Tėvų labai mėgstamas išmokų perrašymas su nauja tvarka iš esmės pasikeitė, ir lengva ranka perrašyti bei gauti nesumažintas išmokas tapo nebeįmanoma.

Taigi, dabar išmokas bei darbo užmokestį gaunantiems tėvams ypač svarbu įsivertinti, ar paskirta išmoka nebus mažinama arba – apskritai nutraukta.

2023 m. liepos mėnesį šis Ligos ir Motinystės socialinio draudimo įstatymas buvo pakoreguotas pirmą kartą, tačiau tuo metu buvo atsižvelgiama į minimalias išmokas gaunančius tėvus. O nuo 2024 m. sausio 1 d. esamiems ir būsimiems tėvams, kurių pajamos didesnės nei valstybės numatytos vaiko priežiūros išmokų lubos, taps lengviau suderinti darbo užmokesčio gavimą, grįžimą į darbo rinką pirma laiko bei išmokos gavimą, kadangi tėvai, gaunantys maksimalią vaiko priežiūros išmoką, galės užsidribti daugiau – iki 5 vidutinių darbo užmokesčių (5 VDU).

Svarbu nepraleisti esminio momento – tam, kad paskirta vaiko priežiūros išmoka nemažėtų, galima bus uždirbti tik skirtumą, ko nėra gaunama su išmoka. Kitaip tariant, išmoka nemažės, jeigu paskirta išmokos ir papildomų pajamų suma neviršys prieš tai paskaičiuoto asmens vidutinio darbo užmokesčio bei neviršys 5 VDU. Papildomos pajamos – tai darbo užmokestis, gaunamas pagal darbo ar tarnybos sutartį.

Tai kas gi keičiasi – paaiškinant „žmonių kalba“

Šiuo metu tėvams yra galimybė pasirinkti vaiko priežiūros išmokų ilgį: iki vaikui sukaks 18 mėnesių arba 24 mėnesiai. Tačiau maksimali išmoka yra numatyta iki 2 VDU, o tai pagal 2023 m. II ketvirtį yra numatyta, kad vienas vidutinis darbo užmokestis yra 1987,80 Eur. Taigi, 2 VDU yra apie 3975,6 Eur.

Iki šių pokyčių įstatymas buvo suformuluotas tikrai ydingai, kadangi asmenys, kurių vidutinis darbo užmokestis buvo daugiau nei 2 VDU ir dėl vaiko priežiūros išmokai taikomo maksimalaus dydžio, perleidžiamų mėnesių metu galėjo vis tiek užsidirbti ne iki buvusio savo vidutinio darbo užmokesčio, o iki tų pačių 2 VDU.

Kitaip tariant, asmenys, kurie „ant popieriaus“ uždirbo numatytus 3975,6 Eur, ir tie, kurie uždirbo, pavyzdžiui, 7000 Eur, gavo ne tik tokio paties dydžio vaiko priežiūros išmokas, bet ir galėjo užsidirbti tiek pat vaiko priežiūros atostogų metu, kad išmoka nebūtų mažinama.

Skamba nelogiškai, tiesa?

Taigi, tie gerieji pokyčiai nuo 2024 m. sausio 1 d. ir yra orientuoti į didesnes pajamas gaunančius tėvus, nes nepaisant to, kad jiems bus mokama maksimali vaiko priežiūros išmoka, ji dėl išmokų apribojimų vis tiek nesieks jų buvusio vidutinio darbo užmokesčio, bet bent jau nebebus užkertamas kelias papildomai užsidirbti, kad bendra gaunamų pajamų ir išmokos suma atitiktų tai, ką asmuo uždirbdavo prieš visas šias „atostogas“.

Žemiau lentelėse yra pateikiami pavyzdžiai prieš ir po pakeitimų, kad būtų lengviau įsivaizduoti, kas keičiasi nuo 2024 m. sausio 1 d.

Iki 2024 m. sausio 1 d. išmokų apmokėjimo tvarka atrodo taip:

Kaip matome iš pateikto pavyzdžio, neperleidžiamais mėnesiais gaunamos pajamos iš darbo santykių mažina VPA išmoką, nes ši įstatymo vieta nebuvo keičiama, o kitais mėnesiais suteikiama galimybė užsidirbti iki asmens buvusio vidutinio darbo užmokesčio. Tačiau didesnes pajamas gaunantiems tėvams, kaip pavyzdyje nr. 3 – tokia galimybė, deja, bet nebuvo suteikiama, nes papildomų pajamų ir skirtos išmokos suma negalėjo viršyti 2 VDU (3975,6 Eur).

Nuo 2024 m. sausio 1 d. išmokų apmokėjimo tvarka atrodo taip:

Tad teigiami pokyčiai nuo 2024 m. sausio 1 d. maksimalias išmokas ir bendrai didesnes pajamas gaunantiems tėvams leis bent jau užsidirbti tą skirtumą, kurio negauna su paskirta vaiko priežiūros išmoka.


Kokie dar teigiami pokyčiai laukia tėvų nuo 2024 m. sausio 1 d.?


Nuo 2024 m. bazinė socialinė išmoka padidės ir sudarys 55 Eur. Padidinus bazinę socialinę išmoką, atitinkamai padidėja nuo jos priklausančių išmokų dydžiai: visos išmokos pagal Išmokų vaikams įstatymą, pavyzdžiui, vaiko pinigai, vienkartinė išmoka gimus vaikui, vienkartinė išmoka nėščiai moteriai, globos (rūpybos) išmoka, globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas, vienkartinė išmoka įsikurti, išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai.

Taigi vienkartinė išmoka gimus vaikui 2024 m. didės nuo 539 eurų iki 605 Eur, vaiko pinigai – iki 96,25 Eur, o gausioms ir nepasiturinčioms šeimoms ar neįgalų vaiką auginančioms šeimoms išmoka vaikui padidės iki 152,9 Eur.

Straipsnį parengė teisininkė Greta Užkuraitė ir platforma Lietuvos tėvams „Auganti šeima“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)