojai galėjo jai rašyti ir užduoti įvairius klausimus, susijusius su mokslu, akademine veikla, taip pat siųsdavo loginius galvosūkius.

Uždavė klausimą, sukėlusį ginčus

Marilyn buvo aiškiai pasakiusi, kad jaunystėje ją menkai skatino išnaudoti savo talentą. XX a. šeštajame dešimtmetyje, kai ji sužinojo, kad yra prilyginama genijui, moterys nebuvo laikomos „tinkamomis dirbti su savo smegenimis“. Pavyzdžiui, jos interviu su Davidu Lettermanu matyti, kad garsusis pokalbių laidų vedėjas pusiau juokais suabejoja jos aukštu IQ.

Paskui buvo išpūstas ginčas, kurį sukėlė vienas visai nekaltas klausimas, pateiktas Marilyn vos Savant žurnalo skilčiai.

1991 m. vienas skaitytojas parašė vos Savant ir paprašė išspręsti populiarų matematinį klausimą, vadinamą Mončio Holo paradoksu

1991 m. vienas skaitytojas parašė vos Savant ir paprašė išspręsti populiarų matematinį klausimą, vadinamą Mončio Holo paradoksu. Jis skambėjo taip:

„Įsivaizduokite, kad dalyvaujate televizijos žaidime. Turite pasirinkti vienerias iš trejų durų. Už vienerių durų – automobilis (pagrindinis prizas), už kitų dvejų – ožkos (paguodos prizai). Tarkime, kad pasirenkate duris Nr. 1, ir žaidimo vedėjas, žinantis, kas slepiasi už visų durų, atidaro duris Nr. 3, už kurių – ožka. Jis jūsų klausia: „Gal norite rinktis duris Nr. 2?“ Ar tokiu atveju būtų naudingiau iš tikrųjų persigalvoti?“

Marilyn vos Savant skaitytojui atsakė savo skiltyje taip pat, kaip kad būtų atsakiusi į bet kurį kitą klausimą. Jos atsakymas: „Taip, turėtumėte pakeisti savo sprendimą... Pirmųjų durų laimėjimo tikimybė viena iš trijų, o antrųjų durų – dvi iš trijų“.

Paprastas atsakymas sukėlė netikėtą šurmulį. Ginčas įsiplieskė ne tik tarp ištikimų žurnalo sekėjų, bet greitai išplito ir akademiniuose koridoriuose.

Po publikacijos į redakciją atplaukė mažiausiai 10 tūkst. laiškų, daugelis skaitytojų nesutiko su vos Savant atsakymu. Daugybė skaitytojų buvo pasibaisėję, jų nuomone, neteisingu vos Savant, protingiausio pasaulyje žmogaus, atsakymu, išvadino ją vadinti žeminančiais žodžiais, menkino intelektą.

Beje, dėl tikslaus atsakymo į šį populiarų klausimą jau dešimtmečius vyksta rimtos akademinės diskusijos ir jos kilo gerokai anksčiau, nei pasirodė Marilyn vos Savant skiltis.

Nors daugelis klausimą analizavusių ekspertų vėliau paskelbė, kad vos Savant atsakė teisingai, ir dėl to sulaukė keleto gėdingų viešų kritikų atsiprašymų.

Dabar šio klausimo atsakymas skamba taip: „Kadangi žaidėjas niekaip negali žinoti, už kurių durų slepiasi automobilis, daugelis žmonių intuityviai galvoja, kad abejos durys turi tokią pačią galimybę būti laimingomis ir todėl yra nesvarbu, ar žaidėjas pakeis savo pasirinkimą, ar ne. Vis dėlto, iš tikrųjų pakeisdamas savo pasirinkimą, žaidėjas padvigubina laimėjimo tikimybę nuo 1/3 iki 2/3. Yra keli būdai tą įrodyti.“

Nepaisant griežtos kritikos, kurios neišvengiamai sulaukė Marilyn vos Savant, ji ir toliau gyvena paprastą gyvenimą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)