Idėjomis, kaip pasigaminti žaislų patiems iš namuose turimų daiktų, dalijasi „Family Lab Academy“ kineziterapeutė, programos kūdikiams „Sensorinė judesio terapija“ autorė Brigita Šimaitytė.
Ar namų apyvokos daiktai yra tinkami žaisti?
Žaislai kūdikiams nebūtinai turi būti brangūs. Yra daugybė namų apyvokos daiktų, kurie yra puikiai tinkami žaisti kūdikiui, o pasitelkus dar ir šiek tiek ir fantazijos kasdienius dalykus galite paversti pačiais įdomiausiais ir tinkamiausiais tyrinėti.
Žinoma, vaikams augant, keičiasi ir jų santykiai su žaislais. Tokiu atveju svarbiausia suteikti prieigą prie daiktų, kurie ugdo vaizduotę, pavyzdžiui, puodai, keptuvės, šaukštai, samčiai ir pan. Kuo mažiau vaikas turės savo aplinkoje žaislų – tuo ilgiau žais su kiekvienu daiktu ir į kiekvieną veiklą pažvelgs kūrybiškiau.
Kūdikiai nuo gimimo nori tyrinėti objektus ir bendrauti su žmonėmis, kuriuos mato kasdien, todėl šiame amžiuje žaidžiama ne tik su žaislais, bet ir kuriamas ryšys tarpusavyje – dainuojamos dainelės, lopšinės, atliekami masažai ar makštelės. Tokia meili ir žaisminga patirtis padeda jūsų kūdikiui ugdyti pojūčius, kalbinę raidą ir tarpusavio santykį.
Žaislai, kaip ir drabužiai, greitai išaugami. Kaip išrinkti tinkamą žaislą?
Vaikams, kaip ir mums, suaugusiesiems, netvarka gali atrodyti chaotiška ir kelianti nerimą, jiems sunku susikoncentruoti į žaidimą įtemptoje aplinkoje. Jie šokinėja nuo vieno daikto prie kito, sužavėti dėl pasirinkimo ir negalintys ilgai išbūti su vienu žaislu. Jie yra linkę pavargti nuo savo žaislų arba juos labai greitai išauga. Todėl rinkdami žaislus vaikui pagalvokite apie 5 pojūčius: lytėjimą, skonį, regą, uoslę ir klausą. Tokiu būdu jūs greičiau rasite daiktus, kurie galėtų vystyti šias svarbias jūsų kūdikio pažinimo funkcijas ir žaislas vaikui tarnaus ilgiau.
Žaislų rotacija. Kas tai?
Dauguma vaikų turi per daug žaislų, su kuriais net nežaidžia. Žaislų rotacija yra paprastas dažnos problemos sprendimas. Taigi, užuot davę vaikui žaisti su visais žaislais iš karto, suskirstykite juos į mažesnes, lengviau valdomas žaislų grupes ir reguliariai jas keiskite.
Žaislų rotacijos rekomendacijos:
- Suskirstykite žaislus į tris pagrindines kategorijas: lavinamieji žaislai – jie skirti kognityviniam ir smulkiosios motorikos vystymuisi (barškučiai, dėlionės), žaislai, skirti lavinti stambiajai motorikai (kamuoliai, mašinėlės), ir žaislai, skirti socialiniam/emociniam vystymuisi bei kalbai (lėlės, lego). Iš kiekvienos kategorijos pasirinkite po 1–3 žaislus, su kuriais vaikas užsiims tą laikotarpį.
- Žaislus galite keisti kasdien, kas savaitę ar net kas dvi savaites. Vienintelė taisyklė – žaislus paslėpkite pakankamai ilgai, kad vaikas turėtų galimybę visapusiškai išnagrinėti savo turimų žaislų galimybes, bet ne taip ilgai, kad apimtų nuobodulys ir žaislai atsibostų. Savaitė paprastai yra labai geras laiko tarpas žaislų rotacijai.
3 veiklos pasitelkiant namų apyvokos daiktus
1. Virtuvinė plakimo šluotelė. Į plakimo šluotelę sudėkite pasirinktus
daiktus, įvairias medžiagas, kurios būtų skirtingų spalvų, formų ir tekstūrų, pavyzdžiui: sukarpytos kempinėlės, šiaudeliai, pompomsai, plunksnos ir pan. Leiskite mažyliui daiktus išimti, ištraukti. Įvardinkite medžiagų tekstūrą, daiktų spalvą. Keiskite pasirinktas medžiagas.
2. Sensoriniai maišeliai. Šiai veiklai jums reikės užtraukiamų šaldymo maišelių ir namuose randamų daiktų ar maisto produktų, pavyzdžiui: aliejus, kruopos, žirneliai, pompomsai, sagos, vanduo. Sudėkite į maišelį norimas priemones ir gerai užklijuokite. Sensoriniai maišeliai leidžia mažyliui saugiai tyrinėti įvairius objektus, skatina sutelkti dėmesį. O dar tai yra puikus užsiėmimas būdravimo metu vaikui gulint ant pilvelio ar sėdint maitinimo kėdutėje.
3. Muzikiniai instrumentai. Namuose randami puodai, šaukštai, samčiai gali būti puikios priemonės sukurti muzikinius instrumentus. Pasitelkdami skirtingas priemones išgausite skirtingus garsus. Pavyzdžiui, duokite vaikui mušti ,,būgnus“ su mediniu šaukštu, o tada – su metaliniu. Klausykite, kaip pasikeičia garsas.